Ubezpieczenie samochodu

Ubezpieczenie samochodu 1

Bezpieczne podróżowanie autem to przede wszystkim dbanie o jego doskonały stan techniczny i respektowanie przepisów ruchu drogowego. Nawet najlepszym kierowcom mogą jednak przytrafić się niebezpieczne przygody na drodze i dlatego warto mieć możliwie najszersze ubezpieczenie samochodu. Jakie opcje polis komunikacyjnych oferuje dzisiaj rynek oraz, jak znaleźć ofertę możliwie najlepszą i najtańszą? Tego dowiecie się z dalszej części artykułu.

Ubezpieczenie samochodu OC i AC

Na początek warto rozdzielić polisy komunikacyjne na takie, które w świetle przepisów prawa są obowiązkowe oraz na nieobowiązkowe. Do pierwszej kategorii zalicza się w zasadzie jedynie OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Obecnie obowiązek ten, oraz wszelkie szczegóły związane z samą polisą, normują przepisy z 22 maja 2003 roku. Zgodnie z nimi każdy właściciel zarejestrowanego auta musi mieć aktualną polisę komunikacyjną OC. Dotyczy to oczywiście nie tylko samochodów, ale także po prostu wszystkich pojazdów mechanicznych. Zalicza się do nich między innymi ciężarówki, sprzęt budowlany, maszyny rolnicze, motocykle czy skutery.

Dodatkowe ubezpieczenia samochodu

Pośród ubezpieczeń nieobowiązkowych, a więc takich, które można opłacać ale nie trzeba, znajdą się:

Auto Casco,
Assistance,
NNW,
pakiety dodatkowe, takie jak ochrona opon, szyb, a nawet prawna czy przed kradzieżą tablic rejestracyjnych.

Przyjrzyjmy się więc teraz bliżej wszystkim tym ubezpieczeniom z osobna.

Ubezpieczenie samochodu OC – obowiązkowe ubezpieczenie każdego kierowcy

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, OC komunikacyjne musi wykupić każdy kierowca posiadający auto. Oczywiście nie trzeba być nawet kierowcą. W świetle przepisów właścicielem samochodu z powodzeniem może być osoba, która w ogóle nie ma prawa jazdy. W zasadzie zgodnie z polskimi standardami ubezpieczenie OC kupowane jest nie bezpośrednio na kierowcę (czy właściciela), a na samochód. Ma to swoje pozytywne aspekty. Ponieważ ubezpieczamy pojazd, a nie samego siebie, to w efekcie autem może kierować każda osoba, bez konieczności kupowania dodatkowych polis.

Każde ubezpieczenie samochodu OC zapewnia dokładnie taki sam zakres ochrony. Wynika to z zapisów wspomnianej wcześniej ustawy z 22 maja 2003 roku. Przepisy dokładnie określają sumę ubezpieczenia dla szkód na mieniu oraz na osobach. Co to oznacza w praktyce? Kupując polisę OC można bez zastanawiania się wybrać po prostu najtańszą ofertę. Zakres ochrony będzie zawsze taki sam, a więc po co przepłacać?

Warto pamiętać o tym, że OC nie chroni bezpośrednio ubezpieczonego. Ideą tej polisy jest zabezpieczenie się na wypadek szkód, jakich dokona się samodzielnie. Z OC skorzystają więc ofiary kolizji lub wypadku drogowego, którego będziemy bezpośrednim sprawcą. Dzięki temu nie trzeba z własnej kieszeni pokrywać kosztów związanych z naprawą aut, mienia publicznego i leczenia ewentualnych ofiar. W efekcie niestety OC nie zapewni odszkodowania kierowcy lub pasażerom auta sprawcy, jeśli w wyniki kolizji dojdzie do trwałego uszczerbku na zdrowiu lub nawet śmierci. Tutaj przydaje się więc dodatkowa ochrona NNW, którą zajmiemy się trochę później

Assistance – brak obaw o awarię na drodze

Teraz wchodzimy już do pakietu tych ubezpieczeń, które zgodnie z polskimi przepisami nie są obowiązkowe. Zaczynamy od assistance, gdyż naszym zdaniem ten pakiet jest naprawdę godny uwagi. Polecamy go szczególnie tym osobom, które często podróżują na dłuższych trasach.

Polisa ta zapewnia bowiem ochronę przede wszystkim na wypadek awarii samochodu gdzieś w trasie. Jeśli pojazd się zepsuje, możemy po prostu zadzwonić do ubezpieczyciela i poprosić o pomoc. Z polisy będzie pokryty na przykład koszt holowania auta do wskazanego warsztatu. Zależnie od wybranego zakresu, może być również oferowany nocleg na czas naprawy pojazdu, transport bagażu, pasażerów i kierowcy, a także próba usprawnienia auta na miejscu. Assistance przyda się również wtedy, gdy nagle skończy nam się paliwo, zatrzaśniemy w aucie kluczyki czy złapiemy gumę. Pomoc oferowana jest również po kolizji. Co ważne, dostaniemy auto zastępcze i usługę odholowania pojazdu po wypadku nawet wtedy, gdy sami będziemy sprawcą. Warto o tym pamiętać, gdyż OC nam tego nie zapewni.

Ubezpieczenie samochodu przez Internet

ubezpieczenie samochodu obraz 2

Nie czekaj więc dłużej – już teraz skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych. Tylko u nas otrzymujesz gwarancję satysfakcji i najniższej ceny!

Ubezpieczenie samochodu AC – ochrona szkód związanych z autem

Każde ubezpieczenie samochodu OC zapewni nam odszkodowanie za uszkodzone auto wtedy, gdy będziemy ofiarą wypadku. Rekompensatę dostaniemy z polisy sprawcy. Co jednak w przypadku, gdy sami będziemy sprawcą? Co stanie się w sytuacji, gdy auto uszkodzi nam ktoś pod blokiem lub na parkingu przy galerii handlowej? Istnieje również ryzyko, że pojazd padnie ofiarą aktu wandalizmu, zostanie skradziony, zalany lub spali się. W takich sytuacjach z OC nie dostaniemy ani grosza.

Odszkodowanie zapewni jednak ubezpieczenie samochodu AC, czyli Auto Casco. To kolejna ochrona opcjonalna, której nie trzeba kupować, jeśli się tego nie chce. AC zapewnia rekompensatę w przypadku każdego zdarzenia, którego efektem będzie uszkodzenie samochodu. Oczywiście należy tutaj pamiętać o wyłączeniach. Jeśli spowodowaliście kolizję prowadząc pod wpływem alkoholu, na pewno nie dostaniecie odszkodowania. Ubezpieczyciel nie wypłaci także pieniędzy po kradzieży auta, jeśli udowodni, że na przykład zapomnieliście je zamknąć. Warto więc zawsze czytać warunki polisy zbierane w tzw. OWU, aby świadomie korzystać z ubezpieczenia.

Ubezpieczenie NNW – Następstwa Nieszczęśliwego Wypadku

Pamiętacie, jak wspominaliśmy o tym, że kiedy spowodujecie kolizję drogową i doznacie uszczerbku na zdrowiu, to nie dostaniecie odszkodowania z OC? Tak – tutaj z pomocą przychodzi właśnie pakiet NNW. Jest to nie tyle ubezpieczenie samochodu, co bezpośrednio podróżujących nim ludzi. Zależnie od wybranego pakietu, może ono obejmować swym zasięgiem jedynie kierowcę lub kierowcę i wszystkich pasażerów.

NNW zapewnia ochronę finansową na wypadek trwałego uszczerbku na zdrowiu. Nie musi do niego dojść jedynie w efekcie kolizji. Zakres ochrony obejmuje bowiem także zdarzenia, które miały miejsce, gdy na przykład gdy pakowało się rzeczy do auta, robiło coś przy samochodzie lub odpoczywało w trasie, na przykład na przydrożnym parkingu. Odszkodowanie wypłacane jest także po ewentualnej śmierci ubezpieczonej osoby, oczywiście najbliższej rodzinie zmarłego (lub po prostu osobie wskazanej przez ubezpieczonego).

Dodatkowe pakiety ubezpieczeniowe samochodu

Warto wspomnieć jeszcze kilka słów o drobniejszych pakietach, które oferują firmy ubezpieczeniowe. Zalicza się do nich między innymi ubezpieczenie:

Opon

bezpłatny serwis, kiedy na przykład złapiemy przysłowiową gumę w trasie,

Szyb

bezpłatna wymiana szyby po jej uszkodzeniu,

Od kradzieży

jeśli nie kupuje się AC, można zabezpieczyć auto tylko na wypadek jego kradzieży,

Od zagubienia lub kradzieży tablic rejestracyjnych

z ubezpieczenia zostanie pokryty koszt wyrobienia nowych tablic.

Najtańsze ubezpieczenie samochodu – jak znaleźć?

Znacie już większość typowych polis komunikacyjnych, jakie oferuje dzisiaj rynek. Teraz na pewno jesteście ciekawi, jak za możliwie największą ich ilość zapłacić najmniej, prawda? Sposób na to jest w zasadzie tylko jeden – należy porównać wiele ofert dostępnych na rynku. Im więcej opcji ubezpieczeniowych sprawdzicie, tym bardziej zwiększacie swoją szansę na znalezienie najlepszej oraz najtańszej.

Jeśli kupujecie tylko ubezpieczenie samochodu OC, sprawa jest na pewno mocno ułatwiona. Tutaj wystarczy bowiem porównać tylko ceny pomiędzy poszczególnymi ubezpieczycielami. Jak zapewne pamiętacie, zakres ochrony normuje prawo i dlatego nie musicie zawracać sobie tym głowy. Wciąż jednak trzeba będzie poświęcić mnóstwo czasu na to, aby możliwie najlepiej prześwietlić rynek.

Sprawa komplikuje się jednak przy kupowaniu ubezpieczeń opcjonalnych. Najgorzej wyglądają tutaj kwestie odszukania solidnej polisy Assistance oraz Auto Casco. Ubezpieczyciele żonglują do woli warunkami, zakresem ochrony, wyłączeniami i różnymi obostrzeniami. W tym przypadku nie istnieje reguła, że tanie będzie gorsze od droższego. Nierzadko tańsza polisa okazuje się lepsza od tej bardzo drogiej, ale dopiero po zagłębieniu się w szczegóły.

Czytaj OWU przy ubezpieczaniu auta

Do tego wszystkiego powinno się dokładnie przeczytać OWU każdej znalezionej oferty. Przykładem może być ubezpieczenie samochodu Assistance. Firma oferuje na przykład holowanie samochodu do 300 km na terenie Polski. Niby sporo, ale jak zagłębicie się w szczegóły możecie znaleźć dodatkowe obostrzenie. Z ochrony można skorzystać wtedy, gdy do zdarzenia doszło w odległości nie mniejszej, jak 50 km od miejsca zamieszkania właściciela. Już robi się mniej ciekawie, prawda? Załóżmy, że auto zepsuje się 40 km od domu. To za daleko, aby bezpiecznie i komfortowo holować je ze znajomym. Z drugiej strony za transport lawetą na takim odcinku zapłacimy nawet kilkaset złotych! A przecież niby mamy Assistance, za które płacimy ciężko zarobione pieniądze.

Najtańsze ubezpieczenie OC

ubezpieczenie samochodu obraz 4

Najlepiej skorzystać z naszego kalkulatora ubezpieczeń samochodu. Nasza profesjonalna porównywarka ubezpieczeń vleasing.pl sprosta oczekiwaniom każdego. Po wpisaniu najważniejszych danych o właścicielu i jego samochodzie, w kilka chwil otrzymuje się zestawienie ofert od różnych ubezpieczycieli. Odpowiedni interfejs ułatwia porównanie nie tylko cen, ale także podstawowego zakresu ochrony. Ponieważ dbamy o bezpieczeństwo i wygodę naszych Klientów, oferujemy dodatkowo swoje wsparcie przy wyborze. Nie musisz tracić czasu na wertowanie dziesiątek stron OWU interesujących Cię ofert. Zrobimy to za Ciebie! Prześwietlimy wszystkie polisy i wybierzemy tę, która będzie najlepiej dopasowana do Twoich potrzeb. Zadbamy jednocześnie o Twoje bezpieczeństwo, weryfikując dobrze umowę, ale także o portfel, starając się wybrać opcję możliwie najtańszą.

Polecamy również naszą ofertę na ubezpieczenie motocykla i skutera