Ubezpieczenie samochodu
Poznaj naszą ofertą dotyczącą ubezpieczeń komunikacyjnych, które zagwarantują ci ochronę w razie wypadku, kradzieży lub innego zdarzenia, podczas którego ucierpi twój pojazd.
Oferujemy
- Ubezpieczenie OC
- Ubezpieczenie AC
- Ubezpieczenie NNW
- Assistance
- Ubezpieczenie GAP
- Ubezpieczenie szyb
- Pakiet (Ubezpieczenie OC i AC)
Wykupując obowiązkową polisę OC warto rozważyć jej rozszerzenie o dodatkowy zakres ochrony, który zapewni ci bezpieczeństwo w wielu różnorodnych sytuacjach. Korzystając z naszych usług możesz szybko porównać oferty firm ubezpieczeniowych oraz poznać rodzaje ubezpieczeń, których zakup przyniesie ci wiele korzyści. Wynegocjujemy w Twoim imieniu najlepszą ofertę. To wygodna opcja dla posiadaczy pojazdów mechanicznych.
Ubezpieczenie samochodu - oblicz składkę
Skorzystaj z pomocy naszego specjalisty i znajdź najlepsze ubezpieczenie.
Jak kupić ubezpieczenie samochodu?
Skorzystaj z naszego formularza
Oblicz stawkę ubezpieczenia OC oraz innych ubezpieczeń w prosty sposób i bez konieczności wychodzenia z domu, oszczędzając tym samym swój cenny czas i pieniądze.
Wypełnij formularz online
Wybierz pakiet ubezpieczenia, który odpowiada twoim potrzebom, uzupełnij formularz o wymagane dane pojazdu i poznaj najkorzystniejsze oferty na ubezpieczenie samochodu.
Porównaj oferty ubezpieczycieli
Skończ przepłacać - wygodne zestawienie najlepszych ofert firm ubezpieczeniowych pozwoli ci wybrać dla siebie najtańsze OC, zgodne z twoimi indywidualnymi potrzebami.
Załatw formalności online
Wszystko załatwisz bez wychodzenia z domu, żeby kupić ubezpieczenie OC - nabędziesz ją online, co jest niezwykle proste, szybkie i bezpieczne. Polisę otrzymasz na swojego maila.
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?
Na cenę składki ubezpieczenia wpływ ma wiele różnych czynników. Należą do nich między innymi wiek kierowcy, okres posiadania prawa jazdy, historia ubezpieczeniowa oraz parametry dotyczące samochodu: przebieg, rodzaj paliwa, pojemność silnika czy rok produkcji.
Stawka ubezpieczenia może też zależeć od miejsca, w którym parkuje się samochód. Wiąże się to z oceną prawdopodobieństwa wystąpienia szkód spowodowanych na przykład trudnymi warunkami pogodowymi oraz ryzykiem ewentualnej kradzieży lub dewastacji pojazdu. Z tego względu, jednoznaczne określenie wysokości składki nie jest możliwe bez wcześniejszej weryfikacji wymienionych wyżej kryteriów. Możesz jednak poznać składkę na ubezpieczenie oc i ac w przeciągu kilku chwil. Wystarczy, że wypełnisz formularz na naszej stronie.
Ubezpieczenie samochodu przez Internet
Chcesz wybrać ubezpieczenie, za które nie będziesz przepłacał?
Nie czekaj więc dłużej – już teraz skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych.
Tylko u nas otrzymujesz gwarancję satysfakcji i najniższej ceny!
Ubezpieczenie samochodu – kompendium wiedzy
Bezpieczne podróżowanie autem to przede wszystkim dbanie o jego doskonały stan techniczny i respektowanie przepisów ruchu drogowego. Nawet najlepszym kierowcom mogą jednak przytrafić się niebezpieczne przygody na drodze i dlatego warto mieć możliwie najszersze ubezpieczenie samochodu. Jakie opcje polis komunikacyjnych oferuje dzisiaj rynek oraz, jak znaleźć ofertę możliwie najlepszą i najtańszą? Tego dowiecie się z naszego kompendium.
Ubezpieczenie komunikacyjne – co to?
Ubezpieczenie komunikacyjne to rodzaj ubezpieczeń majątkowych, do których zaliczają się między innymi obowiązkowa polisa OC, AC, Autocasco, Assistance oraz ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. Wybierając Vleasing, istnieje dodatkowo możliwość ubezpieczenia szyb, opon, bagażu czy sprzętu sportowego. Posiadając ubezpieczenie komunikacyjne można liczyć na kompleksową ochronę w razie stłuczki bądź wypadku, która obejmuje pojazd, jego posiadacza oraz wszystkich pasażerów.
Ubezpieczenie OC samochodu – terminy, okresy obowiązywania
Umowa na ubezpieczenie OC samochodu zawierana jest na okres 12 miesięcy, co dotyczy również pozostałych polis znajdujących się w pakiecie, takich jak AC czy Assistance. Samochód jest automatycznie ubezpieczony z chwilą zawarcia umowy ubezpieczenia. Istnieje też możliwość wykupienia krótkoterminowego OC oraz rozłożenia płatności na raty, co stanowi duże udogodnienie dla wielu kierowców.
Po upływie terminu umowy ubezpieczenia samochodu, najczęściej odnawia się ona automatycznie, dzięki czemu nie trzeba martwić się o niedopilnowanie terminu i poruszanie się po drogach bez ważnego OC. Pod koniec umowy ubezpieczenia warto jednak sprawdzić obecne stawki u innych ubezpieczycieli, aby upewnić się, że nasza oferta wciąż jest tą najkorzystniejszą. Szczególnie w kontekście ubezpieczenia OC – nie warto przepłacać, ponieważ zakres ochrony zawsze jest taki sam.
Jak zarejestrować samochód? Jak przerejestrować samochód?
Niezależnie od tego, czy zakupiony pojazd jest nowy czy też używany, trzeba go zarejestrować. Należy tego dokonać w wydziale komunikacji urzędu dzielnicy, miasta lub w starostwie – obecnie wiele miejsc udostępnia również możliwość załatwienia formalności w formie online, co stanowi duże udogodnienie.
Dokumenty, jakie wymagane są podczas rejestracji samochodu to dowód osobisty, uzupełniony wniosek o rejestrację danego pojazdu, dowód jego zakupu, potwierdzenie wykonanych opłat oraz dowód rejestracyjny wraz z aktualnym przeglądem, tablice rejestracyjne i polisa OC. Jeżeli auto było kupowane za granicą, dodatkowo trzeba mieć przy sobie dowód odprawy celnej przewozowej i potwierdzenie opłacenia akcyzy.
Ile czasu na ubezpieczenie samochodu po rejestracji? Ubezpieczenie samochodu po zakupie
Z wykupem ubezpieczenia OC nie warto zwlekać. To, w jakim terminie należy nabyć polisę, zależy od miejsca zakupu pojazdu. Decydując się na kupno używanego auta, jego poprzedni właściciel musi w ciągu 14 dni od sprzedaży poinformować o tym fakcie swojego ubezpieczyciela. W ten sposób polisa zostanie automatycznie przepisana na nowego nabywcę samochodu, który może korzystać z niej dalej bądź zdecydować o zmianie firmy ubezpieczeniowej, oferującej mu więcej korzyści.
Jak wyrejestrować pojazd? Jak wyrejestrować samochód po sprzedaży?
Pojazd należy wyrejestrować w przypadku jego sprzedaży za granicę, gdzie zostanie zarejestrowany, a także w momencie jego demontażu, utraty bądź kradzieży. W celu wyrejestrowania należy złożyć odpowiedni wniosek w swoim urzędzie dzielnicy, miasta albo starostwie, zgłaszając się do wydziału komunikacji. W tym czasie trzeba mieć ze sobą dowód osobisty, potwierdzenie uregulowania opłaty za wyrejestrowanie pojazdu oraz jeżeli jest się jego współwłaścicielem, należy okazać stosowne upoważnienie.
Rodzaj pozostałych dokumentów będzie zależny od powodu wyrejestrowania pojazdu. Jeżeli doszło do kradzieży auta, trzeba złożyć osobne oświadczenie, dołączając do niego dokumenty uzyskane na policji. W przypadku kasacji, idąc do urzędu należy mieć ze sobą tablice oraz dowód rejestracyjny samochodu, a także pismo, które potwierdza zniszczenie pojazdu.
Jak sprawdzić ubezpieczenie samochodu?
Podczas zakupu używanego auta lub kiedy dojdzie do wypadku należy sprawdzić, czy pojazd jest ubezpieczony. Można to jednak zweryfikować w prosty sposób, wchodząc na stronę internetową Ośrodka Informacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wystarczy jedynie wpisać numer VIN bądź numer rejestracji pojazdu wraz z datą oraz miejscem wypadku – następnie system udostępni nam status i numer ubezpieczenia OC, a także informacje związane z pojazdem, z którym mieliśmy kolizję.
Ubezpieczenie samochodu OC i AC
Na początek warto rozdzielić polisy komunikacyjne na takie, które w świetle przepisów prawa są obowiązkowe oraz na nieobowiązkowe. Do pierwszej kategorii zalicza się w zasadzie jedynie OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Obecnie obowiązek ten, oraz wszelkie szczegóły związane z samą polisą, normują przepisy z 22 maja 2003 roku. Zgodnie z nimi każdy właściciel zarejestrowanego auta musi mieć aktualną polisę komunikacyjną OC. Dotyczy to oczywiście nie tylko samochodów, ale także po prostu wszystkich pojazdów mechanicznych. Zalicza się do nich między innymi ciężarówki, sprzęt budowlany, maszyny rolnicze, motocykle czy skutery.
Rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej
Pośród ubezpieczeń nieobowiązkowych, a więc takich, które można opłacać ale nie trzeba, znajdą się:
- Auto Casco,
- Assistance,
- NNW,
- Pakiety dodatkowe, takie jak ochrona opon, szyb, a nawet prawna czy przed kradzieżą tablic rejestracyjnych.
Przyjrzyjmy się więc teraz bliżej wszystkim tym ubezpieczeniom z osobna.
Ubezpieczenie samochodu OC – obowiązkowe ubezpieczenie każdego kierowcy
Tak jak wspominaliśmy wcześniej, ubezpieczenie oc musi wykupić każdy kierowca posiadający auto. Oczywiście nie trzeba być nawet kierowcą. W świetle przepisów właścicielem samochodu z powodzeniem może być osoba, która w ogóle nie ma prawa jazdy. W zasadzie zgodnie z polskimi standardami ubezpieczenie OC kupowane jest nie bezpośrednio na kierowcę (czy właściciela), a na samochód. Ma to swoje pozytywne aspekty. Ponieważ ubezpieczamy pojazd, a nie samego siebie, to w efekcie autem może kierować każda osoba, bez konieczności kupowania dodatkowych polis.
Każde ubezpieczenie oc zapewnia dokładnie taki sam zakres ochrony. Wynika to z zapisów wspomnianej wcześniej ustawy z 22 maja 2003 roku. Przepisy dokładnie określają sumę ubezpieczenia dla szkód na mieniu oraz na osobach. Co to oznacza w praktyce? Kupując polisę OC można bez zastanawiania się wybrać po prostu najtańszą ofertę. Zakres ochrony będzie zawsze taki sam, a więc po co przepłacać?
Co warto wiedzieć przy ubezpieczeniu OC?
Warto pamiętać o tym, że OC nie chroni bezpośrednio ubezpieczonego. Ideą tej polisy jest zabezpieczenie się na wypadek szkód, jakich dokona się samodzielnie. Z OC skorzystają więc ofiary kolizji lub wypadku drogowego, którego będziemy bezpośrednim sprawcą. Dzięki temu nie trzeba z własnej kieszeni pokrywać kosztów związanych z naprawą aut, mienia publicznego i leczenia ewentualnych ofiar. W efekcie niestety OC nie zapewni odszkodowania kierowcy lub pasażerom auta sprawcy, jeśli w wyniki kolizji dojdzie do trwałego uszczerbku na zdrowiu lub nawet śmierci. Tutaj przydaje się więc dodatkowa ochrona NNW, którą zajmiemy się trochę później
Assistance – brak obaw o awarię na drodze
Teraz wchodzimy już do pakietu tych ubezpieczeń, które zgodnie z polskimi przepisami nie są obowiązkowe. Zaczynamy od assistance, gdyż naszym zdaniem ten pakiet jest naprawdę godny uwagi. Polecamy go szczególnie tym osobom, które często podróżują na dłuższych trasach.
Polisa ta zapewnia bowiem ochronę przede wszystkim na wypadek awarii samochodu gdzieś w trasie. Jeśli pojazd się zepsuje, możemy po prostu zadzwonić do ubezpieczyciela i poprosić o pomoc. Z polisy będzie pokryty na przykład koszt holowania auta do wskazanego warsztatu. Zależnie od wybranego zakresu, może być również oferowany nocleg na czas naprawy pojazdu, transport bagażu, pasażerów i kierowcy, a także próba usprawnienia auta na miejscu. Assistance przyda się również wtedy, gdy nagle skończy nam się paliwo, zatrzaśniemy w aucie kluczyki czy złapiemy gumę. Pomoc oferowana jest również po kolizji. Co ważne, dostaniemy auto zastępcze i usługę odholowania pojazdu po wypadku nawet wtedy, gdy sami będziemy sprawcą. Warto o tym pamiętać, gdyż OC nam tego nie zapewni.
Ubezpieczenie samochodu AC – ochrona szkód związanych z autem
Każde ubezpieczenie samochodu OC zapewni nam odszkodowanie za uszkodzone auto wtedy, gdy będziemy ofiarą wypadku. Rekompensatę dostaniemy z polisy sprawcy. Co jednak w przypadku, gdy sami będziemy sprawcą? Co stanie się w sytuacji, gdy auto uszkodzi nam ktoś pod blokiem lub na parkingu przy galerii handlowej? Istnieje również ryzyko, że pojazd padnie ofiarą aktu wandalizmu, zostanie skradziony, zalany lub spali się. W takich sytuacjach z OC nie dostaniemy ani grosza.
Odszkodowanie zapewni jednak ubezpieczenie samochodu AC, czyli Auto Casco. To kolejna ochrona opcjonalna, której nie trzeba kupować, jeśli się tego nie chce. AC zapewnia rekompensatę w przypadku każdego zdarzenia, którego efektem będzie uszkodzenie samochodu. Oczywiście należy tutaj pamiętać o wyłączeniach. Jeśli spowodowaliście kolizję prowadząc pod wpływem alkoholu, na pewno nie dostaniecie odszkodowania. Ubezpieczyciel nie wypłaci także pieniędzy po kradzieży auta, jeśli udowodni, że na przykład zapomnieliście je zamknąć. Warto więc zawsze czytać warunki polisy zbierane w tzw. OWU, aby świadomie korzystać z ubezpieczenia.
Ubezpieczenie NNW – Następstwa Nieszczęśliwego Wypadku
Pamiętacie, jak wspominaliśmy o tym, że kiedy spowodujecie kolizję drogową i doznacie uszczerbku na zdrowiu, to nie dostaniecie odszkodowania z OC? Tak – tutaj z pomocą przychodzi właśnie pakiet NNW. Jest to nie tyle ubezpieczenie samochodu, co bezpośrednio podróżujących nim ludzi. Zależnie od wybranego pakietu, może ono obejmować swym zasięgiem jedynie kierowcę lub kierowcę i wszystkich pasażerów.
NNW zapewnia ochronę finansową na wypadek trwałego uszczerbku na zdrowiu. Nie musi do niego dojść jedynie w efekcie kolizji. Zakres ochrony obejmuje bowiem także zdarzenia, które miały miejsce, gdy na przykład gdy pakowało się rzeczy do auta, robiło coś przy samochodzie lub odpoczywało w trasie, na przykład na przydrożnym parkingu. Odszkodowanie wypłacane jest także po ewentualnej śmierci ubezpieczonej osoby, oczywiście najbliższej rodzinie zmarłego (lub po prostu osobie wskazanej przez ubezpieczonego).
Dodatkowe pakiety ubezpieczeniowe samochodu
Warto wspomnieć jeszcze kilka słów o drobniejszych pakietach, które oferują firmy ubezpieczeniowe. Zalicza się do nich między innymi ubezpieczenie:
- Opon bezpłatny serwis, kiedy na przykład złapiemy przysłowiową gumę w trasie,
- Szyb bezpłatna wymiana szyby po jej uszkodzeniu,
- Od kradzieży jeśli nie kupuje się AC, można zabezpieczyć auto tylko na wypadek jego kradzieży,
- Od zagubienia lub kradzieży tablic rejestracyjnych - z ubezpieczenia zostanie pokryty koszt wyrobienia nowych tablic.
Najtańsze ubezpieczenie samochodu – jak znaleźć?
Znacie już większość typowych polis komunikacyjnych, jakie oferuje dzisiaj rynek. Teraz na pewno jesteście ciekawi, jak za możliwie największą ich ilość zapłacić najmniej, prawda? Sposób na to jest w zasadzie tylko jeden – należy porównać wiele ofert dostępnych na rynku. Im więcej opcji ubezpieczeniowych sprawdzicie, tym bardziej zwiększacie swoją szansę na znalezienie najlepszej oraz najtańszej.
Jeśli kupujecie tylko ubezpieczenie samochodu OC, sprawa jest na pewno mocno ułatwiona. Tutaj wystarczy bowiem porównać tylko ceny pomiędzy poszczególnymi ubezpieczycielami. Jak zapewne pamiętacie, zakres ochrony normuje prawo i dlatego nie musicie zawracać sobie tym głowy. Wciąż jednak trzeba będzie poświęcić mnóstwo czasu na to, aby możliwie najlepiej prześwietlić rynek.
Sprawa komplikuje się jednak przy kupowaniu ubezpieczeń opcjonalnych. Najgorzej wyglądają tutaj kwestie odszukania solidnej polisy Assistance oraz Auto Casco. Ubezpieczyciele żonglują do woli warunkami, zakresem ochrony, wyłączeniami i różnymi obostrzeniami. W tym przypadku nie istnieje reguła, że tanie będzie gorsze od droższego. Nierzadko tańsza polisa okazuje się lepsza od tej bardzo drogiej, ale dopiero po zagłębieniu się w szczegóły.
Czytaj OWU przy ubezpieczaniu auta
Do tego wszystkiego powinno się dokładnie przeczytać OWU każdej znalezionej oferty. Przykładem może być ubezpieczenie samochodu Assistance. Firma oferuje na przykład holowanie samochodu do 300 km na terenie Polski. Niby sporo, ale jak zagłębicie się w szczegóły możecie znaleźć dodatkowe obostrzenie. Z ochrony można skorzystać wtedy, gdy do zdarzenia doszło w odległości nie mniejszej, jak 50 km od miejsca zamieszkania właściciela pojazdu. Już robi się mniej ciekawie, prawda? Załóżmy, że auto zepsuje się 40 km od domu. To za daleko, aby bezpiecznie i komfortowo holować je ze znajomym. Z drugiej strony za transport lawetą na takim odcinku zapłacimy nawet kilkaset złotych! A przecież niby mamy Assistance, za które płacimy ciężko zarobione pieniądze.
Najtańsze ubezpieczenie OC AC
Najlepiej skorzystać z naszego kalkulatora ubezpieczeń samochodu. Nasza profesjonalna porównywarka ubezpieczeń sprosta oczekiwaniom każdego. Po wpisaniu najważniejszych danych o właścicielu i jego samochodzie, w kilka chwil otrzymuje się zestawienie ofert od różnych ubezpieczycieli. Nie musisz tracić czasu na wertowanie dziesiątek stron OWU interesujących Cię ofert. Zrobimy to za Ciebie! Prześwietlimy wszystkie polisy i wybierzemy tę, która będzie najlepiej dopasowana do Twoich potrzeb. Zadbamy jednocześnie o Twoje bezpieczeństwo, weryfikując dobrze umowę, ale także o portfel, starając się wybrać opcję możliwie najtańszą.
Ubezpieczenie samochodu – FAQ
Poniżej prezentujemy wraz z odpowiedziami, najczęściej zadawane pytania na temat ubezpieczenia samochodu.
Jak otrzymam polisę OC?
Polisę, którą wykupiłeś za pomocą naszego specjalisty, możesz uzyskać za pośrednictwem naszej strony, samodzielnie ją pobierając. Otrzymasz ją również na twój adres email.
Czy za brak OC grozi kara?
OC to obowiązkowa polisa, dlatego jej brak skutkuje karą pieniężną. Jej suma może wynosić nawet 4500 zł, dokładna suma określana jest jednak na podstawie długości okresu braku ubezpieczenia.
Czy każdy ubezpieczyciel tak samo nalicza zniżki i zwyżki?
Jeżeli chodzi o ich obliczanie, każda firma ubezpieczeniowa funkcjonuje na własnych zasadach. Z tego też względu warto dokładnie porównać oferty różnych ubezpieczycieli, aby nie przepłacać za wykupione OC.
Dlaczego przy zakupie OC konieczne jest porównywanie cen?
Podstawowy zakres ochrony w przypadku polisy OC jest z góry określony, dlatego też niezależnie od ubezpieczyciela, będzie oferował takie same warunki. Mimo to, ceny w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych mogą się różnić, także ze względu na dodatkowe klauzule.
Czy w trakcie ochrony możliwe jest dokupienie dodatkowego ubezpieczenia?
Tak. Jeżeli posiadasz OC, w dowolnym momencie możesz zdecydować się na wykupienie dodatkowego świadczenia. Korzystnym rozwiązaniem jest jednak poszerzenie pakietu polisy wykupując lub przedłużając OC, gdyż wielu ubezpieczycieli oferuje wtedy atrakcyjne zniżki.
Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC?
Rozważ współwłaściciela samochodu
Wybierz pakiet ubezpieczenia
Zmień ubezpieczyciela po szkodzie
Skorzystaj z porównywarki i specjalistów
Nie wybieraj płatności ratalnej
Jedź ostrożnie – to jakim jesteś kierowcą, wpływa na cenę ubezpieczenia Twojego samochodu.
Zachęcamy również do sprawdzenia naszych innych produktów.