Ubezpieczenie motocykla i skutera

ubezpieczenie motocykla lub skutera

Motory to pełnoprawne pojazdy mechaniczne poruszające się po drogach publicznych, a więc zgodnie z prawem jest dla nich potrzebne ubezpieczenie motocykla. Ochrona od odpowiedzialności cywilnej jest tutaj obowiązkowa, ale naturalnie jednoślad można również ubezpieczyć dodatkowo, aby zabezpieczyć się na wypadek różnych zdarzeń losowych. Co trzeba wiedzieć o takich ubezpieczeniach?

Ubezpieczenie motocykla nie różni się od ubezpieczenia samochodu

W zasadzie OC dla jednośladu oraz samochodu osobowego nie różnią się od siebie w żaden znaczący sposób. Przede wszystkim w obu przypadkach mamy prawny obowiązek posiadania takiej polisy. Praktycznie identyczne są również zasady naliczania stawki za ubezpieczenie. Firmy biorą tutaj pod uwagę między innymi wiek kierowcy, miejsce rejestracji pojazdu, jego markę oraz typ, pojemność silnika, wiek jednośladu, przebieg i wiele więcej.

Pierwsza różnica dotyczy na pewno wysokości kary za jazdę bez tego ubezpieczenia. Kierowcy samochodów osobowych muszą zapłacić naprawdę sporo. Jeśli natomiast motocyklista nie ma OC dla swojego pojazdu, maksymalna kara na chwilę obecną wynosi 670 zł. Niech Was to jednak nie zwiedzie. Unikanie płacenia tej składki to najgorsze, co możecie zrobić.

Kara za brak ubezpieczenia motocykla

Powyższa kwota, tj. 670 zł jest tylko karną opłatą za „wykrycie” unikania opłacania polisy i jest kroplą w morzu opłat, jakie mogą spotkać takiego kierowcę. Wystarczy spowodować wypadek jednośladem, aby wpaść w zadłużenie, z którego można wychodzić później latami. Kierowca motocykla, tak samo jak samochodu, pokryje wszystkie szkody z własnej kieszeni. Oczywiście Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny od razu wypłaci pieniądze poszkodowanym, ale…bardzo szybko zapuka po te pieniądze do drzwi sprawcy. Pół biedy, gdy szkody dotyczą jedynie pojazdów (choć można mieć pecha rozbijając drogie Ferrari czy Porsche). Prawdziwe problemy zaczną się wtedy, gdy poszkodowani będą również ludzie i trzeba będzie im wypłacać rekompensaty finansowe czy płacić za ich leczenie.

Ubezpieczenie motocykla lub skutera

ubezpieczenie motocykla obrazek 1

Po co ryzykować, skoro ubezpieczenie motocykla od odpowiedzialności cywilnej jest naprawdę tanie? Tak, właściciele motocykli są w komfortowej sytuacji, gdyż ich składki są nierzadko kilkukrotnie niższe niż to, co płacą posiadacze aut osobowych. Co więcej, można zgłosić się do nas i zaoszczędzić jeszcze więcej. Pomagamy w znalezieniu najtańszego ubezpieczenia i dlatego już teraz zapraszamy do kontaktu.

Tanie ubezpieczenie za motocykl

tanie ubezpieczenie motocykla

Pewnie zachodzicie teraz w głowę, dlaczego OC jednośladu jest dużo tańsze od tego dla samochodu osobowego. Większość ludzi jest przekonana o tym, że motocyklista to jeżdżące zagrożenie, a wypadki spowodowane ich brawurą są na porządku dziennym. Być może Was zaskoczymy, ale pozory mylą. Statystyki policyjne jasno pokazują, że właściciele jednośladów to grupa kierowców najmniejszego ryzyka. To prawda, że motocykli i skuterów mamy o wiele mniej na drogach niż aut, ale w porównaniach kolizyjność tych pojazdów jest wyjątkowo niska.

Nie ma co ukrywać, ubezpieczyciele określają wysokość stawki za polisę głównie na podstawie ryzyka. Skoro motocykle statystyczne powodują niewiele kolizji, to i wysokość składki jest niska. Oczywiście tutaj również spotkamy się z dużą zwyżką za wiek. Mając mniej niż 26 lat trzeba będzie trochę dopłacić, ale to nadal kwota dużo niższa, niż w przypadku auta osobowego.

Inna sprawa to szkody. Kiedy sprawcą kolizji jest motocyklista, najczęściej to on traci na tym najwięcej (niestety często przypłacając to swoim życiem). Jednoślady są małe i stosunkowo niewielkie, a więc generowane przez nie szkody na mieniu nie są wysokie. To również wpływa na niższą cenę polisy ubezpieczeniowej. Nie bez powodu OC ciężarówki może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Kiedy rozpędzony TIR spowoduje kolizję, straty na mieniu mogą być niewyobrażalne

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla

Pewnie interesuje Was, co mamy na myśli twierdząc, że OC jednośladu jest tanie. Najtańsze ubezpieczenie OC samochodu kosztuje dzisiaj około 400 zł, natomiast w przypadku jednośladów nawet poniżej 50 zł i to rocznie! Tak niskie stawki dotyczą przede wszystkim tych pojazdów, do których prowadzenia nie są wymagane uprawnienia na motor. Na pewno wiecie, że jakiś czas temu doczekaliśmy się nowelizacji przepisów. Teraz wystarczy zwykłe prawo jazdy kat. B, aby kierować jakimkolwiek jednośladem o pojemności silnika nie większej, jak 125 cm3. To właśnie takie osoby zapłacą najmniej za OC, nierzadko nawet 40 zł rocznie.

W przypadku motorów wymagających uprawnień również nie jest źle. Tutaj stawki zaczynają się mniej więcej od 100 zł w górę, a więc nie ukrywajmy, nie są to ogromne pieniądze. Z tego też powodu unikanie tego ubezpieczenia nie jest absolutnie niczym uzasadnione. To prawda, że mając mniej niż 26 lat trzeba zapłacić trochę więcej, ale wciąż będzie to sporo taniej, niż gdyby ubezpieczało się auto.

Ubezpieczenie motocykla online

Porównaj i wybierz najtańsze ubezpieczenie motocykla OC dla motocyklistów oferuje wiele towarzystw ubezpieczeniowych i obecnie jedyną skuteczną metodą na znalezienie najtańszej oferty, jest prześwietlenie dużej ich ilości. Trudno zrobić to samemu, gdyż potrzeba na to czasu i po prostu chęci. Są oczywiście kalkulatory online, ale nie polecamy korzystania z nich. Kalkulatory wbrew pozorom nie zbierają ofert z całego rynku, a do tego często pokazują tylko orientacyjne ceny. Najlepiej zostawić kontakt do siebie w naszym formularzu lub po prostu zadzwonić. Nasz doświadczony agent przygotuje zestawienie ofert dopasowanych do konkretnej sytuacji. Zaprezentujemy realne, wiążące ceny polis i pomożemy w wyborze najbardziej opłacalnej opcji. Prześwietlimy każde ubezpieczenie motocykla dostępne na rynku. Pamiętaj, że kupując OC możesz bez obaw wybrać najtańszą ofertę. Zakres ochrony jest tutaj normowany prawnie i każda polisa zapewnia bezpieczeństwo na najwyższym poziomie.

Porównaj i wybierz najtańsze ubezpieczenie motocykla

OC dla motocyklistów oferuje wiele towarzystw ubezpieczeniowych i obecnie jedyną skuteczną metodą na znalezienie najtańszej oferty, jest prześwietlenie dużej ich ilości. Trudno zrobić to samemu, gdyż potrzeba na to czasu i po prostu chęci. Są oczywiście kalkulatory online, ale nie polecamy korzystania z nich. Kalkulatory wbrew pozorom nie zbierają ofert z całego rynku, a do tego często pokazują tylko orientacyjne ceny.

Najlepiej zostawić kontakt do siebie w naszym formularzu lub po prostu zadzwonić. Nasz doświadczony agent przygotuje zestawienie ofert dopasowanych do konkretnej sytuacji. Zaprezentujemy realne, wiążące ceny polis i pomożemy w wyborze najbardziej opłacalnej opcji. Prześwietlimy każde ubezpieczenie motocykla dostępne na rynku. Pamiętaj, że kupując OC możesz bez obaw wybrać najtańszą ofertę. Zakres ochrony jest tutaj normowany prawnie i każda polisa zapewnia bezpieczeństwo na najwyższym poziomie.

Ubezpieczenie motocykla Assistance

Samo OC jest oczywiście ubezpieczeniem obowiązkowym, którego nie można pominąć. Rynek oferuje jednak również pakiety dobrowolne, w tym assistance. Większości osób kojarzy się to z pomocą drogową dedykowaną właścicielom aut osobowych, ale nic bardziej mylnego. Taka ochrona przyda się także motocyklistom.

Polecamy to ubezpieczenie szczególnie tym osobom, które wypuszczają się na swoich motorach dalej, niż tylko w okolice własnego domu. Na motorze, tak jak i w samochodzie, można przecież złapać gumę, a w tym przypadku nie mamy przecież zapasu. Zawsze może skończyć się na trasie paliwo, a i jak najbardziej może przytrafić się też usterka mechaniczna uniemożliwiająca dalszą jazdę. Dzięki assistance kierowca czuje się bezpieczniej, nawet podróżując setki kilometrów od domu. Pomoc drogowa przyjeżdża w takich sytuacjach i albo usprawnia pojazd na drodze albo zabiera go do wskazanego warsztatu, czy do miejsca zamieszkania właściciela.

Oczywiście pomagamy znaleźć również takie ubezpieczenie motocykla, również w najtańszej możliwej opcji i dopasowane zakresem do potrzeb. Wystarczy się do nas zgłosić.

Ubezpieczenie motocykla od kradzieży

motocykl ubezpieczenie

Na koniec poruszymy jeszcze temat Auto Casco, gdyż ubezpieczenie motocykla może obejmować również ten pakiet. Nie będziemy jednak ukrywać, że jest to opcja niesłychanie droga, a przynajmniej na razie. AC dla jednośladów oferuje jedynie garstka ubezpieczycieli w naszym kraju. Co gorsza, koszt polisy opiewa przeciętnie na kwoty od 10% do nawet 20% (czasem jeszcze więcej) wartości całego motoru. To naprawdę dużo, porównując oczywiście do cen AC dla aut osobowych. Teoretycznie za osobówkę zapłaci się więcej, ale w korelacji do wartości auta, ceny są jednak niższe.

Czemu tak się dzieje? W dużej mierze z racji wysokich kosztów naprawy. Na rynku nie ma w zasadzie części zamiennych, a oryginalne kosztują majątek. Samo usuwanie usterek jest również dużo droższe. Co gorsza, motor po kolizji nierzadko jest uszkodzony w bardzo znacznym stopniu. Przywrócenie go do pełnej sprawności to niebagatelny wydatek. Należy do tego dodać jeszcze niską popularność AC motocyklowego. Niewiele firm ubezpieczeniowych interesuje się tym tematem, a więc mamy niską konkurencyjność, czyli brak „wojny cenowej”.

Warto jednak zainteresować się jedną kwestią, a jest nią kradzież jednośladu. Niestety to się zdarza i to całkiem często, a potężne motory wyścigowe kosztują niemałe pieniądze. Na chwilę obecną jeden ubezpieczyciel oferuje specjalne ubezpieczenie AC dla motoru, które swym zakresem obejmuje wyłącznie kradzież. Dzięki temu polisa ta nie jest aż tak kosztowna, a jednak pozwala spać spokojnie.

Polecamy tę opcję zwłaszcza właścicielom naprawdę drogich motocykli. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat tego pakietu, po prostu skontaktujcie się z nami.

Kalkulator OC Motocykl 2020

Interesuje Cię najtańsze ubezpieczenie na motocykl?
Zapraszamy zatem do wypełnienia krótkiego formularza.
Nasz agent indywidualnie przygotuje dla Ciebie ofertę polisy, dopasowaną do Twoich potrzeb. Sprawdź.
Gwarantujemy zadowolenie i profesjonalizm.