Vleasing.pl

Leasing samochodu

Oferujemy korzystne warunki finansowania dla aut nowych i używanych. 
Sprawdź ofertę na leasing samochodu w naszym serwisie. 

Co to jest leasing samochodu?

Leasing jest umową cywilnoprawną zawieraną pomiędzy podmiotem finansującym (leasingodawcą), a korzystającym (leasingobiorcą). W praktyce leasing samochodu polega na tym, że podmiot finansujący (czyli firma leasingowa) oddaje do użytkownika w ręce podmiotu korzystającego (leasingobiorcy) samochód w zamian za ustaloną w umowie opłatę, która regulowana jest co miesiąc. Umowę leasingu samochodu podpisuje się na czas określony, np. na 3 lata, a po wygaśnięciu umowy, korzystający może wykupić przedmiot leasingu za wcześniej uzgodnioną kwotę wykupu (często wynosi ona jedynie 1% wartości samochodu).

Dlaczego warto wybrać leasing samochodu?

Leasing samochodów to przede wszystkim wygoda i niższe koszty. Nie będziemy tutaj skupiać się na kupnie auta do firmy za gotówkę, gdyż nie podlega żadnej dyskusji to, że jest to najtańsza z możliwych opcji. 

Każdy na pewno wie, jak trudno dostać w dzisiejszych czasach kredyt. O ile możemy sobie bez problemu kupić na raty jakiś drobny sprzęt RTV, AGD czy meble, tak przy dużych kwotach (a samochód osobowy nie kosztuje kilka tysięcy złotych) zaczynają się schody. Banki są obecnie bardzo ostrożne, wymagają wielu dokumentów, mają nierzadko mało atrakcyjne oprocentowanie i przedłużają poważnie cały proces starania się o pieniądze. W efekcie mogą minąć nawet tygodnie, zanim dostaniemy kredyt na auto, a co dopiero wtedy, gdy będzie to parę aut. Wiele osób też nie chce zamrażać pieniędzy i woli rozliczać się w modelu leasingowym. Stąd też leasing samochodów cieszy się dużą popularnością wśród przedsiębiorców. 

Samochody osobowe - pomoc w finansowaniu

Leasing samochodów to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców, pragnących zwiększyć lub unowocześnić swoją flotę bez potrzeby angażowania dużych środków własnych. Niejednokrotnie stanowi alternatywę dla kredytu samochodowego pod kątem rozliczania podatkowego (odpowiednio dobrana oferta leasingu pozwala wliczać całość raty w koszt uzyskania przychodu). Szukasz najlepszej oferty? Napisz do nas.

Nasz doradca:
Znajdzie auto spełniające oczekiwania.
Dopracuje wszelkie formalności.
Przygotuje kompletny wniosek leasingowy.
Udzieli informacji na temat aspektów leasingowych: warunków przyznania, finansowania, maksymalnej wnioskowanej kwoty, dokumentów niezbędnych do uruchomienia procedury.

Auto w leasing - zalety

Leasing aut obecnie cieszy się bardzo dużą popularnością – przedsiębiorcy, jak i osoby pracujące na etacie coraz rzadziej skłonne są do mrożenia dużej ilości pieniędzy i wolą miesięcznie płacić niedużą ratę za samochód. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto wziąć auto w leasing.

Użytkownik ma prawo do ulg podatkowych.
Leasingobiorca nie musi na starcie ponosić dużych kosztów.
Leasing jest tańszy od kredytu samochodowego.
Leasing na auto łatwiej uzyskać niż kredyt.
Użytkownik zwolniony jest z podatku PCC i akcyzy samochodowej.
Uproszczona procedura finansowania i minimum formalności.

Największy wybór samochodów

Sfinansujemy każde auto

Co jeszcze warto wiedzieć na temat leasingu samochodu?

Leasing jest wygodnym sposobem na sfinansowanie samochodu

Odpowiednio przygotowane oferty leasingu, które są tak naprawdę wypożyczeniem, są bardzo atrakcyjne finansowo. Opłacamy niewielką, miesięczną ratę i korzystamy z auta na przykład przez 4 lata.

Po tym czasie pojazd wraca do leasingodawcy, a my możemy podpisać nową umowę, dostać nowe auto i znów płacić niską ratę. W banku po spłacie kredytu zostanie z autem sami. Możemy próbować je sprzedać lub eksploatować dalej, co w przypadku pojazdów starszych generuje spore koszty.

Jak działa leasing samochodowy i kiedy warto z niego skorzystać?

Nie bez powodu leasing jest zamiennie używany ze słowem wypożyczenie czy też wynajem. Zasada działania tej formy finansowania jest bardzo prosta. Jako przedsiębiorca znajdujemy auto, które nas interesuje. Może być nowe z salonu lub używane, nie ma to większego znaczenia. Składamy do firmy leasingującej wniosek o finansowanie. Po jego pozytywnym rozpatrzeniu firma kupuje wskazany pojazd na siebie i staje się jego właścicielem. Pojazd przez cały okres trwania umowy jest nam udostępniany, korzystamy z niego tak, jakby był naszą własnością, płacąc ustalone wcześniej raty.

W większości przypadków po zakończeniu umowy możemy wykupić pojazd na własność. Leasing  zazwyczaj przygotowany jest w taki sposób, że przez cały okres jego trwania spłacamy pojazd w całości. W efekcie na koniec możemy auto wykupić dosłownie za grosze. Trzeba więc pamiętać, że do końca umowy leasingowej nie jesteśmy formalnym właścicielem pojazdu. Wynajem samochodów zatem nie jest dla nas możliwy.

Leasing samochodów używanych

Wspominaliśmy już o tym, że leasing samochodu może dotyczyć pojazdu używanego i oczywiście jest to prawdą. 

Trzeba jednak pamiętać o to, że leasingodawca prawie na pewno nie sfinansuje bardzo starego auta, mającego 15 czy więcej lat. W przypadku aut mających do 3-4 lat nie będzie większego problemu. Dalej wiele zależy już od samej firmy. Najczęściej spotkamy się z jedną zasadą, umowa leasingu musi skończyć się maksymalnie wtedy, gdy pojazd ma 8-10 lat.

Zakładając opcję 8 lat, jako wieku auta, łatwo pokazać to na przykładzie. Biorąc w leasing auto 3-letnie, umowa może trwać nawet przez 5 lat. Jeśli auto ma już 5 lat, to leasingodawca nie zgodzi się na umowę dłuższą, niż 3 lata. Warto przy okazji wspomnieć, że minimalny okres trwania leasingu to 2 lata. Maksymalny natomiast to najczęściej 5 lat, choć są firmy, które wydłużają ten okres, na przykład do 7 lat.

Leasing samochodowy w kosztach firmy

Ponieważ przez cały czas trwania umowy leasingu, auto nie jest własnością przedsiębiorcy, to rodzi nam się kolejna korzyść. 

Raty leasingu można nawet w całości rozliczyć w kosztach prowadzenia swojej działalności. Jeszcze niedawno mógł tak robić każdy przedsiębiorca. Warunkiem było jedynie to, aby wartość rynkowa pojazdu w momencie jego zakupu nie przekraczała ustawowo określony kwot.

W roku 2019 (od 1 stycznia) leasing samochodu, a w zasadzie zasady jego rozliczania, uległy pewnym zmianom. Z jednej strony ustawodawca podniósł kwoty minimalne, powyżej których przyjmuje się, że auto jest już luksusowe.

Obecnie wygląda to następująco:

  • 150 tys. zł dla pojazdów napędzanych silnikiem spalinowym;
  • 225 tys. zł dla aut elektrycznych.

Leasing samochodu osobowego a koszty uzyskania przychodu

Limity te mają istotne znaczenie. Jeśli biorąc pojazd w leasing, będzie on tańszy, to możemy odliczyć nawet całość rat leasingu. Jeśli natomiast wartość będzie wyższa, odliczymy koszty proporcjonalnie, a więc tylko do kwoty maksymalnej dopuszczalnej wartości pojazdu. Od tego roku nie każdy przedsiębiorca będzie mógł jednak odliczyć 100% kosztów leasingu.

Jest to niestety zmiana w pewnym stopniu niekorzystna, która budziła duże kontrowersje. Zmiana polega na tym, że 100% kosztów odliczą tylko ci przedsiębiorcy, którzy użytkują pojazd wyłącznie w celach firmowych. Łączenie, a więc użytkowanie w celach firmowych i prywatnych (co jest powszechną praktyką) sprawia, że odliczymy już tylko 50%. Warto o tym pamiętać.

Kwoty te są ważne także z punktu widzenia opłacania składki za ubezpieczenie. Do powyższych limitów można bowiem odliczać całość. Przekraczając limit, odliczymy proporcjonalnie mniej, a więc tylko do kwoty limitu.

Powyższe zasady nie dotyczą przedsiębiorców, którzy umowę podpisali przed 1 stycznia 2019 roku. Nie dotyczy to również osób, które zdążyły podpisać umowę przed końcem roku 2018, ale auto odebrały dopiero w roku 2019.

 

Warunki niezbędne do zawarcia umowy leasingu na samochód

Czas teraz przejść do prawdziwych konkretów. Jeśli jako przedsiębiorca jesteś zainteresowany leasingiem, to na pewno interesuje Cię, jakie warunki trzeba spełnić, prawda? Jednym z ważniejszych jest na pewno to, jak długo firma istnieje na rynku. Najczęściej leasingodawcy wymagają, aby biznes działał od minimum 6 miesięcy, choć znajdą się i takie firmy, gdzie wystarczy zaledwie miesiąc. Na pewno jednak firma musi działać, chociaż od kilku tygodni.

Do innych istotnych rzeczy należy zaliczyć:

  • Pieniądze na wpłatę własną (zazwyczaj leasingobiorca uiszcza wpłatę własną, oscylującą pomiędzy 10 i 20% wartości pojazdu).
  • Przedstawienie danych rejestrowych firmy, danych własnych oraz współwłaścicieli (jeśli są).
  • Dobra historia kredytowa i brak długów (bardzo często leasingodawca sprawdzi swojego klienta w BIK oraz w KRD).
  • Rzetelne przygotowanie wniosku o leasing.

     

Są to absolutne podstawy. W uzasadnionych przypadkach leasingodawca może wymagać od przedsiębiorcy przedstawienia swoich zarobków za kilka ostatnich miesięcy. Warto mieć również świadomość tego, że nie zawsze będzie potrzebna wpłata własna. Istnieją oferty, gdzie auto dostaje się za przysłowiową złotówkę na start, wszystko zależy od wybranej opcji.

Co ciekawe, możemy spotkać się, z tym że leasingodawca w jakiś nieformalny sposób sprawdzi, czy nasza firma faktycznie działa. Niektórzy chronią się w ten sposób przed nieuczciwymi klientami. Zdarzają się bowiem przypadki, kiedy przedsiębiorca ma firmę jedynie na papierze. Zainwestował we wpis do KRS, ale fizycznie nie prowadzi żadnego biznesu.

Na co uważać zawierając umowę leasingową?

Choć ogólne zasady brania pojazdu w leasing wydają się dość podobne i zrozumiałe, tak pamiętajmy o tym, że jest to jednak wolny rynek. Każda z takich firm może kierować się własnymi zasadami, wprowadzać różne zapisy do regulaminu i inaczej podchodzić do tego wszystkiego. Problem polega jednak na tym, że są to drobne szczegóły, na które nie zwracamy uwagi początkowo, a dowiadujemy się o nich dopiero później, kiedy podpisaliśmy umowę i nic nie możemy z tym zrobić. Niestety, haczyki występują i tutaj, dlatego warto wykazać się czujnością.

Oprocentowanie leasingu

Leasingodawcy najczęściej naliczają oprocentowanie, wzorując się na stawce WIBOR. Ich oprocentowanie jest zazwyczaj wyższe od tej stawki o 2 do 4%, zależnie od ofert oraz od tego, czy pojazd był brany nowy, czy używany.

Zdarza się jednak, że leasingodawca nie gwarantuje swoim klientom trzymaniu się stawki WIBOR. Nie trudno domyślić się, jak to się kończy. WIBOR raz rośnie, a raz maleje. Wzrosty natychmiast przełożą się na podniesienie raty, ale po zniżce leasingodawca pewnie nie obniży swojej raty. W efekcie przy takiej umowie na pewno zapłacimy więcej, niż powinniśmy.

Ubezpieczenie AC

Obowiązkowe jest to, aby każdy leasingowany pojazd posiadał komplet polis ubezpieczeniowych, a więc OC+AC. Każdy wie, że polisy AC nie są tanie, szczególnie przy nowych samochodach. Jest wiele firm leasingowych, które próbują na tym niestety zarabiać. Finansując zakup pojazdu, niejako siłą dorzucają do tego własną polisę, praktycznie zawsze dużo droższą, niż na „wolnym rynku”. Co gorsza, takie firmy leasingowe często jeszcze utrudniają leasingobiorcy podpisanie umowy ubezpieczenia z inną firmą. Na to również warto więc zwrócić swoją uwagę.

Przejrzyj opłaty leasingowe

Pewnie zastanawiacie się teraz, o co chodzi? Wyobraźnie sobie, że na trasie fotoradar robi Wam zdjęcie. Fotografia trafia do właściciela pojazdu, którym w tym przypadku jest leasingodawca. Niestety to kolejny element, na którym takie firmy lubią zarabiać, nierzadko bardzo dużo. Obsługa takich korespondencji jest zawsze zaprezentowana w regulaminach. Naszym zdaniem cena nie powinna być wyższa niż 50 zł.

To samo dotyczy sprawdzenia kosztów na przykład dokonania cesji umowy, przesłania różnych monitów, upomnień i innych rodzajów korespondencji.

Polecamy takżeprzeanalizować warunki wcześniejszego zakończenia leasingu lub wydłużenia czasu jego trwania. Nigdy nie wiadomo, czy kiedyś nie będzie trzeba z tego skorzystać.
 

Mamy nadzieję, że udało nam się przybliżyć każdemu temat związany z leasingowaniem samochodu. Tak naprawdę jednak istotnych elementów jest dużo więcej i jesteśmy pewni, że każdy przedsiębiorca jeszcze przed podpisaniem umowy chciałby poznać koszty, możliwości odliczenia, formy odkupu pojazdu i wiele innych rzeczy.

Samochody – oferta leasingowa

Zachęcamy do kontaktu z naszym pracownikiem.  Gwarantujemy, że przygotowana przez nas oferta leasingowa będzie dla Ciebie satysfakcjonująca. Pomożemy w znalezieniu niedrogiego leasingu, atrakcyjnego i perfekcyjnie dopasowanego do potrzeb. Odpowiemy również na wszystkie pytania, wyliczymy koszty, a do tego upewnimy się, że umowa leasingu nie zawiera żadnych podejrzanych zapisów. Z nami każdy znajdzie tanią i atrakcyjną opcję na sfinansowanie auta. Zapraszamy do współpracy!

Najczęściej leasingowane marki samochodów

Masz już wybrany samochód? Interesuje Cię oferta na konkretny model i markę? Jesteśmy w stanie uzyskać szczególnie niskie raty finansowania na poniższe marki pojazdów.