Leasing ciągnika siodłowego

ciągniki siodłowe

Zakup pojazdów ciężarowych do firmy to potężna inwestycja, którą rzadko kiedy da się zrealizować tak po prostu za gotówkę. Z pomocą przychodzi leasing ciągnika siodłowego, stanowiący atrakcyjną alternatywę dla klasycznego kredytu bankowego. Ogromna część ciężarówek poruszających się dzisiaj po drogach jest tak naprawdę leasingowana w różnych formach. Dlaczego przedsiębiorcy z branży transportowej tak chętnie wybierają tę formę finansowania? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w dalszej części.

Leasing ciągnika siodłowego, czy kredyt?

Na początek jednak kilka słów o kredycie. Teoretycznie wydaje się to najbardziej słuszna droga, kiedy pojawia się potrzeba zakupu kolejnych ciężarówek. Idziemy do banku, negocjujemy warunki, składamy wnioski i czekamy na decyzję. Już samo staranie się o kredyt jest niestety uciążliwe. Banki są w dzisiejszych czasach bardzo ostrożne. Nierzadko trzeba przedstawić wiele dokumentów, których zebranie zajmuje sporo czasu. Bank nie wydaje również decyzji tak od ręki, trzeba na nią trochę poczekać.

Kredyt na ciągnik siodłowy – wady

Największą wadą kredytu jest jednak to, że niewiele zyskuje się w kwestii podatkowej. Ciągnik siodłowy zakupiony na kredyt nie zwróci się zbyt szybko w kosztach. Nawet kupując go za gotówkę trzeba liczyć się z tym, że zakup amortyzuje się nawet przez okres około 7 lat. Dodajmy do tego duże wymagania banków. Na kredyt raczej nie masz szans wtedy, gdy Twoja firma prowadzi działalność od niedawna. Niskie szanse są również wtedy, gdy dochody przedsiębiorstwa wyglądają mizernie. Nierzadko firmy starają się ratować swoją sytuację paradoksalnie przez zakup kolejnych ciężarówek. Mają wiele propozycji realizacji zleceń, ale brakuje floty pojazdów, przez co pieniądze uciekają przez palce.

Kredyt jest przy tym naprawdę kosztowny. To nie tylko wysokie oprocentowanie i różne prowizje. To także wysoka wpłata własna początkowa, która stanowi spory procent ogólnej wartości pojazdu. Problemem jest również forma własności. Do momentu spłacenia kredytu bank jest w zasadzie głównym właścicielem ciężarówki, co czasem rodzi różne problemy.

Leasing ciągnika siodłowego to szybka i tania forma finansowania

Tak doszliśmy do tematu głównego, czyli do leasingu. Jest on tak chętnie wybierany przez przedsiębiorców z racji prostoty korzystania z niego, dużych korzyści podatkowych i niskiego obciążenia finansowego. Prześledźmy więc kolejno kilka z najważniejszych zalet tej formy finansowania.

Zalety posiadania leasingu na ciągnik siodłowy

leasing ciągnika siodłowego

Bardzo szybka amortyzacja

Dotyczy to przede wszystkim operacyjnej formy leasingu, która według statystyk wybierana jest w Polsce przez prawie 90% wszystkich firm korzystających z leasingu. Wydatki związane z użytkowaniem takiego pojazdu oraz z płaceniem za niego rat można łatwo wrzucić w koszty prowadzenia działalności. W efekcie faktyczne obciążenie finansowe ciążące na przedsiębiorcy jest tutaj stosunkowo niskie. Pełną amortyzację uzyskuje się nawet po 3 latach, ponad 2 razy szybciej niż przy zakupie za gotówkę.

Bez zbędnych formalności

Przedsiębiorca decydujący się na leasing ciągnika siodłowego w większości przypadków nie będzie musiał szykować się na zbieranie ton dokumentów. Nierzadko od złożenia wniosku do faktycznego odbioru pojazdu mija zaledwie 3 do 5 dni. Wiele oczywiście zależy od sytuacji finansowej firmy, jak również od wymagań leasingodawcy. Praktycznie zawsze jednak formalności ograniczone są do minimum. W wielu przypadkach wystarczy zwykłe oświadczenie o dochodach firmy.

Nie traci się zdolności kredytowej

To jedna z większych zalet tej formy finansowania. Dzisiaj firmy, aby przetrwać na rynku, muszą nieustannie w siebie inwestować. Zakup nowoczesnych technologii często wiąże się z braniem kredytów i tu pojawia się problem. Kupując ciężarówkę na kredyt, w naturalny sposób obniżamy swoją zdolność kredytową. Leasing ciągnika siodłowego jest jednak w świetle prawa uznawany za koszt ponoszony przez firmę. Jaki jest tego efekt? Ta forma finansowania w żaden sposób nie wpływa na zdolność kredytową, a więc można leasingować pojazdy i jednocześnie wziąć kredyt na przykład na zakup nieruchomości.

Elastyczne spłacanie rat

Przy odpowiednio wynegocjowanej umowie można liczyć na odciążenie finansowe w momencie, gdy firma notuje niższe zyski. Często biznes ma charakter sezonowy. Zleceń transportowych jest dużo tylko w pewnej części roku, kiedy w pozostałym okresie firma działa na przysłowiowe „pół gwizdka”. Można wynegocjować opcję płacenia niższych rat w okresie częściowego przestoju i wyższych, kiedy firma działa na pełnych obrotach. Przy klasycznym kredycie nie ma co liczyć na taką taryfę ulgową. Co więcej, istnieje jeszcze ciekawy leasing ciągnika siodłowego rozliczany za kilometry. Zajmiemy się nim trochę później.

Wysokie ulgi podatkowe

Leasingując pojazdy ciężarowe, szczególnie w formie operacyjnej, można dużą część ponoszonych wydatków rozliczać poprzez ulgi podatkowe. Płacenie rat leasingu jest więc dla firmy niższym obciążeniem finansowym.

Tani wykup na własność

Teoretycznie leasing ciągnika siodłowego z każdą kolejną ratą nie zbliża do osiągnięcia pełnej własności za pojazd. W praktyce jednak leasingobiorca na koniec umowy na prawo pierwokupu pojazdu. Zależnie od ustaleń, koszt takiego wykupu może opiewać na kwotę zaledwie 1% ogólnej wartości pojazdu. Można również zrezygnować z wykupu i na przykład podpisać z leasingodawcą kolejną umowę, dostając tym samym zupełnie nowy pojazd ciężarowy.

Komornik nie zabierze głównego narzędzia pracy

Wszyscy wiemy, jak wygląda współczesny rynek. Odroczone płatności za faktury, roszczeniowi klienci, zlecenia realizowane na wczoraj i ogromna konkurencja. To wszystko sprawia, że czasem biznes może doznać zapaści finansowej, która skończy się wizytami komorników. Mając jednak ciężarówki w leasingu, nie będzie trzeba się tego obawiać aż tak bardzo. Tak finansowane auta nie podlegają bowiem egzekucji komorniczej. Dzięki temu Twoja firma nadal ma narzędzia do tego, aby jednak odbić się od dna i wyjść na prostą.

 

Leasing ciągnika siodłowego kalkulator

Zachęcamy do skontaktowania się z nami. Pomożemy w znalezieniu niedrogiego i dopasowanego do potrzeb leasingu. Pomagamy również młodym przedsiębiorcom, poszukując ciekawych ofert, dzięki którym już na starcie będzie można cieszyć się nowoczesnymi ciężarówkami.

Czy leasing ciągnika siodłowego jest dla każdego?

leasing na ciągnik siodłowy obrazek 1

W zasadzie nie istnieją tutaj żadne ograniczenia. Można w ten sposób finansować zarówno zakup zupełnie nowych pojazdów prosto z salonu, jak również używanych. W przypadku tej drugiej opcji może jednak pojawić się konieczność wynajęcia rzeczoznawcy przed podpisaniem umowy. Wbrew pozorom leasing ciągnika siodłowego prosto z salonu może być bardzo opłacalny. Leasingodawcy często współpracują z producentami takich pojazdów, mając oferty cenowe lepsze, niż w samych salonach. Dodając do tego niskie koszty leasingu może się okazać, że ostatecznie kwota wydana na ciężarówkę będzie niewiele większa, niż jej faktyczna wartość. Przy kredycie zawsze mocno przepłacamy.

Pewne obostrzenia mogą dotyczyć jednak młodych firm. Z ogólnych statystyk wynika, że firma powinna istnieć na rynku minimum od pół roku, aby bez przeszkód otrzymać leasing. Ze swojego doświadczenia wiemy jednak, że nie zawsze musi tak być. Jeśli przedsiębiorca ma doświadczenie w swojej branży i notuje dobre wyniki, nierzadko podpisze umowę leasingu krótko po otwarciu biznesu. Oczywiście może się to wiązać z nieco wyższą wpłatą początkową.

Leasing ciągnika siodłowego rozliczany na kilometry

Chcielibyśmy przy okazji wspomnieć kilka słów o stosunkowo nowej, ale naprawdę ciekawej formie leasingu. W klasycznej formie leasingodawca zobowiązuje się zazwyczaj do płacenia równych rat za pojazd. Generuje to czasem pewne problemy. Może pojawić się trudniejszy okres, w którym firma ma mniej zleceń i część z leasingowanych pojazdów nie zarabia na siebie, a trzeba za nie płacić.

Rozwiązaniem może być właśnie leasing ciągnika siodłowego rozliczany na kilometry. Zasada jest tutaj niezwykle prosta. Kiedy w danym miesiącu pojazd jeździ bardzo mało lub wręcz stoi, rata leasingu jest na minimalnym poziomie. Im więcej robi kilometrów, tym wyższa jest opłata. To świetna opcja dla firm działających sezonowo, w których przez część roku pojazdy kompletnie stoją. Mając dużą flotę, zawsze warto tak naprawdę postawić na leasingowanie części pojazdów w tej formie. Kiedy zapotrzebowanie na ciężarówki spada, na parkingu można pozostawić te rozliczane za kilometry i płacić za nie mniej.

Naturalnie pomagamy również w znalezieniu takiego leasingu. Wystarczy po prostu się z nami skontaktować lub skorzystać z naszego formularza. Szybko oddzwonimy i przygotujemy atrakcyjną ofertę.

Główne zasady leasingowania pojazdów ciężarowych

leasing ciągnika siodłowego kalkulator

Wspomnieliśmy już sporo o leasingu operacyjnym oraz rozliczanym za kilometry. Rynek oferuje jednak o wiele więcej, w tym leasing finansowy, zwrotny czy wynajem długoterminowy. Jeśli chcecie dokładniej poznać każdą z tych opcji, po prostu skontaktujcie się z nami. Świadczymy szeroko zakrojoną pomoc dla przedsiębiorców. Wytłumaczymy wszystko i odpowiemy na pytania, a także podpowiemy, jaki leasing ciągnika siodłowego najlepiej wybrać w danej sytuacji.

Ogólne zasady tej formy finansowania można jednak zebrać w pewną sensowną całość. Prezentują się one następująco:

  • maksymalna wymagana pierwsza wpłata sięga nawet 45% wartości pojazdu, ale bez problemu można znaleźć oferty nawet z kompletnie zerową stawką
  • przeciętnie leasing trwa od 2 do 5 lat (istnieje jednak opcja wydłużenia nawet do 7 lat),
  • spłacanie w ratach równych bądź dopasowywanych wysokością sezonowo,
  • możliwość wykupu na koniec za od 1% do 40% wartości pojazdu,
  • pojazdy używane brane w leasing przeciętnie mogą mieć wiek do 7 lat,
  • możliwość indywidualnej negocjacji warunków,
  • opcja uzyskania leasingu bez sprawdzania w BIK czy w KRD.

Oferty leasingu na ciągniki siodłowe

Porównuj oferty i wybierz tę najlepszą!

Leasingodawców jest na rynku dzisiaj naprawdę wielu i dlatego trudno jest tak naprawdę samodzielnie zweryfikować wszystkie możliwe opcje. Jest to jednak jeden skuteczny sposób na to, aby wybrać atrakcyjny finansowo leasing ciągnika siodłowego i idealnie dopasowany do potrzeb. Co zrobić w takim razie?

Najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów, która oferowana jest przez naszą firmę. Zachęcamy do wypełnienia krótkiego formularza na stronie już teraz. Doświadczony doradca szybko się skontaktuje i profesjonalnie weźmie się do pracy. Zbieramy szczegółowe informacje na temat potrzeb i sytuacji finansowej. Na podstawie tych informacji prześwietlamy wiele ofert z rynku i pomagamy w wyborze tej najlepszej. Ponieważ jesteśmy fachowcami, na swoje usługi udzielamy gwarancji bezpieczeństwa. Każdą umowę dokładnie prześwietlamy i upewniamy się, że nie zawiera ona żadnych błędów ani kruczków prawnych. Zapraszamy!