Leasing dla firm

leasing dla firm jaki wybrać

Nie dorobiłeś się jeszcze samochodu dla swojego biznesu albo masz auto, którym częściej jeździsz do mechaników, niż do klientów? Jeśli nie możesz kupić nowego za gotówkę lub na kredyt, doskonałym rozwiązaniem będzie leasing dla firm. Chcesz wiedzieć, dlaczego jest to atrakcyjna forma finansowania i jak w ogóle starać się o nią? Zapraszamy w takim razie do dalszej lektury.

Czym jest leasing dla firm?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że leasing nie różni się niczym od kredytu. W obu przypadkach płacimy przecież miesięczne raty – nic bardziej mylnego. Biorąc auto w leasing możesz zazwyczaj finansować je przez okres od 2 do 5 lat. Firma oferująca takie finansowanie kupuje pojazdy na siebie, a następnie użycza swojemu klientowi w ramach miesięcznej opłaty.

Z zasady są dwie możliwości do wyboru: leasing operacyjny oraz finansowy. Biorąc pod uwagę zakup samochodu, zdecydowanie rozsądniejsza jest pierwsza opcja. W tym przypadku auto przez cały okres trwania umowy jest własnością leasingodawcy. Firma korzystająca z leasingu zyskuje na tym finansowo. Może bowiem zaliczyć wszystkie wydatki związane z tym finansowaniem do kosztów prowadzenia biznesu. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje leasingodawca.

Finansowanie łatwe do uzyskania

Na tym jednak nie koniec różnic w stosunku do kredytu. Starając się o takie finansowanie, nie trzeba przechodzić przez sito weryfikacyjne. Procedura sprawdzenia klienta starającego się o leasing dla firm w większości przypadków jest uproszczona. Do tego trzeba dodać jeszcze jedną kwestię – leasing dla firm dostępny jest nawet dla „świeżo upieczonych” przedsiębiorców. Jeśli prowadzisz swój biznes krócej, niż pół roku, masz małe szanse na uzyskanie kredytu. Niektóre banki wymagają nawet roku obecności na rynku.

Nie musisz także ograniczać się w kwestii wyboru auta. To Ty składasz swoją ofertę, wskazując leasingodawcy, które dokładnie auto Cię interesuje. Firmy oferujące takie finansowanie często współpracują z salonami samochodowymi. Mogą uzyskać niższe ceny, niż klienci indywidualni. W efekcie masz kolejny zysk. Po podliczeniu ogólnych kosztów może się okazać, że przepłacisz naprawdę niewiele na aucie. Przy kredycie koszty są potężne i łączna cena samochodu nie wygląda zbyt ciekawie.

Komu może przydać się finansowy leasing dla firm

przedsiębiorca

Wiesz już, czym jest leasing oraz poznałeś w miarę dokładnie jego operacyjną odmianę. Wspominaliśmy jednak również o opcji finansowej. Ciekawi Cię, kiedy może się ona sprawdzić?

W większości przypadków operacyjna opcja dedykowana jest albo świeżym przedsiębiorcom, albo tym firmom, które chcą często zmieniać samochody. Jest to w zasadzie najlepsze rozwiązanie przy kupnie nowego auta z salonu. Celem nie jest tutaj spłacenie całej wartości samochodu. Najczęściej umowa zawierana jest na okres 40% amortyzacji pojazdu. Ponieważ auto nie zostanie spłacone, po skończonej umowie wraca do leasingodawcy. Z drugiej strony leasingobiorca płaci stosunkowo niskie raty miesięczne.

Leasing dla firm finansowy

W opcji finansowej można na zakończenie dojść do własności pojazdu. Choć teoretycznie umowa może być na czas nieokreślony, to jednak zazwyczaj zawiera się ją na pełny okres amortyzacji auta. Ma to swoje wady i zalety. Wadą na pewno są wyższe raty leasingu. Do tego nie zaliczysz do kosztów uzyskania przychodu wszystkich opłat związanych z leasingiem (jedynie odsetki oraz odpisy amortyzacyjne).

Z drugiej strony od samego początku stajesz się właścicielem samochodu. To dlatego jesteś odpowiedzialny za odpisy amortyzacyjne. Dla niektórych przedsiębiorców zaletą jest to, że już na początku mogą rozliczyć cały VAT. Przy opcji operacyjnej rozlicza się VAT stopniowo od każdej zapłaconej raty. Najważniejsze jest jednak to, że na koniec umowy możesz wykupić pojazd. Najczęściej warunki takie zakupu są naprawdę atrakcyjne.

Rozwiązanie to jest szczególnie polecane tym firmom, które chcą finansować auta używane lub dążą do uzyskania pełnej własności dla nich. Teoretycznie zaletą jest możliwość podpisania umowy na dowolny okres. Zazwyczaj jednak jest to około 7 lat. Przy krótszych umowach raty byłyby bardzo wysokie.

Oczywiście w obu przypadkach trzeba liczyć się z tym, że leasingodawca będzie wymagał wniesienia pewnej opłaty wstępnej (podobnie jak przy kredytach). Jest to forma zabezpieczenia przyszłej umowy. Przy okazji chcielibyśmy podkreślić jeszcze jedną rzecz. Leasing dla firm nie jest ściśle powiązany wyłącznie z autami. W Polsce w ten sposób często finansuje się również nieruchomości, maszyny budowlane i rolnicze, urządzenia przemysłowe oraz sprzęt IT.

Sprawdź między innymi: Leasing maszyn, Leasing laptopaLeasing ciągnika siodłowego

Zwrotny leasing dla firm – czym jest?

Jest jeszcze jedna forma leasingu, zwrotna, o której nie wspominaliśmy wcześniej. Istnieje ona bowiem prawnie, ale w rzeczywistości polscy przedsiębiorcy korzystają z niej bardzo rzadko. Cieszy się ona rosnącą popularnością głównie na zachodzie. Na czym to jednak polega?

Jest to swego rodzaju zastrzyk gotówki dla przedsiębiorcy. Firmy często mają zamrożony ogromny majątek. Nieruchomości, specjalistyczne maszyny czy pojazdy – to duże pieniądze, których nie można przeznaczyć na inwestycje. Z oczywistych względów nie można ich sprzedać, gdyż są one potrzebne do prowadzenia biznesu.

Wybierając w takiej sytuacji leasing zwrotny pośrednio sprzedajesz swój majątek, ale nadal z niego korzystasz. Zmieniasz po prostu własność na prawo do użytkowania danego majątku. Przejmuje go leasingodawca, po prostu kupując za ustaloną kwotę. Jednocześnie podpisujecie umowę leasingu. Jeśli jest to nieruchomość, otrzymasz za nią pieniądze, a później będziesz opłacał raty za korzystanie z niej – tak samo jak przy zwykłym leasingu. Na koniec umowy masz prawo wykupić majątek.

Leasing dla nowych firm

Tak, jak wspominaliśmy już wcześniej, banki niechętnie podpisują umowy ze świeżo upieczonymi przedsiębiorcami. Raczej nie masz co liczyć na sensowny kredyt, a to niestety utrudnia rozwój biznesu. Z leasingiem jest o wiele łatwiej i, co ważne, mnóstwo firm zajmujących się oferowaniem tego finansowania współpracuje również z młodymi przedsiębiorcami.

Najczęściej jednak będzie wiązało się to z wydłużoną procedurą weryfikacyjną. Leasingodawca musi upewnić się, że Twoja sytuacja finansowa jest dobra i dobre są także perspektywy na rozwój biznesu. Często wyższa będzie także opłata początkowa – wszystko zależy od tego, na co potrzebujesz finansowania.

Sprawdź: Leasing dla nowych firm

Leasing dla firm jednoosobowych

Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i szukasz najbardziej korzystnej formy finansowania? Są sytuacje, w których trzeba wspomóc finansowanie inwestycji, w tej sytuacji warto wybrać tą najlepszą ofertę. Zapraszamy!

Leasing samochodu osobowego dla firmy

Jeśli potrzebujesz samochodów do swojej firmy, nie musisz stawiać wyłącznie na pojazdy prosto z salonu. Leasing dla firm to również możliwość wyboru auta z rynku wtórnego, choć z pewnymi ograniczeniami. Po pierwsze maksymalny wiek takiego samochodu to od 5 do 6 lat. Pamiętaj także o pewnej istotnej zasadzie. Do wieku musisz doliczyć czas trwania umowy. Łączny okres nie może przekroczyć 8 lat. Im starszy jest pojazd, tym krótszy jest maksymalny okres obowiązywania leasingu.

Wybór auta używanego wydłuża również procedurę przydzielania finansowania. Najczęściej leasingodawca będzie wymagał dokonania wyceny przez rzeczoznawcę. Jeśli okaże się, że stan techniczny pozostawia wiele do życzenia, a wartość samochodu jest niska, może nie zgodzić się na finansowanie. Z drugiej strony warto podkreślić, że finansować można w ten sposób nie tylko auta z rynku polskiego, ale także sprowadzone z Unii Europejskiej.

Sprawdź: Leasing samochodu osobowego

Z jakimi kosztami wiąże się wykup leasingowanego auta?

kredyt czy leasing na samochód

W opcji finansowej możliwość wykupu jest czymś normalnym, ale i w operacyjnej formie takie rozwiązanie również może być stosowane. Niestety nie da się określić jednoznacznie kosztów z tym związanych. Umowy mają indywidualny charakter i dlatego również indywidualnie określa się warunki ewentualnego zakupu. Pamiętaj, że w przeciwieństwie do kredytu, leasing dla firm daje naprawdę szerokie pole do negocjowania. Jeśli liczysz na wykupienie auta, nie gódź się od razu na to, co zostanie Ci zaproponowane. Negocjuj warunki, a najlepiej zawsze porównaj chociaż kilka ofert rynkowych.

Im więcej firm leasingowych sprawdzisz, tym większe masz szanse na to, że bardzo korzystnie sfinansujesz auto. Chcesz mieć pewność, że tak właśnie będzie? Skorzystaj w takim razie z naszej pomocy. Pomagamy przedsiębiorcom w znalezieniu najlepszego leasingu i dopasowaniu go do potrzeb. W ramach swojego wsparcia prowadzimy również negocjacje i dbamy o bezpieczeństwo klientów, dokładnie weryfikując wszystkie umowy.

Leasing dla firm – zawsze dokładnie czytaj dokumenty

czytaj dokumenty

Przestrzegamy przed pochopnym podpisywaniem umów. Zanim to zrobisz, przeczytaj wszystkie dokumenty od deski do deski. Jeśli coś jest dla Ciebie niezrozumiałe, zawsze możesz skorzystać z pomocy radcy prawnego.

Czytając dokumenty zwróć uwagę przede wszystkim na wszystkie koszty związane z umową i sprawdź, czy kwota raty oraz terminy zostały prawidłowo wpisane. Zwróć uwagę na warunki przedwczesnego zakończenia leasingu. Jeśli chcesz sfinansować auto, przeanalizuj kwestię jego odkupu na koniec (wspominaliśmy o tym wcześniej). Oczywiście w tym przypadku nie możesz zapomnieć o ubezpieczeniach. Sprawdź, jakie polisy będą potrzebne oraz czy masz możliwość skorzystania z oferty dowolnej firmy ubezpieczeniowej.

Korzystaj z floty samochodowej bez nadmiernego obciążenia finansowego

leasing dla firm flota samochodowa

Oczywiście najtańszym rozwiązaniem zawsze jest zakup auta za gotówkę. Jeśli jednak masz do wyboru kredyt albo leasing, to zdecydowanie warto zainteresować się tą drugą opcją. Pamiętaj, że jest to wolny rynek. Leasingodawcy mogą ustalać warunki umowy według własnego uznania. Aby znaleźć najlepszą ofertę, musisz po prostu bardzo dobrze prześledzić rynek. Jak już wiesz, konieczne jest także dokładne przestudiowanie wszystkich dokumentów.

Nie musisz tego robić sam! Zdajemy sobie sprawę, że przedsiębiorcy i tak mają mnóstwo obowiązków na swoich głowach. Z tego powodu oferujemy swoje kompleksowe wsparcie. Prześwietlimy rynek, dopasujemy leasing dla firm do potrzeb, zadbamy o bezpieczeństwo i pomożemy w finalizacji formalności. Zgłoś się do nas już dziś i przekonaj się, że korzystanie z auta nie musi być dużym obciążeniem finansowym.

Sprawdź: Leasing floty samochodowej

Leasing dla firm kalkulator

Mamy dla Ciebie najlepszą ofertę finansowania! Wypełnij nasz wniosek o leasing, a nasz specjalista przygotuje dla Ciebie najlepszą ofertę leasingu. Wiemy czego Ci potrzeba i wiemy, jak znaleźć najlepszą ofertę na rynku.