
Trudno wyobrazić sobie dzisiaj funkcjonowanie biznesu bez inwestowania w nowoczesne technologie. Sprzęt informatyczny ułatwia pracę, przyspiesza ją, a do tego zwiększa konkurencyjność firmy. Ponieważ koszty zakupu są wysokie, wielu przedsiębiorców decyduje się na leasing sprzętu IT. Ty również masz takie plany? A może dopiero zastawiasz się, czy lepiej wziąć sprzęt komputerowy na kredyt czy może w leasingu? W takim razie sprawdź już teraz, jakie są koszty leasingu oraz jakie mogą być jego formy.
Sprzęt komputerowy w leasingu – jak wygląda
Leasing sprzętu komputerowego w swojej formie bardzo przypomina klasyczne wynajmowanie urządzeń, choć jest wygodniejsze i przede wszystkim pozwala na dojście do własności.

W umowach tych występują dwie strony: leasingodawca oraz leasingobiorca. Pierwsza z nich udziela finansowania poprzez zakup wszystkich potrzebnych urządzeń IT. Druga strona może z kolei korzystać z niego przez cały okres obowiązywania umowy, opłacając comiesięczne raty.
Podobnie jak w kredycie, rata zawiera dwa podstawowe składniki. Pierwszy i główny z nich to po prostu część kapitałowa. Jej charakter będzie zależny od wybranej formy. W leasingu operacyjnym spłaca się utratę wartości sprzętu w okresie korzystania z niego. W rozwiązaniu finansowym spłaca się natomiast ogólną wartość urządzeń. Drugim składnikiem jest część odsetkowa i stanowi ona po prostu dochód leasingodawcy.
Zalety leasingu sprzętu komputerowego
Zaletą leasingu jest po pierwsze fakt, że większość związanych z nim wydatków można zaliczyć w koszty prowadzenia biznesu. To już poważna przewaga nad kredytem, który z tego powodu jest po prostu droższy. Po drugie, sprzęt się wynajmuje, ale można po zakończeniu umowy przejąć go na własność. Leasingobiorca ma prawo pierwokupu i w wielu przypadkach takich odkup jest na bardzo preferencyjnych warunkach. Często również różne urządzenia komputerowe są po prostu bardzo drogie, zwłaszcza te specjalne dedykowane do różnego rodzaju specjalistycznej działalności informatycznej. Wielu przedsiębiorców nie chce zatem zamrażać dużej liczby gotówki na poczet zakupu urządzeń i leasing dla takich osób jest formą bardziej przystępną.
Jaki sprzęt IT można leasingowac?
W przypadku urządzeń informatycznych nie ma żadnych ograniczeń. Leasingobiorcy chętnie finansują zakup komputerów, laptopów, serwerów, specjalistycznego oprogramowania, a nawet drukarek, ploterów, monitorów i wielu innych rzeczy.
Co bardzo istotne, leasing dostępny jest od bardzo niskich kwot. Jeśli podpisuje się umowę online, minimalna jej wartość może zaczynać się nawet od 500 zł. W przypadku klasycznej formy będzie to około 1500 zł. Warto wspomnieć jeszcze o dostępności finansowania. Przedsiębiorca, który krótko działa na rynku, rzadko kiedy może liczyć na kredyt. Banki wymagają, aby firma działała minimum od pół roku – standardem jest natomiast 12 miesięcy.
Wielu leasingodawców oferuje za to finansowanie już na starcie biznesu. Oczywiście wiąże się to z nieco wyższymi kosztami, ale z drugiej strony pozwala przedsiębiorcy na szybki rozwój firmy.
Sprawdź też: Leasing laptopa
Kalkulator leasingowy
Jak wyglądają procedury związane z leasingiem sprzętu IT?
Kolejną zaletą leasingu, o której jeszcze nie wspomnieliśmy, jest uproszczona procedura uzyskiwania finansowania. W przypadku banków jest to niestety skomplikowane i uciążliwe. Zebranie wszystkich dokumentów, przygotowanie wniosków i weryfikacja – to wszystko znacznie wydłuża czas oczekiwania na potrzebne pieniądze. Umowy leasingu są również o wiele mniej skomplikowane.
Leasing sprzętu IT najczęściej obejmuje następujące kroki:
Dosłownie 2 dni wystarczą, aby mieć w posiadaniu wszystkie urządzenia potrzebne do prowadzenia biznesu! Pamiętaj jednak, że w przypadku leasingu urządzeń informatycznych musisz być gotowy na stosunkowo krótkie umowy. Standardowo obejmują one okres 3 do 5 lat, ale w przypadku sprzętu IT często są to maksymalnie 24 miesiące. Wynika to z tego, że sprzęt tego typu bardzo szybko traci na wartości. Dłuższe umowy są ryzykowne dla leasingodawcy, który może mieć później problem ze sprzedażą w rozsądnej cenie.
Leasing operacyjny sprzętu IT
Wspomnieliśmy już wcześniej o tym, że leasing może mieć formę operacyjną lub finansową. Przyjrzymy się im teraz bliżej i zaczniemy od tej pierwszej, czyli operacyjnej. Jest on najczęściej wybierana w przypadku finansowania zakupu sprzętu komputerowego. Najważniejsze wyróżniki tego rozwiązania to:
Opcję tę polecamy przede wszystkim tym przedsiębiorcom, którzy chcą regularnie wymieniać urządzenia komputerowe. Po zakończeniu umowy można podpisać kolejną na fabrycznie nowy, wydajniejszy sprzęt.
Leasing finansowy sprzętu IT
Czas na drugą, mniej popularną formę w przypadku finansowania urządzeń IT. Najważniejsze elementy wyróżniające ten leasing to:
Celem leasingu finansowego jest w zasadzie dojście do pełnej własności, czyli wykupienia urządzeń. To z tego wynikają wyższe raty, ale za to przedsiębiorca dużo zyskuje na odpisach kosztów amortyzacyjnych oraz VAT-u. Dobre rozwiązanie dla tych firm, które chcą długo korzystać z jednych urządzeń IT
Czy leasing sprzętu komputerowego się opłaca?
Powyższe informacje wyraźnie pokazują, jak dużą przewagę nad kredytem ma leasing. Rozwiązania te tylko pozornie są do siebie podobne. Podsumujmy więc i sprawdźmy, co sprawia, że leasing jest tak opłacalny.

Kredyt to rozwiązanie bardzo kosztowne z kilku powodów. Po pierwsze mamy nierzadko wysokie oprocentowanie, tym wyższe, im gorsza jest sytuacja finansowa przedsiębiorcy. Do tego dochodzą różne prowizje i opłaty pobierane przez bank. Rat kredytowych nie można zaliczać w koszty.
Tak, leasing również wiąże się z prowizjami i opłatami, ale…można odliczać VAT, a w opcji finansowej nawet koszty amortyzacyjne. W rozwiązaniu operacyjnym zyskuje się wygodę. Sprzęt leasinguje się przez kilkanaście miesięcy, a później można go oddać, nie męcząc się ze sprzedażą. Wystarczy podpisać kolejną umowę, aby znów unowocześnić swoją firmę.
Wspominaliśmy również o ograniczeniach. Kredytu nie dostanie firma, która dopiero weszła na rynek, kiedy to leasing jest już wtedy dostępny. Raty przy leasingu są również niższe, co oznacza mniejsze obciążenie finansowe dla przedsiębiorcy.
Sprawdź też: Czy leasing się opłaca? Komu opłaca się leasing?
Jakie są korzyści podatkowe z leasingu IT?
Czy wiesz, że powyższe zalety to nadal nie wszystko! Nie wspomnieliśmy jeszcze o zdolności kredytowej. Jeśli prowadzisz dynamicznie rozwijający się biznes, na pewno masz wiele planów inwestycyjnych. Niestety każdy kredyt zmniejsza Twoją zdolność kredytową. Gdy weźmiesz pożyczkę na komputery, możesz mieć już problem z kolejną np. na zakup samochodów.
Problem ten rozwiązuje leasing. Związane z nim raty nie są traktowane jako obciążenie, a więc nie tracisz swojej zdolności kredytowej. Biorąc pod uwagę powyższy przypadek, możesz leasingować komputery i jednocześnie kredytem sfinansować zakup aut na firmę.
W przypadku sprzętu IT ważną zaletą jest również jego nowoczesność. Wiesz, jak szybko urządzenia te stają się przestarzałe, prawda? Kupując dziś komputer, za 2 lata będzie on wart ułamek ceny początkowej, a do tego jego wydajność będzie pozostawiać dużo do życzenia. W kredycie po tym okresie może dopiero spłacisz zadłużenie. Zakończysz umowę i zostaniesz z mało funkcjonalnym już sprzętem, który trudno będzie Ci sprzedać. W leasingu po prostu go zdasz i podpiszesz umowę na zakup nowych, wydajniejszych urządzeń.
Warto wspomnieć jeszcze o elastyczności. Prowadzisz biznes sezonowy? Banku nie będzie to interesować – raty musisz spłacać w tej samej wartości przez cały okres trwania umowy. W leasingu możesz wybrać raty sezonowe. Co to oznacza? W okresie, gdy Twoja firma ma dużo zleceń, płacisz wyższe raty. Gdy masz tzw. martwy sezon, ich wysokość jest znacznie niższa – wygodne, prawda?
Czy nie lepiej kupić za gotówkę?
Pewnie pomyślałeś sobie teraz, że branie sprzętu w leasing i tak jest nieopłacalne, bo trzeba liczyć się z oprocentowaniem i prowizjami. Lepiej kupić po prostu za gotówkę…niestety, nie jest to dobre rozwiązanie. Kupując za gotówkę zamrażasz te pieniądze na lata i, co gorsza, na pewno odzyskasz tylko ułamek przy sprzedaży. Lepiej leasingować sprzęt, aby zachować pełną płynność finansową.
Czy finansowanie sprzętu IT przez leasing dostępne jest dla każdego?

Jeśli prowadzisz biznes, to zaliczasz się do grupy klientów, którymi są zainteresowani leasingodawcy. Forma prawna nie ma znaczenia – możesz mieć spółkę cywilną, jawną, z o.o., komandytową czy akcyjną. Spokojnie możesz skorzystać z tego finansowania nawet wtedy, gdy prowadzisz działalność jednoosobową.
Warunek jest jeden, musisz mieć „czyste” konto finansowe. Leasingodawca sprawdzi, czy nie zalegasz z podatkiem VAT, nie masz zaległości w ZUS-ie oraz w Urzędzie Skarbowym. W wielu przypadkach firmy leasingowe weryfikują również przedsiębiorców w bazach KRD lub BIK. To, ile czasu jesteś na rynku nie ma w tym przypadku znaczenia, choć im dłuższa działalność, tym warunki finansowania będą bardziej preferencyjne.
Sprawdź też: Leasing dla firm
Leasing sprzętu komputerowego - kalkulator leasingu
Ciesz się tanim finansowaniem nowoczesnego sprzętu IT
Czy wiesz, że wybierając leasing możesz uzyskać finansowanie nawet na poziomie 100% wartości urządzeń komputerowych? To nie muszą być tylko stacje robocze. Potrzebujesz drukarek, urządzeń wideo, sprzętu audio czy profesjonalnego oprogramowania? Wszystkie te rzeczy również możesz objąć tym finansowaniem!
Pamiętaj, że wybierając leasing decydujesz się niskie koszty miesięczne z możliwością wykonania wielu odliczeń podatkowych. Możesz również dynamicznie się rozwijać, całkowicie wymieniając sprzęt na nowocześniejszy nawet, co kilkanaście miesięcy.
Chcesz skorzystać z wszystkich tych korzyści? Nie czekaj w takim razie dłużej – zgłoś się do nas już dziś! Możemy wyszukać dla Ciebie leasing sprzętu IT dopasowany do potrzeb i możliwości finansowych. Zweryfikujemy umowę, zapewnimy bezpieczeństwo i pomożemy w zrealizowaniu wszystkich formalności.
Kilkanaście lat temu rozpocząłem przygodę ze światem finansowym i od tego czasu ciągle i aktywnie jestem w branży. Od kilku lat spełniam się jako dziennikarz i pomagam konsumentom oraz przedsiębiorcom wybierać najlepsze produkty i usługi finansowe. Piszę dla vleasing.pl o prawach konsumentów i pomagam poruszać się w gąszczu skomplikowanych usług finansowych.