Vleasing.pl

Leasing nieruchomości

Od wielu lat specjalizujemy się m.in. w pomaganiu osobom chcącym skorzystać z leasingu. Zatrudniamy najlepszych ekspertów, którzy dzięki wiedzy oraz doświadczeniu zapewniają wsparcie w zakresie wyboru ofert od najlepszych, sprawdzonych leasingodawców. Gwarantujemy kompleksowe usługi, obejmujące zarówno wyszukanie najlepszego finansowania, jak i związane z załatwianiem formalności.

Możesz zgłosić się do nas niezależnie od tego, czy planujesz zakup nieruchomości z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Po prostu wypełnij i wyślij znajdujący się obok formularz.

Przykładowe rodzaje nieruchomości, które mogą być przedmiotem leasingu:

nieruchomości biurowe, lokale biurowe
magazyny, centra logistyczne i obiekty produkcyjne
obiekty hotelarskie
nieruchomości usługowe

Leasing nieruchomości - formularz

Otrzymasz pomoc przy znalezieniu leasingu na dom, jak i obiekty pod działalność gospodarczą. I wiele więcej! Nasi eksperci czekają – zgłoś się już dziś i wypełnij nasz formularz..
Przedmiot leasingu (*)
  • - wybierz przedmiot leasingu -
  • Samochody osobowe i dostawcze
  • Motocykle i quady
  • Samochody ciężarowe i autobusy
  • Obrabiarki i centra obróbcze
  • Maszyny budowlane i drogowe
  • Wózki widłowe i podnośniki
  • Linie produkcyjne
  • Plotery i maszyny drukarskie
  • Produkcja spożywcza i gastronomia
  • Nowe technologie
  • Komputery
  • Oprogramowanie
  • Meble i wyposażenie biura
  • Meble i sprzęt medyczny
  • Ciągniki i maszyny rolnicze
  • Nieruchomości biurowe
  • Magazyny
  • Centra logistyczne
  • Nieruchomości produkcyjne
  • Inne
To pole jest wymagane
Opisz przedmiot leasingu lub podaj link do strony www z przedmiotem: (*)
To pole jest wymagane
Wartość NETTO przedmiotu:
To pole jest wymagane
Rok jego produkcji, jeśli znasz:
To pole jest wymagane
Stan przedmiotu leasingu:
To pole jest wymagane
Oczekiwane warunki leasingu
Zaproponuj okres leasingu w miesiącach:
To pole jest wymagane
Zaproponuj okres leasingu w miesiącach:
To pole jest wymagane
Wysokość wpłaty wstępnej w %:
To pole jest wymagane
Wysokość wykupu końcowego w %:
To pole jest wymagane
Wysokość wykupu końcowego w %:
Field is required!
Wysokość wykupu końcowego w %:
To pole jest wymagane
Informacje podstawowe
NIP firmy: (*)
To pole jest wymagane
Nr tel. komórkowego: (*)
To pole jest wymagane
Osoba do kontaktu:
To pole jest wymagane
Adres e-mail: (*)
To pole jest wymagane
Informacje finansowe
Za ostatni rok podatkowy:
Podaj przybliżony przychód w PLN swojej firmy:
To pole jest wymagane
Za bieżący rok podatkowy:
Podaj przybliżony przychód w PLN swojej firmy:
To pole jest wymagane
Status własny/swojej firmy w bazach BIK, KRD, BIG oceniasz, jako:
To pole jest wymagane
Informacje, które wspomogą dobór optymalnej oferty
Podaj tutaj wszystko, co uważasz za istotne:
Pole opcjonalne
Field is required!
To pole jest wymagane

Zaznacz, że nie jesteś robotem (weryfikacja CAPTCHA)

Leasing nieruchomości – na czym to polega?

Jeśli wiecie, jak wygląda na przykład leasing samochodu, to wiecie również, na jakich zasadach będzie odbywało się takie finansowanie nieruchomości.  To, na czym polega leasing nieruchomości, precyzuje kodeks cywilny. Standardowo leasingodawca po prostu nabywa konkretną nieruchomość, a później udostępnia ją leasingobiorcy.
W ramach umowy leasingobiorca zobowiązany jest opłacać comiesięczne raty.

Podstawowa różnica z pewnością polega na tym, że umowy w tym przypadku podpisywane są przeciętnie na 10 do 15 lat. Jest to jednak zrozumiałe, gdyż najczęściej mamy tutaj do czynienia z budynkami o bardzo dużej wartości. Wygląda to więc bardzo klasycznie, ale na pewno wielu z Was zadaje sobie teraz pytanie, po co brać w leasing, skoro można wynajmować. Leasing nieruchomości opłaca się najczęściej u stosunkowo dużych firm.

Leasing nieruchomości, a wynajem – czym się różni?

Z pozoru obie formy finansowania nieruchomości są do siebie podobne, ale jednak jest tutaj pewna bardzo istotna różnica. Chodzi o własność. Wynajmując, możemy długie lata płacić za nieruchomość, a ta i tak nigdy nie stanie się naszą własnością. Leasing nieruchomości taką własność zapewnia. Zależnie od wybranej formy, o czym za chwilę, nieruchomością można zarządzać już od samego początku lub dopiero po zakończeniu umowy.

Z pewnością więc leasing nieruchomości ma więcej wspólnego z kredytem hipotecznym, niż z wynajmem, ale opłacalnością obu tych opcji zajmiemy się trochę później.

RODZAJE LEASINGU

W przypadku leasingu nieruchomości, wyróżniamy trzy formy leasingu.

Leasing operacyjny

Leasing finansowy

Leasing zwrotny

Leasing finansowy nieruchomości i leasing operacyjny nieruchomości - najważniejsze różnice

Leasing nieruchomości można wybrać w dwóch podstawowych opcjach, operacyjnej oraz finansowej. Czym obie z nich się różnią?

Leasing operacyjny umożliwia nam dojście do własności dopiero na zakończenie umowy. Tutaj przez cały okres spłacania właścicielem pozostaje leasingodawca. Jako leasingobiorca nie mamy więc prawa do nieruchomości, a wszelkie zmiany na niej czynione musimy oczywiście konsultować. Warto pamiętać również o tym, że w większości przypadku wybranie takiego finansowania będzie wiązało się z podpisaniem umowy z leasingodawcą zazwyczaj na minimum 10 lat.

W opcji finansowej przedmiot leasingu przechodzi w skład naszego majątku już od samego początku (co oznacza, że nieruchomość staje się środkiem trwałym leasingobiorcy już po podpisaniu umowy). Wydaje się to więc rozwiązanie atrakcyjniejsze, ale nie zawsze musi tak być. Przy leasingu operacyjnym możemy wrzucać w koszty prowadzenia biznesu wiele elementów. Odliczymy sobie więc nie tylko ratę, ale także koszty związane z leasingiem, a nawet koszty ponoszone na utrzymanie nieruchomości. Przy leasingu finansowym również zaliczymy koszty na utrzymanie nieruchomości, ale w przypadku raty za leasing nieruchomości będzie to już tylko część odsetkowa. W tym przypadku jednak umowa jest bardziej elastyczna. Czas jej trwania można w zasadzie dowolnie ustalić przy negocjacjach z leasingodawcą.

Warto pamiętać także o tym, że w obu tych opcjach na koniec umowy można nieruchomość wypić na własność. Najczęściej będzie ona niższa w przypadku leasingu finansowego.

Leasing nieruchomości w Polsce – wady i zalety

Każde źródło finansowania dla firmy ma swoje wady oraz zalety. Nie inaczej jest w przypadku leasingu. Oczywiście nakreślamy je pod kątem tego, jak wygląda finansowanie poprzez kredyt bankowy. 

Leasing nieruchomości – zalety

Leasing nieruchomości – wady

Czy warto wziąć leasing nieruchomości - podsumowanie

Wciąż zastanawiasz się, czy warto wypełnić formularz na naszej stronie i postawić na leasing nieruchomości? Jeśli Twoje przedsiębiorstwo jest stosunkowo duże i nie masz obaw, co do płynności finansowej przez czas trwania umowy leasingowej – to jak najbardziej!

Leasing nieruchomości dla firm

Ogromna popularność leasingu wśród przedsiębiorców wynika z licznych korzyści, jakie niesie za sobą to finansowanie. Jest idealne dla średnich i dużych firm. Przyrównując go do kredytu hipotecznego, spotkasz się tutaj z dużo mniejszymi wymaganiami związanymi ze zdolnością kredytową. Do tego na zakończenie umowy leasingowej możesz wykupić nieruchomość na własność.

Kto może skorzystać z leasingu nieruchomości?

W zasadzie leasing jest finansowaniem kierowanym do praktycznie każdego przedsiębiorstwa, zarówno dużego, jak i bardzo małego. Jest to rozwiązanie wygodne przede wszystkim z tego powodu, że firma może korzystać z różnych środków trwałych bez konieczności wykładania na nie ogromnych pieniędzy.

Generalnie jednak w większości przypadków leasing nieruchomości wychodzi najbardziej korzystnie dla dużych firm. Firmy z małym obrotem często nie są w stanie uzyskać zdolności do finansowania.

Podmiotowi udzielającemu finansowania cały proces również musi się opłacać. Leasingodawca nalicza oczywiście marżę oraz niekiedy procent od ewentualnej odsprzedaży środka trwałego.  Nie zawsze sprzedanie nieruchomości jest proste, także to, czy będzie można ją leasingować, w dużej mierze zależy od jej rodzaju, wartości czy lokalizacji.

Problemem czasem bywa także długość umowy leasingowej. Zwykle jest to od 10 do nawet 15 lat, przez co podpisanie jej jest dla przedsiębiorcy dość ryzykowne. Wszystko to powoduje, że z leasingu nieruchomości zazwyczaj skorzystać mogą firmy największe oraz najbogatsze. Dla nich oczywiście niezwykle ważna jest optymalizacja podatkowa, a więc finansowanie tak jak najbardziej jest opłacalne.

Czy można wziąć w leasing każdą nieruchomość?

W zasadzie nie istnieją tutaj żadne obostrzenia. Leasing nieruchomości może dotyczyć budynków przemysłowych, biurowych, magazynowych i wielu innych związanych z prowadzeniem działalności. Co ciekawe, w leasing można brać nawet nieruchomości o charakterze mieszkalnym.

Nie oznacza to jednak, że leasingodawca zgodzi się sfinansować każdą nieruchomość. Firmy oferujące takie usługi lub banki, najczęściej solidnie weryfikują stan techniczny budynku oraz jego wartość. Jeśli nieruchomość nie jest w dobrym stanie, najprawdopodobniej spotkamy się z odmową sfinansowania jej zakupu.

Kolejne obostrzenia to wartość. W zasadzie każda firma leasingowa ustala pewne limity kwotowe, ale limity minimalne. Może to być wiec na przykład kwota 250 tysięcy złotych. Jeśli nieruchomość będzie miała mniejszą wartość, nie będzie można jej sfinansować. Leasing nieruchomości zazwyczaj dotyczy budynków o wartości minimalnej w zakresie od właśnie 250 do 500 tysięcy złotych. Zdarza się jednak, szczególnie w przypadku banków, że wartość ta nie może być niższa niż nawet milion złotych.

Niestety to zmniejsza atrakcyjność tej formy finansowania dla mikro oraz małych firm. Dla nich bardziej opłacalny jest kredyt.

Rodzaje umów leasingowych

Zanim zdecydujesz się leasingować nieruchomość, będziesz musiał zastanowić się nad wyborem formy tego finansowania.

Pierwszą z nich jest leasing operacyjny. W tej opcji nieruchomość przez cały okres trwania umowy będzie własnością leasingodawcy, z wyłączeniem ewentualnych gruntów. On jest także odpowiedzialny za odpisy amortyzacyjne. Leasingobiorca z kolei opłaca comiesięczne raty i na koniec umowy możesz wykupić jej przedmiot lub zdecydować się go zwrócić. 

Druga opcja to leasing finansowy. W ramach leasingu nieruchomość będzie zaliczana do majątku leasingobiorcy, choć pozostaje własnością leasingodawcy. Firma udzielająca finansowania nie dokonuje tutaj odpisów amortyzacyjnych. Co ważne, celem tego leasingu jest dojście do własności, a więc po zapłaceniu ostatniej raty nieruchomość automatycznie stanie się własnością leasingobiorcy. Oprócz tego VAT należy zapłacić z góry, a od kosztów uzyskania przychodu można odliczyć tylko część odsetkową rat oraz wspomniane odpisy amortyzacyjne.

Warto przy okazji wspomnieć o jeszcze jednej, bardzo ciekawej opcji – to leasing zwrotny. W Polsce wciąż mało popularny, ale dla niektórych przedsiębiorców może być idealny. To świetne rozwiązanie, jeśli masz już nieruchomość i potrzebujesz dodatkowych środków finansowych. Możesz odmrozić część środków finansowych, sprzedając leasingobiorcy np. budynek. Otrzymasz pieniądze i jednocześnie podpiszesz umowę na leasing, a więc tak naprawdę dalej będziesz korzystać z nieruchomości.

 

Leasing nieruchomości – wymagania

Musisz mieć świadomość tego, że dla leasingodawcy podpisanie umowy na leasing nieruchomości jest dość ryzykowne. Są to bowiem kosztowne środki trwałe, a do tego zazwyczaj mamy tutaj do czynienia z wieloletnim zobowiązaniem finansowym. W związku z tym, przy składaniu wniosku o finansowanie, zapewne będziesz musiał przejść przez kilka formalności. Najczęściej trzeba przedstawić:

  • finansowe oraz prawne dokumenty o działalności gospodarczej – to m.in. prawny status firmy, rozliczenia PIT oraz rachunki zysków i strat,
  • dokładne dane o nieruchomości, w tym położenie, rok budowy oraz powierzchnia,
  • wycenę nieruchomości dokonaną przez rzeczoznawcę,
  • audyt lokalu i operat szacunkowy – rzadko wymagane, ale jednak czasem się zdarza,
  • plan lokalnego zagospodarowania przestrzennego,
  • poprzednie umowy najmu lub dzierżawy budynku czy lokalu


i wiele więcej.
To, jakie formalności będą wymagane w danym przypadku, zależy tylko i wyłącznie od oferty konkretnego leasingodawcy.

Leasing nieruchomości czy kredyt hipoteczny

Nie da się jednoznacznie określić, która forma finansowania będzie atrakcyjniejsza. Wszystko zależy bowiem od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy. Niewątpliwie leasing jest zwyczajnie droższy od kredytu hipotetycznego. Z drugiej jednak strony łatwiej go dostać. Choć będzie potrzeba przygotować sporo dokumentów przed podpisaniem umowy, to jednak banki w czasie udzielania kredytów są, delikatnie mówiąc, bardziej nieufne niż leasingodawcy.

Choć rata kredytu hipotecznego najczęściej będzie tańsza, to jednak niewiele z wydatków na kredyt zaliczymy do kosztów swojego biznesu. Wybierając leasing nieruchomości operacyjny mamy dużo większe możliwości w zaliczaniu wydatków do kosztów prowadzenia biznesu. Z drugiej strony jest jeszcze leasing finansowy. Kiedy przy kredycie przez cały czas trwania umowy właścicielem nieruchomości jest bank, przy leasingu finansowym to leasingodawca zarządza nią w całości od początku.

Zbyt dużych różnic nie ma natomiast w zakresie tzw. kosztów początkowych. Rata kredytu prawie na pewno będzie niższa niż rata leasingu, ale wpłaty początkowe będą już podobne. Przy kredycie hipotecznym musimy wnieść jakiś wkład początkowy, stanowiący konkretny procent wartości nieruchomości. Przy leasingu jest dokładnie ten sam wymóg. W większości przypadków taka opłata wstępna mieści się w zakresie od 20 do 50%. Leasing nieruchomości nie jest więc atrakcyjniejszym rozwiązaniem dla tych przedsiębiorców, którzy nie zgromadzili, póki co dużego kapitału. Dlatego, jak już wyżej wspominaliśmy – w ogólnym rozrachunku, leasing nieruchomości najlepszy jest dla dużych firm.

Dobrze prześwietl firmę leasingową

Na pewno wielu przedsiębiorców po przeczytaniu tego wszystkiego bardzo mocno zainteresowała się tą opcją sfinansowania nieruchomości. Przestrzegamy jednak przed podejmowaniem zbyt pochopnych decyzji. Porównanie wielu ofert na rynku na pewno pozwala na wybranie tej najatrakcyjniejszej, ale na tym nie koniec. Trzeba również dobrze prześwietlić firmę, na którą ostatecznie się zdecydujemy.

Szczególnie operacyjny leasing nieruchomości to umowa minimum na 10 lat. W tym długim okresie leasingodawca może wpaść w kłopoty finansowe, które niestety mogą odbić się także na leasingobiorcach. Warto wybierać więc firmy o dobrej opinii i mocnej pozycji na rynku.

Jeśli chcesz znaleźć najlepszą ofertą leasingową i czuć się przy tym bezpiecznie, zgłoś się do nas. Prześwietlimy różne opcje, dopasujemy ofertę do Twoich potrzeb i upewnimy się, że dany leasingodawca jest godny zaufania.

Nasz doradca:

  • pomoże wyszukać nieruchomość spełniającą oczekiwania,
  • przygotuje kompletny wniosek leasingowy,
  • dopracuje wszelkie formalności,
  • udzieli informacji na temat: warunków przyznania finansowania, maksymalnej wnioskowanej kwoty, dokumentów niezbędnych do uruchomienia procedury.

Sprawdź też naszą ofertę na:

Kalkulator leasingu nieruchomości

Musisz mieć świadomość tego, że zapoznanie się z jedną tylko ofertą leasingu nieruchomości to za mało, aby być rozeznanym na rynku. Istnieje spora szansa na to, że wybrana przez Ciebie opcja jest bardzo kosztowna i bez problemu znajdziesz rozwiązania korzystniejsze. Na szczęście możesz w prosty sposób zapoznać się ze specyfiką rynku – pomoże Ci w tym nasz kalkulator leasingowy, który bazuje na wiedzy i doświadczeniu naszych ekspertów.

Leasing nieruchomości - FAQ

Zebraliśmy pytania i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnośnie leasingu nieruchomości.

Czy leasing nieruchomości jest tak samo bezpieczny, jak kredyt hipoteczny?

Wiele osób ma obawy związane z tym, czy leasingowanie nieruchomości jest bezpieczne. Wynika to z faktu, że w kredycie zaciągająca go osoba od razu staje się właścicielem np. lokalu. W leasingu do końca trwania umowy jest nim leasingodawca, a ewentualny wykup może mieć miejscem dopiero po spłacie ostatniej raty leasingowej.

Na szczęście leasingobiorców chroni prawo. Nawet jeśli podmiot finansujący ogłosi upadłość, z nieruchomości nadal będzie można korzystać, oczywiście pod warunkiem opłacania rat. Do tego zachowuje się pełne prawo do wykupu na koniec umowy.

W zasadzie jedyne poważne ryzyko związane jest z długością finansowania, ale przecież również kredyt bierze się na wiele lat. Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze jest loterią. Przy np. 10-letniej umowie ciężko jest przewidzieć, jak przedsiębiorstwo będzie funkcjonować za kilka lat i czy będzie posiadało płynność finansową.

Z tego powodu podjęcie decyzji o leasingowaniu nieruchomości powinno być bardzo dobrze przemyślane.  Warto przeanalizować swoją obecną sytuację, jak i perspektywy na rozwój w przyszłości. Dobrze jest też skorzystać z pomocy ekspertów, doradców finansowych, którzy zapewnią kompleksowe wsparcie w tym zakresie.

Jakie są korzyści z wyboru leasingu nieruchomości?

Największą korzyścią z wyboru leasingu, jako formy finansowania nieruchomości, jest to, że skorzystanie z niego powinno być stosunkowo proste. W porównaniu do kredytu wymagania związane ze zdolnością kredytową są dużo niższe. Sprawia to, że leasingodawcy mają swoje oferty nawet dla firm stosunkowo niewielkich. Oczywiście trzeba brać pod uwagę to, że nieruchomości są dużo warte, a więc przedsiębiorstwo w bardzo złej sytuacji finansowej lub dopiero wchodzące na rynek, raczej z tej opcji nie skorzysta. Raty leasingowe również możemy wrzucić w koszty, co jest dużą zaletą.

Jakie są wady leasingu nieruchomości?

Oczywiście trzeba być uczciwym i wspomnieć również o wadach tego finansowania.
W przypadku leasingu nieruchomości do najważniejszych wad należy zaliczyć:

  • minimalną wartość nieruchomości – taki warunek stawia większość leasingodawców i często są to kwoty całkiem wysokie, nawet od 1,5 miliona złotych,
  • trudności w znalezieniu ofert leasingowych dla firm małych oraz średnich,
  • często konieczność przedstawienia dodatkowego zabezpieczenia finansowego.


Do wad można również dodać fakt, że przez cały czas trwania umowy nieruchomości należy do leasingodawcy. Oznacza to, że w razie trudności z osiągnięciem porozumienia czy innych problemów, ma on pełne prawo do sprzedaży budynku, nie pytając o zgodę leasingobiorcę.

Dla jakich firm leasing nieruchomości będzie najkorzystniejszy?

Tak naprawdę to, czy leasing nieruchomości będzie dla Ciebie opłacalny, zależy od charakteru Twojej firmy oraz sytuacji, w jakiej się znajduje. Każdy przypadek jest inny, wymaga analizy i dlatego warto zgłosić się do specjalistów. Uzyskasz wsparcie i dowiesz się, czy lepiej podpisać umowę leasingową, czy kredytową.

Z reguły leasing nieruchomości polecany jest firmom, które:

  • nie chcą tracić czasu na skomplikowane procedury.
  • zaliczają się do grupy średnich lub dużych przedsiębiorstw,
  • są przygotowane na to, aby przez wiele lat spłacać raty leasingowe.

Chcesz sprawdzić, czy rozwiązanie to będzie opłacalne również w Twoim przypadku? Skorzystaj z naszej pomocy – już teraz zamów kontakt z doświadczonym doradcą, wypełniając formularz na tej stronie. Zespół specjalistów przeanalizuje Twoją sytuację oraz potrzeby, prześwietli rynek i zaproponuje najlepsze rozwiązania. Dzięki nam możesz korzystnie sfinansować zakup nieruchomości!

Dlaczego warto skorzystać z kalkulatora leasingowego?

Kalkulator leasingowy dostarczy mnóstwo cennych danych. Przede wszystkim wskaże wysokość rat oraz ogólne koszty leasingu. Do tego dowiesz się z niego, ile orientacyjnie będzie kosztować wykup oraz poznasz wartość swojej nieruchomości, gdy umowa dobiegnie końca.

Oczywiście typowe kalkulatory leasingowe pokażą bardzo orientacyjne wartości, a do tego nie prześwietlą wszystkich ofert z rynku. Z tego powodu najlepiej skorzystaj z naszej pomocy, wypełniając formularz na stronie. Za przygotowanie zestawienia różnych opcji leasingu odpowiedzialny będzie zespół specjalistów, a nie algorytm!

Co to jest leasing zwrotny nieruchomości?

Omawiając leasing nieruchomości warto wspomnieć także kilka słów o procesie zgoła odwrotnym. W Polsce nie jest on jeszcze bardzo popularny, ale wiele ekspertów uważa, że wkrótce może się to zmienić. Chodzi o tzw. leasing zwrotny. To opcja atrakcyjna dla tych przedsiębiorców, którzy mają swoje nieruchomości i potrzebują po prostu dodatkowej gotówki. Jak wiadomo budynki firmowe to nierzadko ogromny majątek, ale niestety zamrożony.

Leasing zwrotny polega na tym, że to właśnie firma zajmująca się leasingiem odkupuje od nas taką nieruchomość. Jest ona niejako spłacana w ratach, a przedsiębiorca dalej może swobodnie z niej korzystać. Co więcej, nieruchomość można nawet dalej wynajmować. Na zachodzie takie finansowanie potrzeb firm cieszy się coraz większą popularnością i trend ten wyraźnie zmierza również do nas.