Leasing nieruchomości

leasing nieruchomości obraz 2

Leasingowanie samochodów, specjalistycznych maszyn czy na przykład komputerów nie jest dla nikogo niczym niezwykłym. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że istnieje również coś takiego, jak leasing nieruchomości. Nie ma co się temu dziwić. W naszym kraju udział takich ofert, w skali całkowitej wartości leasingu, jest wręcz minimalny. Są jednak kraje, w których cieszy się on całkiem dużą popularnością. Co więcej, część ekspertów uważa nawet, że przed taką formą finansowania nieruchomości jest świetlana przyszłość również w Polsce.

Z tego powodu warto więc zainteresować się tym tematem i chociaż dowiedzieć się, na czym taki leasing nieruchomości polega, jakie ma wady oraz zalety i jak dokonać najlepszego wyboru. Zapraszamy więc do dalszej lektury.

Leasing nieruchomości – na czym to polega?

Zacznijmy może od absolutnych podstaw. Jeśli wiecie, jak wygląda na przykład leasingowanie samochodu, to wiecie również, na jakich zasadach będzie odbywało się takie finansowanie nieruchomości. Standardowo leasingodawca po prostu nabywa konkretną nieruchomość, a później udostępnia ją leasingobiorcy. W ramach umowy leasingobiorca zobowiązany jest opłacać comiesięczne raty.

Podstawowa różnica z pewnością polega na tym, że umowy w tym przypadku podpisywane są przeciętnie na 10 do 15 lat. Jest to jednak zrozumiałe, gdyż najczęściej mamy tutaj do czynienia z budynkami o bardzo dużej wartości. Wygląda to więc bardzo klasycznie, ale na pewno wielu z Was zadaje sobie teraz pytanie, po co brać w leasing, skoro można wynajmować.

Leasing nieruchomości, a wynajem – czym się różni?

Z pozoru obie formy finansowania nieruchomości są do siebie podobne, ale jednak jest tutaj pewna bardzo istotna różnica. Chodzi o własność. Wynajmując, możemy długie lata płacić za nieruchomość, a ta i tak nigdy nie stanie się naszą własnością. Leasing nieruchomości taką własność zapewnia. Zależnie od wybranej formy, o czym za chwilę, nieruchomością można zarządzać już od samego początku lub dopiero po zakończeniu umowy.

Z pewnością więc leasing nieruchomości ma więcej wspólnego z kredytem hipotecznym, niż z wynajmem, ale opłacalnością obu tych opcji zajmiemy się trochę później.

Leasing nieruchomości dla firm

leasing nieruchomości obraz 2

Skoro poruszyliśmy temat własności, to wypadałoby go trochę rozwinąć. Leasing nieruchomości można wybrać w dwóch podstawowych opcjach, operacyjnej oraz finansowej. Czym obie z nich się różnią?

Leasing operacyjny umożliwia nam dojście do własności dopiero na zakończenie umowy. Tutaj przez cały okres spłacania właścicielem pozostaje leasingodawca. Jako leasingobiorca nie mamy więc prawa do nieruchomości, a wszelkie zmiany na niej czynione musimy oczywiście konsultować. Warto pamiętać również o tym, że w większości przypadku wybranie takiego finansowania będzie wiązało się z podpisaniem umowy z leasingodawcą zazwyczaj na minimum 10 lat.

W opcji finansowej nieruchomość przechodzi w skład naszego majątku już od samego początku. Wydaje się to więc rozwiązanie atrakcyjniejsze, ale nie zawsze musi tak być. Przy leasingu operacyjnym możemy wrzucać w koszty prowadzenia biznesu wiele elementów. Odliczymy sobie więc nie tylko ratę, ale także koszty związane z leasingiem, a nawet koszty ponoszone na utrzymanie nieruchomości. Przy leasingu finansowym również zaliczymy koszty na utrzymanie nieruchomości, ale w przypadku raty za leasing nieruchomości będzie to już tylko część odsetkowa. W tym przypadku jednak umowa jest bardziej elastyczna. Czas jej trwania można w zasadzie dowolnie ustalić przy negocjacjach z leasingodawcą.

Warto pamiętać także o tym, że w obu tych opcjach na koniec umowy można nieruchomość wypić na własność. Najczęściej będzie ona niższa w przypadku leasingu finansowego.

Czy można wziąć w leasing każdą nieruchomość?

W zasadzie nie istnieją tutaj żadne obostrzenia. Leasing nieruchomości może dotyczyć budynków przemysłowych, biurowych, magazynowych i wielu innych związanych z prowadzeniem działalności. Co ciekawe, w leasing można brać nawet nieruchomości o charakterze mieszkalnym.

Nie oznacza to jednak, że leasingodawca zgodzi się sfinansować każdą nieruchomość. Firmy oferujące takie usługi lub banki, najczęściej solidnie weryfikują stan techniczny budynku oraz jego wartość. Jeśli nieruchomość nie jest w dobrym stanie, najprawdopodobniej spotkamy się z odmową sfinansowania jej zakupu.

Kolejne obostrzenia to wartość. W zasadzie każda firma leasingowa ustala pewne limity kwotowe, ale limity minimalne. Może to być wiec na przykład kwota 250  tysięcy złotych. Jeśli nieruchomość będzie miała mniejszą wartość, nie będzie można jej sfinansować. Leasing nieruchomości zazwyczaj dotyczy budynków o wartości minimalnej w zakresie od właśnie 250 do 500 tysięcy złotych. Zdarza się jednak, szczególnie w przypadku banków, że wartość ta nie może być niższa niż nawet milion złotych.

Niestety to zmniejsza atrakcyjność tej formy finansowania dla mikro oraz małych firm. Dla nich bardziej opłacalny jest kredyt.

Leasing nieruchomości czy kredyt

Leasing nieruchomości 1

Nie da się jednoznacznie określić, która forma finansowania będzie atrakcyjniejsza. Wszystko zależy bowiem od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy. Niewątpliwie leasing jest zwyczajnie droższy od kredytu. Z drugiej jednak strony łatwiej go dostać. Choć będzie potrzeba przygotować sporo dokumentów przed podpisaniem umowy, to jednak banki w czasie udzielania kredytów są, delikatnie mówiąc, bardziej nieufne niż leasingodawcy.

Choć rata kredytu hipotecznego najczęściej będzie tańsza, to jednak niewiele z wydatków na kredyt zaliczymy do kosztów swojego biznesu. Wybierając leasing nieruchomości operacyjny mamy dużo większe możliwości w zaliczaniu wydatków do kosztów prowadzenia biznesu. Z drugiej strony jest jeszcze leasing finansowy. Kiedy przy kredycie przez cały czas trwania umowy właścicielem nieruchomości jest bank, przy leasingu finansowym to leasingodawca zarządza nią w całości od początku.

Zbyt dużych różnic nie ma natomiast w zakresie tzw. kosztów początkowych. Rata kredytu prawie na pewno będzie niższa niż rata leasingu, ale wpłaty początkowe będą już podobne. Przy kredycie hipotecznym musimy wnieść jakiś wkład początkowy, stanowiący konkretny procent wartości nieruchomości. Przy leasingu jest dokładnie ten sam wymóg. W większości przypadków taka opłata wstępna mieści się w zakresie od 20 do 50%. Leasing nieruchomości nie jest więc atrakcyjniejszym rozwiązaniem dla tych przedsiębiorców, którzy nie zgromadzili, póki co dużego kapitału.

Leasing nieruchomości w Polsce – wady i zalety

Leasing nieruchomości czy kredyt obraz

 

Każde źródło finansowania dla firmy ma swoje wady oraz zalety. Nie inaczej jest w przypadku leasingu. Oczywiście nakreślamy je pod kątem tego, jak wygląda finansowanie poprzez kredyt bankowy. 

Leasing nieruchomości – zalety

w przypadku opcji operacyjnej mamy możliwość odliczenia od przychodu raty leasingowej oraz kosztów amortyzacji;

dużo łatwiej uzyskać leasing niż kredyt, szczególnie w przypadku mniejszych firm;

leasing nieruchomości nie będzie traktowany jako zobowiązanie finansowe, dzięki czemu w razie potrzeby można również później wziąć kredyt;

mniejsze wymagania formalne do spełnienia w porównaniu z kredytem;

w opcji finansowej można uzyskać własność do nieruchomości już od początku;

Jak widać, zalet jest naprawdę sporo, ale co z wadami? Cóż, w niektórych przypadkach leasing nieruchomości może być nieatrakcyjny…

Leasing nieruchomości – wady

duża minimalna wartość nieruchomości, aby w ogóle móc starać się o leasing;

bardzo małe firmy mogą w ogóle nie mieć możliwości skorzystania z tej opcji finansowania;

wybierając opcję operacyjną leasingodawca jest właścicielem nieruchomości do końca umowy, a więc jego problemy finansowe mogą negatywnie odbić się także na leasingobiorcy.

Kiedy więc tak naprawdę warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Oczywiście przede wszystkim wtedy, gdy nie mamy odpowiedniej gotówki na samodzielne sfinansowanie nieruchomości. Jest to opcja także polecana przedsiębiorcom chcącym mieć niższe raty za nieruchomość, ale rozłożone w czasie na dłużej. Opcja ta na pewno będzie atrakcyjna także dla tych firm, którym opłaca się skorzystać z dodatkowych ulg podatkowych, oczywiście na rzecz kredytu hipotecznego.

A może sprzedaż na raty własnej nieruchomości?

Omawiając leasing nieruchomości warto wspomnieć także kilka słów o procesie zgoła odwrotnym. W Polsce nie jest on jeszcze bardzo popularny, ale wiele ekspertów uważa, że wkrótce może się to zmienić. Chodzi o tzw. leasing zwrotny. To opcja atrakcyjna dla tych przedsiębiorców, którzy mają swoje nieruchomości i potrzebują po prostu dodatkowej gotówki. Jak wiadomo budynki firmowe to nierzadko ogromny majątek, ale niestety zamrożony.

Leasing zwrotny polega na tym, że to właśnie firma zajmująca się leasingiem odkupuje od nas taką nieruchomość. Jest ona niejako spłacana w ratach, a przedsiębiorca dalej może swobodnie z niej korzystać. Co więcej, nieruchomość można nawet dalej wynajmować. Na zachodzie takie finansowanie potrzeb firm cieszy się coraz większą popularnością i trend ten wyraźnie zmierza również do nas.

Dobrze prześwietl firmę leasingową

Na pewno wielu przedsiębiorców po przeczytaniu tego wszystkiego bardzo mocno zainteresowała się tą opcją sfinansowania nieruchomości. Przestrzegamy jednak przed podejmowaniem zbyt pochopnych decyzji. Porównanie wielu ofert na rynku na pewno pozwala na wybranie tej najatrakcyjniejszej, ale na tym nie koniec. Trzeba również dobrze prześwietlić firmę, na którą ostatecznie się zdecydujemy.

Szczególnie operacyjny leasing nieruchomości to umowa minimum na 10 lat. W tym długim okresie leasingodawca może wpaść w kłopoty finansowe, które niestety mogą odbić się także na leasingobiorcach. Warto wybierać więc firmy o dobrej opinii i mocnej pozycji na rynku.

Jeśli chcesz znaleźć najlepszą ofertą leasingową i czuć się przy tym bezpiecznie, zgłoś się do nas. Prześwietlimy różne opcje, dopasujemy ofertę do Twoich potrzeb i upewnimy się, że dany leasingodawca jest godny zaufania.

Nasz doradca:

  • pomoże wyszukać nieruchomość spełniającą oczekiwania,
  • przygotuje kompletny wniosek leasingowy,
  • dopracuje wszelkie formalności,
  • udzieli informacji na temat: warunków przyznania finansowania, maksymalnej wnioskowanej kwoty, dokumentów niezbędnych do uruchomienia procedury.
leasing nieruchomości obraz 2