Vleasing.pl

Kredyt czy leasing?

Dynamiczny rozwój firmy jest w sposób naturalny połączony z koniecznością inwestowania. Okazuje się, że obecnie przedsiębiorcy bardzo rzadko finansują swoje inwestycje gotówką, raczej zastanawiając się nad tym, czy wybrać kredyt czy leasing. Obie te opcje cieszą się dużą popularnością, choć w ostatnich latach to właśnie leasing wysuwa się wyraźnie na pierwszą pozycję. Dziś spróbujemy więc sprawdzić, które z tych rozwiązań może być atrakcyjniejsze z punktu widzenia przedsiębiorcy.

Kredyt lub leasing – wybór zależy od rodzaju inwestycji

Zacząć trzeba od różnicy naszym zdaniem najważniejszej, pomiędzy obiema opcjami finansowania. Umowa leasingu zazwyczaj podpisywana jest na dość krótki czas. Przeciętnie jest to około 5 lat (w niektórych przypadkach maksymalnie do 7 lat). Kredyt natomiast można spłacać przez nawet kilkanaście lat. Dlaczego o tym wspominamy?

Rysuje się nam w ten sposób podstawowa różnica pomiędzy obiema opcjami finansowania. Inwestycje na lata są najczęściej bardzo kosztowne. W efekcie biorąc je w leasing, przy krótkim terminie spłaty, trzeba liczyć się z wysokimi ratami. Dotyczy to na przykład nieruchomości. Można wziąć je w leasing, ale warto zastanowić się, czy nie będzie to zbyt dużym obciążeniem dla budżetu firmy. Kredyt w takich sytuacjach sprawdza się najczęściej dużo lepiej. Leasing z drugiej strony jest jednak idealną opcją zakupu tych rzeczy, które z zasady szybko się zużywają. To dlatego tak chętnie leasinguje się dzisiaj samochody, pojazdy budowlane, specjalistyczne maszyny przemysłowe czy komputery i ogólnie sprzęt IT.

Dlaczego niechętnie płacimy gotówką?

Warto przy okazji zastanowić się nad tym, z jakiego powodu przedsiębiorcy tak niechętnie sięgają po gotówkę do własnej kieszeni. Przyczyna tego w większości przypadków jest bardzo prosta. Firmy nie chcą niepotrzebnie zamrażać swojego kapitału. Kupno samochodu czy maszyny budowlanej za gotówkę to rozwiązanie najtańsze, ale też i niewygodne. Pieniądze są zamrożone w tym sprzęcie i nie można dalej rozwijać swojego biznesu. Kredyt czy leasing stanowią jedynie niewielkie, miesięczne obciążenie w postaci raty. Choć ostatecznie przepłacimy za kupione dobra, to jednak w ogólnym rozrachunku będziemy mieli więcej możliwości na rozwój i utrzymanie płynności finansowej.

Leasing to łatwa i szybka metoda finansowania

Chyba największą cechą przemawiającą na korzyść leasingu jest to, że finansowanie to naprawdę łatwo uzyskać. Zastanawiając się nad tym, czy kredyt czy leasing, trzeba brać pod uwagę czas oczekiwania na akceptację wniosku. Jak działają banki wie chyba każdy. Musimy zebrać mnóstwo dokumentów, przygotować stosowne wnioski i oczekiwać długi czas na decyzję. Jakby tego było mało, bank sprawdza naszą zdolność kredytową. Jeśli nie wygląda ona zbyt dobrze, będą problemy z uzyskaniem pożyczki lub zostanie ona udzielona na mało atrakcyjnych warunkach.

Leasing pod tym kątem jest wręcz ekspresowy. Firmy zajmujące się udzielaniem takiego finansowania kompletnie nie sprawdzają zdolności kredytowej. Gdy bank będzie wymagał dłuższej obecności firmy na rynku, leasingodawca udzieli finansowania nawet świeżo upieczonemu przedsiębiorcy. Sama procedura jest również prostsza. Wystarczą podstawowe dane, a do tego oświadczenie o dochodach. Często od złożenia wniosku do faktycznego zakupu mija zaledwie kilka dni.

Sprawdź też: Leasing dla nowych firm

Kredyt obniży również Twoją zdolność kredytową

Znów będziemy obracać się wokół wspomnianej wcześniej zdolności kredytowej. Decydując się na finansowanie z banku, musimy liczyć się z obniżeniem zdolności kredytowej. Kupując na przykład nieruchomość na firmę, możemy nie dostać już pieniędzy na samochód.

Leasing w żaden sposób nie obniża zdolności kredytowej, gdyż nie jest zaliczany do kosztów firmy. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby leasingować samochody, a później jeszcze kupić na kredyt nieruchomość. Można mieć oczywiście również kilka umów leasingu, finansując w ten sposób auta, wyposażenie firmy, komputery czy oprogramowanie.

Warto wspomnieć o jeszcze jednym. Jeśli jako przedsiębiorca będziesz zmagał się z problemami finansowymi i nie spłacisz w terminie raty kredytu, natychmiast pojawisz się w bazie BIK. Ten niepozorny wpis często kompletnie zamyka drogę do uzyskania kolejnych kredytów. Leasingodawcy nie podlegają jednak kontroli KNF. Oznacza to, że ewentualne opóźnienia w płatnościach nie będą skutkowały wpisaniem do BIK-u.

Kredyt lub Leasing – wybierz mądrze!

kredyt czy leasing obraz 4

Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Jako eksperci od leasingu, przygotujemy dla Ciebie najlepszą ofertę. Co więcej, współpracujemy również z wieloma bankami i możemy również pomóc w uzyskaniu atrakcyjnego kredytu. Zapraszamy do wypełnienia wniosku o leasing lub bezpośredni kontakt z naszym agentem, jeśli masz jakiekolwiek pytania bądź też wątpliwości, która forma finansowania będzie dla Ciebie najlepsza. 

Kredyt czy leasing na samochód

kredyt czy leasing na samochód

Z punktu widzenia przedsiębiorcy w większości przypadków bardzo istotnym parametrem jest czas. Często pojawia się potrzeba zakupienia auta dosłownie „na wczoraj”. Nie ma możliwości sfinansowania zakupu z własnej kieszeni. Wybierając się do banku trzeba będzie natomiast uzbroić się w cierpliwość. Procedury bywają zawiłe i długie, a samo zebranie niezbędnych dokumentów zajmie sporo czasu. Jeszcze gorzej, gdy planuje się zakup auta używanego. Choć nie ma z tym problemów, to jednak bank w zasadzie zawsze będzie wymagał tego, aby pojazdowi przyjrzał się rzeczoznawca. Niestety to wszystko kosztuje dużo czasu.

Pod tym kątem leasing wygląda o wiele ciekawiej. Spełnienie wszystkich formalności jest o wiele łatwiejsze, a i sama weryfikacja dokumentów przez leasingodawcę nie trwa zbyt długo. W wielu przypadkach można cieszyć się nowym autem nawet po 72 godzinach od wybrania się do leasingodawcy. Pewną wadą są tutaj niewątpliwie ograniczenia związane z zakupem pojazdów używanych. Nie wszyscy leasingodawcy godzą się finansować takie auta, a jeśli już jest taka możliwość, to zazwyczaj mogą mieć one maksymalnie kilka lat.

Sprawdź też: Leasing samochodu

Kredyt czy leasing – co jest korzystniejsze z podatkowego punktu widzenia?

O ile dla osoby prywatnej leasing może nie jest aż tak bardzo atrakcyjny, z punktu widzenia przedsiębiorcy sytuacja wygląda już zgoła inaczej. Przy leasingu raty, jak i wszelkiego rodzaju opłaty dodatkowe zaliczamy w pełni do kosztów swojego biznesu. Przy kredycie niestety spotkamy się z wieloma ograniczeniami w tym temacie, w dużej mierze zależnymi od wartości samochodu.

Jedyną zaletą kredytu jest forma rozliczenia podatku VAT. Można to zrobić jednorazowo z góry, bezpośrednio po otrzymaniu faktury. Leasingując pojazd nie ma takiej możliwości. VAT płacimy co miesiąc z każdą ratą i nie możemy rozliczać go z góry w całości.

Czy leasingując auto jest się jego właścicielem?

Pod kątem uzyskania własności do pojazdu widać już duże różnice. Jednakże nie da się określić jednoznacznie czy kredyt czy leasing będzie lepszy w tym aspekcie. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.

W kredycie od samego początku kredytobiorca jest właścicielem auta i ma pełne prawo do dysponowania nim w każdym calu. Przy leasingu właścicielem jest leasingodawca. To on kupuje pojazd, a następnie niejako przekazuje w użytkowanie leasingobiorcy. Trwa to aż do momentu zakończenia umowy. W wielu przypadkach leasingobiorca ma prawo wykupić auto na własność po wygaśnięciu umowy, często za atrakcyjne pieniądze.

W niektórych przypadkach brak posiadania prawa do własności przy leasingu może być jednak przydatny. Jeśli firma wpadnie w kłopoty finansowe, windykator nie będzie mógł takiego auta odebrać. Jeśli samochody są podstawowymi narzędziami pracy, ten aspekt na pewno stanie się zaletą.

Warto jednak wspomnieć o jednej rzeczy. Leasingodawcy preferują raczej kupno aut nowych – maksymalnie kilkuletnich. Jeśli jako przedsiębiorca szukasz starszych pojazdów, możesz mieć problem z uzyskaniem leasingu. Na kredyt można kupić każde auto, niezależnie od marki czy wieku.

Kredyt czy leasing kalkulator

leasing konsumencki obrazek 3

Dalej zadajesz sobie to jakże istotne pytanie – kredyt czy leasing? Nie musisz sobie zawracać tym głowy, gdyż nasi doświadczeni specjaliści Ci w tym pomogą. Przeanalizujemy konkretną sytuację, sprawdzimy potrzeby i doradzimy najlepsze rozwiązanie. Co jednak najważniejsze, znajdziemy również idealną ofertę na rynku. Nie ma znaczenia, czy chcesz kredyt czy leasing. Współpracujemy z bankami i z leasingodawcami. Szybko porównujemy oferty, sprawdzamy ich ceny oraz warunki, a następnie prezentujemy gotowe już rozwiązania.

Co musisz zrobić? Po prostu zgłosić się do nas. Najszybsza droga to wypełnienie krótkiego formularza na naszej stronie, do czego gorąco zachęcamy już teraz!

Piotr Polak

Kilkanaście lat temu rozpocząłem przygodę ze światem finansowym i od tego czasu ciągle i aktywnie jestem w branży. Od kilku lat spełniam się jako dziennikarz i pomagam konsumentom oraz przedsiębiorcom wybierać najlepsze produkty i usługi finansowe. Piszę dla vleasing.pl o prawach konsumentów i pomagam poruszać się w gąszczu skomplikowanych usług finansowych.