Vleasing.pl

Czy leasing się opłaca? Komu opłaca się leasing?

W ostatnich latach zawieranie umów leasingowych cieszy się niesłabnącą popularnością. Z opcji tej korzystają przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy mogą w ten sposób rozwijać swoje firmy, inwestują w sprzęt, nieruchomości i samochody. To właśnie auta są najczęstszym obiektem zainteresowania leasingobiorców. Czym jest ta forma finansowania i czy naprawdę jest taka opłacalna? Sprawdź już teraz, czy leasing się opłaca i dlaczego przedsiębiorcy korzystają z tej opcji finansowania.

Kredyt i leasing różnią się

Gdy spojrzy się na ogólne zasady leasingu można dojść do wniosku, że ma on wiele wspólnego z kredytem. Chcemy korzystać z nowego samochodu, a więc podpisujemy umowę z leasingodawcą, który pojazd kupuje, a my potem spłacamy za niego raty. Identyczna sytuacja ma miejsce w przypadku kredytu. Bank kupuje samochód i zostaje jego właścicielem tak długo, jak długo my spłacamy kredyt.

SPRAWDŹ TEŻ: Kredyt czy leasing?

Dlaczego przedsiębiorcy wybierają samochód w leasingu?

Od tego momentu zaczynają się jednak poważne różnice. Kredyt oznacza bowiem spłacenie całej wartości pojazdu. Po zakończeniu umowy stajemy się jego jedynym właścicielem. Leasing najczęściej nie ma na celu dojście do własności auta. To typowa umowa wypożyczenia, która w Polsce zwykle trwa 2 do 4 lat. Oznacza to, że leasingobiorca spłaca jedynie pewną część wartości takiego pojazdu.

W dzisiejszych czasach samochody stały się podstawą funkcjonowania praktycznie każdego biznesu. Opcja ich wypożyczania w formie leasingu jest łakomym kąskiem. Gdy umowa się kończy, auto można zwrócić, a następnie podpisać kolejną umowę i dostać fabrycznie nowy samochód.

Do tego, przedsiębiorca biorąc auto w leasing finansowy może zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodu część odsetkową rat leasingowych (w przypadku ich zapłaty). Dodatkowo, podatnik może pojazd wprowadzić pojazd do ewidencji środków trwałych i zamortyzować go w czasie. Korzystanie z leasingu, jak już zapewne się domyślasz, niesie ze sobą korzyści podatkowe – i to jest również jedna z przyczyn, która która tak wielu przedsiębiorców zachęca do leasingu.

Co może być przedmiotem leasingu?

W zasadzie wszystko, co ma jakąś poważniejszą wartość. O samochodach już wspominaliśmy i to faktycznie one są najczęściej finansowane w ten sposób. Leasingować można jednak również nieruchomości, linie produkcyjne, sprzęt medyczny, maszyny rolnicze, sprzęt komputerowy i wiele innych.  Istnieje nawet pojęcie odwróconego leasingu.

Przedsiębiorca mający własną nieruchomość może sprzedać ją firmie leasingowej, a następnie podpisać z nią umowę leasingu. Dalej korzysta z budynków, płacąc za nie stałą ratę. W Polsce rozwiązanie to jest stosowane rzadko, ale na zachodzie kontynentu już dość powszechne. To po prostu sposób na odmrożenie pieniędzy firmy, które potrzebne są na ważne inwestycje.

Często leasingowane są również specjalistyczne maszyny. Zalicza się do nich między innymi przemysłowe, budowlane, górnicze, leśne czy rolnicze. Firmy z sektora IT chętnie leasingują komputery, serwery i inne urządzenia typowo informatyczne.

Warto wspomnieć jeszcze, że leasing nie musi dotyczyć tylko przedsiębiorców. Coraz częściej salony samochodowe oferują takie finansowanie również klientom indywidualnych, osobom prywatnym. Także skorzystać z leasingu mogą również osoby bez działalności gospodarczej.

leasing maszyn budowlanych 9
ciągniki siodłowe

W naszej ofercie znajdziesz m.in: leasing ciężarówek, leasing samochodu, leasing maszyn i wiele innych. 

Co sprawia, że leasing jest opłacalny?

Opłacalność w dużej mierze zależy od potrzeb samego przedsiębiorcy. Skupmy się w tym przypadku na samochodach, gdyż niewątpliwie to właśnie one są kupowane w tej opcji najczęściej. Auto leasingowe to podstawa w bardzo wielu przedsiębiorstwach. 

Jeśli przedsiębiorca chce dojść do własności samochodu, leasing nie zawsze musi być opłacalny. Najwięcej zyskują firmy, które chcą regularnie zmieniać flotę swoich pojazdów. Koszty leasingu są bowiem dużo niższe, niż kredytu bankowego. Do tego dochodzą liczne ulgi podatkowe. Firmy mogą zaliczać raty leasingowe do swoich kosztów, co niewątpliwie jest opcją bardzo atrakcyjną. Leasing jest najlepszym sposobem na utrzymanie floty samochodów w dobrym stanie. Wystarczy co 2-3 lata podpisywać nowe umowy, otrzymując za każdym razem fabrycznie nowe samochody. Gdy celem leasingu nie jest dojście do własności mienia, raty mogą być naprawdę atrakcyjne.

SPRAWDŹ TEŻLeasing dla nowych firm

Leasing jest prostą formą finansowania

Opłacalność wynika z prostoty uzyskiwania takiego finansowania. Wzięcie kredytu wiąże się z masą formalności i przechodzeniem rygorystycznego procesu sprawdzania zdolności kredytowej. 

Co gorsza, na kredyt mogą pozwolić sobie głównie przedsiębiorcy, którzy działają już trochę na rynku. Rzadko kiedy banki inwestują zakupy firmom istniejącym krócej, niż 12 miesięcy. To tworzy barierę utrudniającą rozwój świeżym przedsiębiorcom.

Leasing w wielu przypadkach dostępny jest nawet już od pierwszego dnia funkcjonowania firmy. Na pewno w takiej sytuacji będzie on nieco droższy, ale i tak daje to przedsiębiorcy szansę na dynamiczny rozwój. Prostsze są również procedury, a przy tym leasingodawcy mają mniejsze wymagania wobec swoich klientów. W wielu przypadkach wystarczą 2-3 dni od rozpoczęcia rozmów z leasingodawcą, aby wyjechać z salonu nowym samochodem.

Oblicz wysokość raty leasingowej

Chcesz sprawdzić, ile wyniesie miesięczna rata leasingowa? Skorzystaj z naszego specjalnego formularza. Wyliczenia pomogą Ci podjąć decyzje w wyborze, jeśli zastanawiasz się, czy sfinansować zakup leasingiem, czy też kredytem.

Wpływ leasingu na zdolność kredytową

Jest jeszcze jednak ważna kwestia, o której trzeba pamiętać – leasing nie ma wpływu na zdolność kredytową! Co to oznacza w praktyce? Możesz leasingować flotę samochodów i jednocześnie kupić na kredyt nieruchomość. Biorąc kredyt na samochody obniżysz swoją zdolność kredytową i w efekcie bank może już nie udzielić finansowania na drugą inwestycję.

Leasing auta – czy mi się opłaca?

Indywidualna, kompleksowa analiza sytuacji Twojej firmy jest kluczowa pod kątem podjęcia decyzji o tym, jak finansować auto. Co by się nie działo, zakup za gotówkę zawsze będzie najtańszy – tutaj nie ma co dyskutować.

Kredyt oraz leasing to zupełnie inne kwestie, ale to właśnie w ten sposób przedsiębiorcy muszą wspierać się najczęściej. Kredyt jest drogi, nie każdy może go uzyskać i do tego rat nie można wliczyć sobie w koszty. Można obniżyć wysokość rat kupując auta używane, ale to z kolei generuje ryzyko wysokich kosztów utrzymania wyeksploatowanej floty.

Jeśli nie zależy Ci na dojściu do własności samochodów, powinieneś wybrać leasing. Dostaniesz fabrycznie nowe auta, których utrzymanie nie obciąży mocno Twojego budżetu. Nie musisz spłacać całej wartości samochodów, co zapewnia Ci stosunkowo niskie raty. W ramach leasingu cieszysz się tańszą eksploatacją i co kilka lat możesz wymieniać wysłużoną flotę na nową. Raty leasingu zaliczysz sobie do kosztów prowadzenia biznesu, a więc jeszcze na tym zyskasz.

Jak wziąć samochód w leasing na firmę

Jak już wspominaliśmy, leasing nie jest skomplikowany, cały proces finansowania może trwać zaledwie kilka dni, jeśli wybierzesz solidnego leasingodawcę. Cały proces możemy skrócić zaledwie do kilku kroków. Pierwszym krokiem jest wybór rodzaju leasingu, drugim konkretnego samochodu, a trzecim leasingodawcy. Wypełnij nasz specjalny wniosek o leasing, wskaż samochód, który Ci interesuje, a my sporządzimy dla Ciebie najlepszą ofertę.

Wpłata własna

Oczywiście pamiętaj o jednym – potrzebna będzie wplata własna. Jej wysokość zależy od indywidualnych ustaleń i możesz negocjować ten aspekt. Z zasady wpłata będzie tym wyższa, im krócej działasz na rynku i uzyskujesz mniejsze dochody.

Obsługa umowy leasingu – jak to wygląda

Wszystko zaczyna się od podpisania umowy leasingowej. Pamiętaj, że przed złożeniem podpisu możesz wynegocjować wiele bonusów dla siebie – nigdy nie decyduj się od razu na wszystkie przedstawione warunki. Postaraj się sprawdzić oferty jak największej liczby firm leasingowych. Porównuj opcje i dobierz tę, która najbardziej pasuje do Twoich potrzeb.

W ramach podpisanej umowy zobowiązujesz się do opłacania określonej, stałej miesięcznej raty. Jest ona zależna nie tylko od wartości auta, ale także czasu trwania umowy. Dodatkowo w racie często zawarte są koszty eksploatacji, w tym serwisu, przeglądów i wymiany opon. Nie zapomnij o ubezpieczeniach! Mając auto w leasingu na pewno będziesz musiał opłacać nie tylko OC, ale także AC.

W umowie określa się także kwotę wykupu pojazdu. Jako leasingobiorca po zakończeniu umowy masz tzw. prawo pierwokupu. Możesz, ale nie musisz, przejąć samochód na własność, uiszczając firmie leasingowej odpowiednią sumę pieniędzy. Jeśli się na to nie zdecydujesz, w momencie zakończenia umowy po prostu zdajesz pojazd/pojazdy. Jednocześnie zawsze możesz podpisać kolejną umowę i otrzymać nowe auta.

Leasing operacyjny, czy leasing finansowy – co wybrać?

Pamiętaj, że na rynku dostępne są dwie opcje finansowania zakupu, np. samochodu, leasingiem – finansowy oraz operacyjny. Warto znać różnice pomiędzy nimi, gdyż są znaczące. Wybór zależy tak naprawdę od konkretnych potrzeb leasingobiorcy.

Leasing finansowy

Opcja finansowa jest dedykowana tym osobom, które chcą stać się własnościowymi posiadaczami przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy. Wykup następuje wtedy najczęściej za symboliczną kwotę, np. 1% wartości. Oznacza to jednak, że raty leasingu mają na celu spłatę wartości dobra, na przykład samochodu. Umowa zawierana jest na dłuższy czas, a miesięczne raty są stosunkowo wysokie. Najważniejsze jest to, że od początku trwania umowy, jej przedmiot staje się Twoją własnością. To na barkach leasingobiorcy spoczywa obowiązek pokrywania kosztów amortyzacyjnych.

Leasing operacyjny

W opcji operacyjnej celem opłacania rat nie jest całkowita spłata wartości samochodu czy innej rzeczy. Tutaj również istnieje możliwość dojścia do własności, ale nie jest ona obowiązkowa. Cena ewentualnego wykupu będzie stosunkowo wysoka. Ten rodzaj finansowania jest polecany osobom, które chcą podpisać umowę na kilka lat, zakończyć ją i podpisać kolejną, otrzymując nowe auta. Zaletą jest fakt, że wszystkie raty można wliczać do kosztów prowadzenia firmy.

Leasing z niskim wykupem

Warto wspomnieć jeszcze o kwestii niskiego oraz wysokiego wykupu i zaczniemy od tej pierwszej opcji, gdyż jest ona często wybierana przez leasingobiorców (szczególnie przy samochodach). Niski wykup oznacza, że osoba decydująca się na leasing ma w planach przejęcie na własność jego przedmiotu po zakończeniu umowy. Opcja niskiego wykupu dostępna jest również w leasingu operacyjnym.

Na czym to polega? Przedsiębiorca godzi się po prostu, na spłacanie nieco wyższych rat. Dzięki temu w okresie trwania umowy spłaca się dużą część wartości pojazdu. Gdy umowa dobiega końca, samochód można najczęściej wykupić za 1 do 5% jego wartości. Wiele zależy tutaj od indywidualnych ustaleń – czasu trwania umowy i wysokości raty.

Komu opłaca się leasing z niskim wykupem?

Firmom, które leasing traktują jako atrakcyjniejszy zamiennik kredytu i świadomie chcą użytkować pojazd jeszcze długie lata po zakończeniu umowy.

Firmom szukającym oszczędności w kosztach finansowania zakupu – przy niskim wykupie szybciej można dojść do własności pojazdu, przez co mniej traci on na wartości i można sprzedać go jeszcze z dużym zyskiem.

Przedsiębiorcom chcącym dojść do własności pojazdu, aby następnie po stosunkowo krótkim okresie sprzedać go na wolnym rynku.

Leasing z wysokim wykupem – komu się opłaca?

Opcja wysokiego wykupu to świetne rozwiązanie dla tych osób, które chcą traktować leasing na zasadzie klasycznego wynajmu. Zasady są odwrotne, do opisanych wcześniej, czyli niskiego wykupu. Tutaj bowiem raty są niskie i ich celem nie jest jak największa spłata wartości pojazdu. Leasingobiorca spłaca jedynie kwotę spadku wartości samochodu. To rozwiązanie najczęściej stosuje się wtedy, gdy flota samochodów w firmie jest regularnie wymieniana.

Umowę można podpisać np. na 3 lata. Po jej zakończeniu pojazdy się oddaje, podpisuje kolejną umowę i otrzymuje fabrycznie nowe samochody. Oczywiście w tym rozwiązaniu wykup również jest możliwy, ale jego cena raczej nie będzie atrakcyjna. Warto dodać o jeszcze jednej zalecenie – niski wkład własny. Przy wysokim wykupie leasingobiorca nierzadko nie będzie musiał wpłacać ani złotówki w momencie podpisywania umowy.

Zawsze porównuj oferty leasingodawców

doradztwo wynajem długoterminowy

Pamiętaj o jednej, najważniejszej rzeczy – porównaniu wielu ofert. Leasing często się opłaca, ale warto  znaleźć tani i dopasowany do Twoich potrzeb leasing, powinieneś bardzo dokładnie prześledzić rynek. Nie zapominaj przy tym, że każdą umowę możesz negocjować i oczywiście warto to zrobić. Atrakcyjną formę finansowania możesz znaleźć bardzo szybko z naszą pomocą, bez wychodzenia z domu! Po prostu zajrzyj na stronę Vleasing.pl. Poprzez prosty w obsłudze kalkulator już po kilku chwilach ujrzysz przed oczami zestawienie najlepszych ofert. Potrzebujesz konkretniejszej pomocy? Nie ma problemu – skontaktuj się z nami!