Dla zdecydowanej większości przedsiębiorców zakup samochodu na własność staje się coraz mniej opłacalny. Im więcej pojazdów jest potrzebnych, tym wyższe wiążą się z tym koszty, a to oznacza zamrażanie ogromnych środków finansowych. Co w takim razie w zamian? Oczywiście leasing lub wynajem długoterminowy. Oba te rozwiązania cieszą się dużą popularnością, ale czym się różnią i która opcja może być lepsza? Co wybrać, leasing czy wynajem długoterminowy? Sprawdzamy!
Wynajem długoterminowy – na czym polega?
Wynajmując mieszkanie, uzyskujesz prawo do korzystania z niego na warunkach ustalonych z właścicielem i wyszczególnionym w umowie. To usługa, w ramach której każdego miesiąca musisz opłacać konkretną kwotę czynszu najmu. Dokładnie tak samo działa to w przypadku samochodów. Wynajmujesz pojazd od właściciela i korzystasz z niego na określonych warunkach aż do zakończenia umowy. Ponosisz z tego tytułu stałą, miesięczną opłatę, w której, co ważne, znajdują się również koszty serwisowania i ubezpieczenia.
Rozwiązanie to jest o tyle wygodne, że miesięcznie płacisz mniej niż przy ratach kredytu bankowego. Jednocześnie stała opłata znacząco ułatwia zarządzanie finansami firmy. Pamiętaj, że wszystkie wydatki związane z wynajmem samochodu możesz traktować jako koszt prowadzenia działalności! Przynosi to dodatkowe korzyści, które czynią najem naprawdę atrakcyjnym rozwiązaniem.
Leasing samochodu - na czym polega?
Początkowo może się wydawać, że leasing samochodu to w zasadzie to samo, co wynajem samochodu. W pewnym sensie faktycznie tak jest. Leasingujesz pojazd od firmy, korzystając z niego na warunkach podobnych, jak przy wynajmie. Jednak już przy podpisywaniu umowy pojawia się pierwsza różnica – wkład własny. Jego wysokość zależy od indywidualnych ustaleń z leasingodawcą. Rzadko kiedy przekracza on 20% i zależy głównie od tego, czyli liczysz na wykup pojazdu w dobrej cenie.
Tak płynnie przeszliśmy do drugiej różnicy – wykup. Wynajmowanego samochodu nie przejmiesz na własność, natomiast przy leasingu masz taką możliwość. Zależnie od formy umowy, nierzadko wykup może opiewać na zaledwie 1% wartości samochodu.
Oczywiście wydatki związane z leasingiem również możesz odliczać od kosztów prowadzenia działalności, w tym podatek VAT.
Leasing i wynajem długoterminowy aut ma wiele zalet
Choć w pewnym stopniu obie te formy finansowania różnią się od siebie, to jednak mają wiele cech wspólnych, istotnych zalet. O odliczeniach już wspominaliśmy. Możesz odliczyć między innymi podatek VAT i jednocześnie nie przejmować się kosztami eksploatacyjnymi.
Wspólne zalety wynajmu długoterminowego i leasingu:
minimum formalności do uzyskania finansowania, w porównaniu do wymogów stawianych przez banki,
dostępność leasingu oraz najmu długoterminowego nawet dla małych i dopiero wchodzących na rynek przedsiębiorców (banki wymagają przeciętnie minimum od 6 do 12 miesięcy obecności na rynku),
brak konieczności zamrażania kapitału firmy,
brak utraty zdolności kredytowej.
Oczywiście pamiętaj, że zarówno w przypadku wynajmu, jak i leasingu, w czasie trwania umowy nie jesteś właścicielem samochodu. Pozostaje nim podmiot finansujący. Przy wynajmie na koniec oddajesz auto i możesz np. podpisać kolejną umowę na inny samochód. Przy leasingu na koniec podejmujesz decyzję, czy oddajesz pojazd czy wykupujesz go na własność.
Wynajmujesz auto i zapominasz o kosztach eksploatacji
Z całą pewnością najem długoterminowy to rozwiązanie wyjątkowo wygodne. Dzieje się tak z prostego powodu – jako najemca samochodu nie przejmujesz się kosztami eksploatacji. Przez cały okres trwania umowy płacisz jedną, stałą kwotę czynszu. W ramach tego dostajesz auto, ale i usługi związane z jego utrzymaniem.
Firma wynajmująca jest odpowiedzialna za serwisowanie, przeglądy techniczne, opłacanie ubezpieczenia, a nawet sezonową wymianę opon. W razie awarii w trasie zawsze można za darmo skorzystać z assistance. Co więcej, wynajmujący pomaga załatwić formalności związane z rejestracją auta. Ponieważ nie dochodzi się do własności pojazdu, na koniec umowy nie trzeba się borykać z problemami jego sprzedaży na wolnym rynku.
Leasing i wynajem długoterminowy – czas trwania umowy
Różnice, o których nie wspominaliśmy wcześniej, widać w długości trwania umowy. Najem to dobra opcja dla tych firm, które chcą regularnie wymieniać auta na nowe lub potrzebują je tylko przez określony czas. Np. firma budowlana może wynajmować jakie pojazdy, które będą niezbędne tylko do realizacji konkretnego zlecenia. Umowy długoterminowe zwykle opiewają na okres od 2 do 3 lat. Zależnie od potrzeb, mogą być jednak dużo krótsze.
W przypadku leasingu trzeba już kierować się przepisami, które mówią o tym, że umowa musi trwać przez minimum 40% okresu amortyzacji pojazdu. Oznacza to około 5 lat i w opcji leasingu operacyjnego właśnie tyle przeciętnie trwają umowy. Wiele firm proponuje jednak wydłużenie tego terminu np. o rok czy dwa.
Leasing jest droższy, ale pozwala wykupić samochód na własność
Nie da się ukryć, że koszty związane z leasingiem będą wyższe, niż przy wynajmie, choć oczywiście dużą ich część można odliczyć od podatku. Wynika to z faktu, że w opcji operacyjnej celem może być dojście do własności samochodu.
Raty leasingu są obarczone prowizją leasingodawcy, a do tego leasingobiorca jest odpowiedzialny za koszty eksploatacji samochodu. Choć pojazd trzeba ubezpieczyć, to jednak najczęściej jest wolna ręka co do wyboru ubezpieczalni, a więc można na tym trochę zaoszczędzić.
Dodatkowym kosztem jest oczywiście wkład własny, wynoszący nawet 20% wartości pojazdu. Leasing trzeba więc bardziej porównywać do kredytu, niż wynajmu, a w tej kategorii jest zdecydowanym liderem. Koszty kredytu nie mogą być odliczone od podatku, a samo uzyskanie finansowania jest uciążliwe i nierzadko bardzo trudne. To także wysokie oprocentowanie i ogromne prowizje, które w przypadku leasingu prezentują się o wiele lepiej. Biorąc pod uwagę dojście do własności, leasing na pewno będzie pod tym kątem tańszy, niż kredyt w banku.
Rozliczanie leasingu lub wynajmu długoterminowego – ważne zmiany od 2019 roku!
Sporo wspominaliśmy o tym, że oba te finansowania mają tę zaletą, iż związane z nimi koszty przedsiębiorca może odliczać w zeznaniu podatkowym. Tu trzeba odrobinę wyjaśnienia, gdyż od 1 stycznia 2019 roku przepisy uległy pewnej zmianie.
W przypadku umów podpisanych po tym terminie firma nadal może odliczać 100% podatku, ale pod warunkiem, że użytkuje pojazd wyłącznie w celach służbowych. Jeśli auto jest również eksploatowane prywatnie, maksymalne odliczenie nie może przekroczyć 75% wydatków.
Co jeszcze ważniejsze, przepisy wprowadziły limity dotyczące wartości pojazdu leasingowanych lub wynajmowanych. Wspomniane wyżej odliczenia dotyczą pojazdów do wartości maksymalnie 150 tysięcy złotych. Jeśli auto jest droższe, wartość owej nadwyżki nie może być już zaliczona do kosztów. Wyższy limit podatkowy dotyczy wyłącznie samochodów elektrycznych. Jeśli zdecydujesz się na nie, kwota rośnie do 225 tysięcy złotych.
Tutaj zyskują nieco osoby decydujące się na najem auta, gdyż koszty związane z eksploatacją pozostają na barkach właściciela pojazdu, firmy wynajmującej.
Sprawdź też: Kredyt samochodowy
Co jest lepsze – leasing czy wynajem długoterminowy?
Jeśli skrupulatnie zapoznałeś się z naszymi informacjami, na pewno nadal masz wątpliwości, bo tak naprawdę żadna z powyższych opcji nie jest znacząco lepsza od drugiej. To absolutnie normalne, gdyż ostateczny wybór będzie zależeć wyłącznie od Twoich potrzeb. Zależnie od charakteru Twojej działalności i stanu finansów, korzystniejszy może być leasing lub wynajem.
Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy w Twoim przypadku jest lepszy leasing, czy najem długoterminowy, musisz odpowiedzieć sobie na poniższe pytania
Aby ułatwić dokonanie trafnego wyboru, przygotowaliśmy kilka wskazówek.
Czy potrzebujesz regularnie odświeżać flotę swoich samochodów (wynajem będzie lepszy),
Czy masz wystarczająco pieniędzy na to, aby samodzielnie pokrywać wszystkie koszty związane z eksploatacją pojazdu, co jest obowiązkowe w przypadku leasingu,
Jak intensywna będzie eksploatacja auta (firmy wynajmujące narzucają roczne lub miesięczne limity kilometrów, których przekroczenie może być bardzo kosztowne),
Czy chcesz mieć wpływ na to, gdzie będzie ubezpieczone auto i w jakich punktach będziesz je serwisować (przy wynajmie nie masz tego komfortu),
Jak długo planujesz korzystać z takiego samochodu.
Pamiętaj, że wszystkie koszty możesz wygodnie porównać, korzystając z naszego kalkulatora. Po prostu wypełnij formularz i wprowadź dane niezbędne do przygotowania zestawienia. Pokazujemy oferty wyłącznie od najlepszych leasingodawców oraz firm wynajmujących. Łatwo sprawdzisz warunki, koszty i wszelkie szczegóły związane z umową.
Korzystając z pomocy naszych specjalistów, szybko znajdziesz najkorzystniejszą dla siebie ofertę – sprawdź już teraz!
Leasing czy wynajem długoterminowy – porównanie
Na koniec, czas na zrobienie krótkiego podsumowania wszystkich informacji, które Ci do tej pory przekazaliśmy. Postanowiliśmy przygotować tabelę, dzięki której możesz szybko porównać najważniejsze cechy obu form finansowania. Sprawdź już teraz, co będzie dla Ciebie lepsze i skorzystaj z naszego kalkulatora, aby znaleźć najatrakcyjniejszą ofertę!
LEASING
Możliwy wykup samochodu na własność po zakończeniu umowy leasingu.
WYNAJEM DŁUGOTERMINOWY
Brak możliwości wykupu, ale krótsze umowy, które pozwalają regularnie wymieniać flotę aut na nowe.
Pełny wpływ na to, gdzie auto jest serwisowane i w jakiej firmie będzie ubezpieczone.
Odpowiedzialność za serwisowanie, ubezpieczenie i utrzymanie auta spoczywa na barkach wynajmującego. Najemca ponosi stałą, niską opłatę miesięczną.
Trzeba się liczyć z wpłatą wstępną wynoszącą nawet 20% wartości auta.
Brak konieczności wnoszenia opłaty wstępnej.
Długie umowy leasingu, najczęściej na minimum 5 lat (40% czasu amortyzacji samochodu).
W przypadku najmu, stosunkowo krótkie umowy, zwykle od 2 do 3 lat.
Brak rocznych limitów kilometrowych.
Wynajmujący wprowadzają limity kilometrowe, najczęściej w zakresie od 10 do 40 tysięcy rocznie.
Raty są stosunkowo wysokie, ale za to wykup może być bardzo tani.
W przypadku wynajmu długoterminowego, raty niskie.
Wybierz korzystny leasing lub wynajem długoterminowy
Nie wiesz, która opcja w Twoim przypadku będzie lepsza? Możesz skontaktować się z naszym doradcą. To, czy najem długoterminowy jest lepszy od leasingu, często zależy od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy. Pomożemy Ci sfinansować Twój samochód.