Choć leasing jest wygodną formą finansowania różnych inwestycji w ramach prowadzonej działalności, to jednak stanowi zobowiązanie na lata. Minimalny okres trwania umowy leasingu operacyjnego to 24 miesiące. Jeśli prowadzisz biznes i korzystasz z takiego finansowania, powinieneś wiedzieć, co zrobić w przypadku konieczności zawieszenia lub likwidacji działalności. Ryzyko wystąpienia takiej sytuacji jest poważne szczególnie dziś, w dobie rozprzestrzeniającej się epidemii koronawirusa i zamrożenia gospodarki. Jak rozwiązuje się takie problemy i jakie wyjścia mają przedsiębiorcy?
Czy leasingodawcy robią problemy przy zawieszaniu działalności?
Z racji trwającej na całym świecie pandemii COVID-19, w Polsce wielu przedsiębiorców już zawiesiło swoje działalności, a kolejni zastanawiają się, czy tego nie zrobić. Zgodnie z przepisami każda, nawet jednoosobowa firma może wstrzymać swoje funkcjonowanie na okres od 1 do maksymalnie 24 miesięcy. Może to ułatwić przetrwanie ciężkich czasów, dając nadzieję, na odbicie się od dna, gdy to wszystko się skończy. Co jednak z leasingiem?
Na szczęście leasingodawcy praktycznie nigdy nie robią problemów w takiej sytuacji. Warunek jest jeden – zgłoś firmie swoją decyzję o zawieszeniu działalności. Poinformuj w takim zgłoszeniu, kiedy chcesz to zrobić i na jaki okres planujesz wstrzymanie działalności.
Nie jest to prawnie wymagane, ale warto to zrobić, jeśli nie chcesz, aby w przyszłości pojawiły się jakieś niepotrzebne nieporozumienia. Niestety jest też zła wiadomość – zawieszenie działalności nie zwalnia Cię z obowiązku spłaty rat leasingu.
Sprawdź też: Leasing na firmę jednoosobową – czy leasing jest korzystny dla małych firm?
Zawieszenie działalności gospodarczej a koszty leasingu
Wiesz już, że po zawieszeniu działalności dalsze opłacanie rat będzie konieczne. Co jednak z zaliczeniem tych rat w koszty uzyskania przychodu? Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Załóżmy, że działalność zawiesiłeś niedawno, przez trudną sytuację związaną z epidemią. Firma nie funkcjonuje od kwietnia 2020 roku i planujesz ją otworzyć w kwietniu 2021 roku.
Oznacza to, że przez 3 pierwsze miesiące roku uzyskiwałeś dochody, natomiast przez kolejne 9 nie. Gdy w przyszłym roku podatkowym złożysz PIT za 2020, będziesz mógł zaliczyć raty leasingu płacone przez pełne 12 miesięcy. Pamiętaj tylko, że jeśli koszty okażą się stratą, masz możliwość rozliczać te pieniądze w kolejnych 5 latach. Jest tylko jedno ograniczenie – rozliczenie maksymalnie 50% strat rocznie.
Sytuacja zmieni się, gdy przyjdzie rok 2021. Zgodnie z naszymi założeniami, planujesz jeszcze przez 3 pierwsze miesiące nie prowadzić swoje działalności. Niestety tych 3 rat nie będziesz mógł zaliczyć w koszty prowadzenia biznesu.
Leasing a zawieszenie działalności gospodarczej - odliczenie VAT od rat leasingowych
Jeśli z racji obecnie panującej sytuacji w Polsce masz problemy finansowe, nie obawiaj się zawieszania swojej działalności. VAT z rat leasingu będziesz mógł rozliczać dokładnie tak samo, jak do tej pory.
Sprawdź też: Czy leasing się opłaca? Komu opłaca się leasing?
Co zrobić, gdy umowa kończy się w okresie zawieszenia działalności?
Umowy leasingu zawierane są minimum na okres 2 lat i może zdarzyć się tak, że dobiegnie ona końca w okresie, gdy Twoja działalność jest zawieszona. Z punktu widzenia prawnego niczego to nie zmienia. Jeśli np. leasingujesz samochód i chcesz go oddać po zakończeniu umowy, po prostu to robisz.
Nie tracisz również prawa do wykupu takiego pojazdu (lub każdej innej rzeczy objętej leasingiem). Pamiętaj tylko, że związane z tą transakcją koszty niestety rozliczysz dopiero wtedy, gdy wznowisz swoją działalność. Wyjątek stanowi oczywiście tzw. wykup prywatny, na który przedsiębiorca również może się zdecydować. W takiej sytuacji, z oczywistych względów, rozliczenie VAT-u i innych kosztów nie jest możliwe.
Likwidacja działalności a leasing
To trudna decyzja, ale niektórzy przedsiębiorcy nie mają wyjścia, jak po prostu na dobre zamknąć swoją działalność. Co wtedy stanie się z leasingiem? Jakie rozwiązania są dostępne dla przedsiębiorcy
Leasing a zawieszenie lub zamknięcie działalności – możliwe scenariusze
Zamknięcie firmy i zakończenie leasingu bez wykupu
Zamknięcie firmy i przedwczesne zakończenie umowy bez wykupu niestety oznacza, że trzeba będzie spłacić wszystkie pozostały raty na raz i oddać przedmioty leasingu. Suma rat będzie w tym przypadku pomniejszona o tzw. dyskonto, o którym więcej informacji znajdziesz w OWU swojej umowy leasingu.
Z kolei do tej kwoty firma może doliczyć swoje prowizje i opłaty wynikające z umowy, w tym dotyczące przedwczesnego jej zerwania. Dobra wiadomość jest za to taka, że ostateczna suma do zapłaty może się znacząco zmniejszyć. Firma leasingowa sprzeda zwrócone przez leasingobiorcę rzeczy i zmniejszy jego zobowiązanie właśnie o uzyskaną w ten sposób kwotę.
To, jak duże koszty poniesiesz, zależy w dużej mierze od tego, jak długa była umowa leasingu oraz ile czasu zostało do jej zakończenia.
Przedwczesne zakończenie umowy leasingu z wykupem
Scenariusz ten nie zawsze będzie opłacalny. Wykup przy wcześniejszym zerwanie umowy jest zawsze możliwy, ale są pewne ograniczenia. Jeśli do dnia wykupu upłynęło mniej, niż 40% normatywnego czasu amortyzacji, cena będzie wysoka, zgodna z wartością rynkową. Co to oznacza w praktyce? Dobrym tego przykładem są samochody, dla których owe 40% to dopiero 2 lata. Jeśli umowa leasingu trwała krócej, niż 24 miesiące, cena wykupu będzie wysoka. Z tego powodu dobrze zastanów się, czy to rozwiązanie będzie dla Ciebie opłacalne.
Leasing konsumencki może pomóc rozwiązać problemy finansowe
Oba powyższe scenariusz oznaczają niestety, że osoba zamykająca swoją firmę natychmiast ponosi duże koszty związane z leasingiem. Istnieje więc jeszcze jedna alternatywa, leasing konsumencki. Jeśli finansowałeś w ten sposób samochody czy komputery, może to być opłacalne. Podpisujesz nową umowę, stanowiącą kontynuację starej i zaczynasz rozliczać leasing jako osoba prywatna. To oznacza, że tracisz ulgi podatkowe, ale dalej spłacasz leasing ratalnie.
Ubezpieczenie spłaty rat leasingowych
Niestety, jak widzisz, zarówno zawieszenie, jak i zamknięcie działalności nie znosi z Ciebie obowiązku rozliczenia się z leasingodawcą. Nawet jeśli przedmiot leasingu zdajesz, musisz spłacić swoje nieuregulowane zobowiązanie.
Obecna sytuacja pokazuje, że nigdy nie można być pewnym swojej przyszłości. Pandemia COVID-19 uderzyła nawet w firmy, które jeszcze na początku tego roku miały doskonałą sytuację finansową i świetne perspektywy na przyszłość.
Epidemia na taką skalę jest oczywiście zjawiskiem niezwykle rzadkim, ale są inne, bardziej prawdopodobne rzeczy, które mogą uniemożliwić Ci prowadzenie biznesu. Wystarczy wypadek, w wyniku którego będziesz czasowo trwale niezdolny do pracy. Zawiesisz działalność, ale nie będziesz mógł nic zarabiać.
Z tego powodu podpisując umowę leasingu, zawsze rozważ dodatkowe ubezpieczenie spłaty, które zapewnia ochronę na wypadek takich zdarzeń losowych. Jeśli nie ze swojej winy nie masz pieniędzy, na terminowe regulowanie rat, możesz uzyskać odszkodowanie, które pokryje Twoje zobowiązanie. Tak, rata leasingu będzie wyższa, ale pomyśl, ile pieniędzy stracisz i w jakie długi się wpędzisz, gdy wydarzy się coś złego.