W dzisiejszych czasach każdy jest zabiegany i jak nigdy wcześniej liczy dosłownie każdą minutę swojego dnia. W efekcie oczekujemy, że każdą rzecz da się załatwić szybko i możliwie najmniejszym wysiłkiem. Dotyczy to także procedur ubiegania się o leasing, który w ostatnich latach jest popularną formą finansowania inwestycji firmowych. Choć faktycznie niekiedy wszystkie formalności da się załatwić w zaledwie kilka dni, tak zdarzają się sytuacje, że trwa to tygodniami. Zależy to od wielu czynników, w tym m.in. wartości kupowanego środka trwałego, jego stanu (nowy lub używany) czy skomplikowania samej transakcji. Wszystko to można jednak uśrednić, dlatego w artykule przedstawiamy przeciętny czas załatwiania formalności związanych z leasingiem.
Ile trwa procedura leasingu?
Głównym czynnikiem wpływającym na to, ile czasu minie od złożenia wniosku o leasing do podpisania umowy, jest rodzaj finansowanego środka trwałego. Biorąc pod uwagę najpopularniejsze leasingowane dobra, okres ten prezentuje się następująco:
- 2 do 5 dni – wszelkie pojazdy osobowe oraz ciężarowe, ale o masie DMC do 3500 kg,
- od 2 do 7 dni – duże pojazdy ciężarowe, specjalistyczne i jednocześnie popularne maszyny (w tym budowlane) oraz ciągniki siodłowe,
- od około 5 dni do dwóch tygodni – sprzęt, który ciężko później sprzedać, a więc np. maszyny przemysłowe przygotowywane na indywidualne zamówienie,
- powyżej 2 tygodni – dotyczy leasingu dość nietypowego, np. dla firmy działającej w niszowej branży czy potrzebującej środków trwałych o wyjątkowo dużej wartości.
Dodać tu jeszcze należy, że czas który upłynie do momentu podpisania umowy leasingowej, zależy od formy procedury wnioskowania o finansowanie. W przypadku uproszczonej formalności jest znacznie mniej i nierzadko wspomniane wcześniej 2 dni wystarczą, aby wszystko sfinalizować. Natomiast czas oczekiwania przy procedurze standardowej, gdzie leasingodawca dokładnie weryfikuje wiarygodność leasingobiorcy, zwykle będzie zdecydowanie dłuższy. Dodatkowo wydłuży go sytuacja, w której przedmiotem leasingu ma być środek trwały pochodzący z rynku wtórnego – np. używany samochód.
Przed skorzystaniem z leasingu, zapoznaj się z ofertami od leasingodawców
Chcąc wziąć leasing, niezależnie od tego, co ma być jego przedmiotem, przed zdecydowaniem się na konkretną ofertę, koniecznie przeanalizuj jak najwięcej z nich. Dobrze zapoznaj się z propozycjami wielu leasingodawców, gdyż różnice pomiędzy nimi z pewnością będą znaczne. Chodzi tutaj nie tylko o warunki udzielenia finansowania, ale także m.in. rodzaj środków trwałych, które można objąć umową czy forma wnioskowania. Wsparcie w tym zakresie uzyskasz u nas – zapraszamy do kontaktu. Biorąc pod uwagę Twoje oczekiwania oraz możliwości finansowe przeanalizujemy oferty wielu leasingodawców. Następnie pomożemy Ci w dokonaniu właściwego wyboru oraz załatwieniu wszelkich formalności.
Zobacz nasz artykuł: Doradca leasingowy – znajdź kompetentnego partnera
Jak wygląda proces wnioskowania o leasing?
Procedura ubiegania się o leasing zawsze ma swój początek w przygotowaniu wniosku. Jeśli korzystasz z procedury uproszczonej, zwykle wystarczy podać w nim kilka podstawowych danych wraz z oświadczeniami m.in. o przychodach przedsiębiorstwa. Całość można osobiście dostarczyć leasingodawcy lub wysłać do niego, w tym nawet pocztą e-mail. W przypadku standardowej procedury wnioskowania, trzeba jeszcze dołączać różne dokumenty potwierdzające m.in. sytuację finansową przyszłego leasingobiorcy. Zakres formalności do spełnienia zależny jest od danej oferty leasingu, jego przedmiotu i wielu innych czynników.
Gdy już to zrobisz, kolejne procedury ubiegania się o leasing to:
- rozpatrzenie wniosku przez leasingodawcę (na tym etapie może dojść także do weryfikacji dostawcy finansowanego środka trwałego),
- podpisanie umowy leasingowej,
- odbiór finansowanego środka trwałego.
Zobacz nasz artykuł: Jakie dokumenty są potrzebne do leasingu?
Jak wygląda weryfikacja wniosku o leasing?
Zależnie od procedury wnioskowania, leasingodawca może na różne sposoby analizować i oceniać wiarygodność swojego przyszłego klienta. Oprócz weryfikacji dostarczonych dokumentów finansowych, często sprawdzane są także dane w bazach BIK oraz KRD. Oczywiście podstawą jest również określenie zdolności kredytowej leasingobiorcy np. na podstawie dokumentów PIT.
Jednocześnie na tym etapie leasingodawca może sprawdzić kwestie związane z samym finansowanym środkiem trwałym. Dotyczy to szczególnie przypadków, gdy dobra te pochodzą z rynku wtórnego lub są sprowadzane od zagranicznych sprzedawców. Weryfikuje się zarówno finansowane rzeczy, jak i ich dostawców pod kątem wiarygodności.
Zobacz nasz artykuł: Leasing dla spółki zoo – na czym polega?
Podpisanie umowy – gdzie się odbywa i jaką formę ma dokument?
Jeśli korzystasz z leasingu w procedurze uproszczonej to umowę (jest dostarczana po akceptacji wniosku), zwykle można podpisać bez konieczności spotykania się z leasingodawcą. Wystarczą przesłać jedną kopię z podpisem, a drugą, podpisaną już przez finansującego, otrzymasz w późniejszym czasie. W pozostałych przypadkach proces ten zwykle ma miejsce bezpośrednio w siedzibie leasingobiorcy.
Odbiór finansowanego środka trwałego – ile to trwa?
Gdy umowa leasingu zostanie podpisana, leasingobiorca praktycznie od razu, zamawia finansowany środek trwały. Kolejnym krokiem jest wystawienie przez niego faktury oraz przekazanie leasingobiorcy dokumentów niezbędnych do załatwienia formalności związanych z przejęciem własności do zakupionych dóbr. To, ile czasu minie do faktycznego odbioru środka trwałego zależne jest już od czynników, na które leasingodawca nie ma wpływu. Im szybciej dostawca wywiąże się ze swoich zobowiązań, tym szybciej leasingobiorca będzie mógł korzystać ze sfinansowanych rzeczy.
Zdecydowałeś się na leasing? Nie czekaj z formalnościami do ostatniej chwili!
Jak widzisz, czas trwania procedury ubiegania się o leasing może wynosić zarówno zaledwie kilka dni, jak i wiele tygodni. Z tego powodu, jeśli tylko zdecydujesz się na skorzystanie z tego finansowania, zacznij załatwiać związane z nim formalności, zostawiając sobie duży zapas czasu. Być może będziesz musiał skompletować różne dokumenty, angażować w proces pracowników wielu działów firmy i zawsze mogą w tym zakresie pojawić się opóźnienia.
Pamiętaj, że opóźnienia w realizacji formalności związanych z leasingiem nie są podstawą do decyzji odmownej w zakresie jego udzielenia. Jednak każde takie zdarzenie może wydłużyć proces wnioskowania. Do tego zawsze musisz liczyć się z tym, że leasingobiorca jednak odmówi Ci udzielenia finansowania. W takim przypadku wszystko zaczynasz od nowa, a więc znów przeglądasz oferty, wybierasz jedną z nich i zaczynasz proces wnioskowania.
Oblicz składkę za leasing
Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.
Wypełnij nasz formularz, aby szybko i łatwo obliczyć składkę za leasing.