Vleasing.pl

Jak wybrać najlepszą ofertę leasingu?

Człowiek niejednokrotnie kieruje się emocjami i intuicją, co może prowadzić do nieprzemyślanych decyzji. W świecie biznesu, gdzie wybór odpowiedniego leasingu może zaważyć na sukcesie inwestycji, takie podejście jest ryzykowne. Leasing jest bowiem narzędziem które dobrze dobrane, może stać się solidnym wsparciem dla rozwijającej się firmy. Zła decyzja w tej kwestii może jednak utrudnić jej rozwój. Jak więc dokonać odpowiedniego wyboru wśród mnogości ofert, które często są zawiłe i skomplikowane? Jak wybrać najlepszą ofertę leasingu, dopasowaną do specyfiki i potrzeb Twojego przedsiębiorstwa? W naszym artykule na te pytania postaramy się odpowiedzieć.

Jak wybrać najlepszą ofertę leasingu obraz 1-min

Jak analizować oferty leasingowe?

Analizowanie ofert leasingowych to kluczowy krok w wyborze odpowiedniej formy finansowania, który może zaważyć na sukcesie Twojego przedsiębiorstwa. Chociaż na pierwszy rzut oka oferty różnych firm leasingowych mogą się wydawać podobne, to w rzeczywistości różnią się one znacząco pod względem kosztów, warunków i ostatecznych korzyści.

Wybór właściwej oferty wymaga więc dokładnego zrozumienia Twoich potrzeb biznesowych, znajomości rynku i umiejętności zinterpretowania zawiłych klauzul umownych. Na szczęście proces ten, choć może wydawać się skomplikowany, nie jest nieosiągalny. Każdy przedsiębiorca, niezależnie od doświadczenia, może nauczyć się analizować oferty leasingowe lub skorzystać z pomocy specjalistów. 

Analiza ofert leasingu – na co zwracać uwagę?

Analizowanie propozycji poszczególnych leasingodawców powinno skupiać się na 5 podstawowych aspektach.
Każdą ofertę leasingu powinieneś sprawdzić pod kątem:

Całkowity koszt leasingu

Biorąc kredyt z pewnością zawsze sprawdzasz, jaki jest jego całkowity koszt, prawda? To kwota, którą zwrócisz po spłaceniu wszystkich rat i wlicza się w nią zarówno Twój dług, jak i opłaty dodatkowe, w tym odsetki. Dokładnie tak samo sytuacja wygląda w przypadku leasingu. Poszczególnie oferty będą się pod tym kątem mocno różnić – w tym w zakresie wysokości oprocentowania. Zwróć także uwagę na opłatę przy wykupie, jeśli jesteś nim zainteresowany. Z oczywistych względów przedsiębiorca powinien wybierać możliwie najtańsze finansowanie inwestycji, dlatego ten aspekt analizy ofert leasingu jest niesłychanie istotny.

Zobacz nasz artykuł: ➡️ Koszt leasingu – jak go obliczyć? 

Czas trwania umowy leasingu

Widełki czasu trwania umowy, a więc długość minimalna oraz maksymalna, w wielu przypadkach mogą być bardzo istotne. Wydłużając ją możesz bowiem obniżać miesięczne raty. Jednocześnie mogą pojawiać się ograniczenia w przypadku, gdy chcesz sfinansować używany środek trwały, np. samochód z rynku wtórnego. Wtedy nierzadko umowa leasingu musi zakończyć się zanim taki pojazd osiągnie określony wiek.

Zobacz nasz artykuł: ➡️ Wcześniejsza spłata leasingu – jak działa i kiedy jest możliwa?

Proponowane przez leasingodawcę warunki finansowe

Decydując się na leasing, będziesz mógł wybierać pośród ofert z oprocentowaniem stałym oraz zmiennym. Pierwsza z opcji oznacza, że przez cały okres obowiązywania umowy raty pozostaną na tym samym poziomie, co ułatwia planowanie budżetu firmy. Jednak czasem skorzystanie z drugiej opcji jest bardziej opłacalne. Pamiętaj, że w przypadku leasingu ze zmiennym oprocentowaniem, jest ono zależne od aktualnych stawek WIBOR 1M bądź 3M, czyli 1- bądź 3-miesięcznych. Jeśli pójdą w górę, raty wzrosną, ale z drugiej strony będą niższe, gdy te wskaźniki ulegną obniżeniu. Wybór tego rozwiązania w dużej mierze powinien być uzależniony od aktualnej sytuacji na rynkach finansowych.

Wysokość wpłaty początkowej

Jest to kwota, którą będziesz musiał wpłacić na konto leasingodawcy w momencie podpisywania umowy. Stanowi procentową wartość finansowanego środka trwałego. Zależnie od oferty, może ona wynosić od zera do zazwyczaj maksymalnie kilkunastu procent. Pamiętaj, że im wyższa wpłata wstępna, tym niższa będzie rata leasingu.

Zobacz nasz artykuł: ➡️ Wcześniejsza spłata leasingu – jak działa i kiedy jest możliwa?

Ubezpieczenia oferowane przez leasingodawcę

Kwestie ubezpieczeń oferowanych przez leasingodawcę są o tyle ważne, że czasem mogą one okazywać się bardzo kosztowne. Niektóre z nich musisz posiadać – np. w przypadku leasingowania samochodu będzie to OC oraz AC. Jeśli firma udzielająca finansowania próbuje je narzucać, zapytaj o możliwość wyboru innego ubezpieczyciela. Dzięki temu będziesz mógł poszukać tańszych ofert, zaoszczędzając na tym nierzadko sporo pieniędzy.

Zobacz nasz artykuł: ➡️ Wcześniejsza spłata leasingu – jak działa i kiedy jest możliwa?

Poznaj wszystkie szczegóły oferty leasingu, zanim ją wybierzesz!

Powyższe kwestie są niewątpliwie najistotniejsze, ale to wcale nie oznacza, że powinieneś skupiać się tylko na nich. Jeśli prowadzisz firmę, zapewne wiesz, jak istotne jest dokładne poznanie swojego potencjalnego, przyszłego partnera biznesowego. Tak samo powinieneś postępować w przypadku poszukiwania ofert leasingu.

Zanim podpiszesz umowę, skrupulatnie przeanalizuj wszystkie jej zapisy
. Powinieneś zwrócić uwagę także m.in. na:

  • wszelkie dodatkowe koszty związane z finansowaniem (np. opłaty za opóźnienie w spłacie raty),
  • podejście leasingodawcy do różnych nieprzewidzianych sytuacji,
  • zasady cesji leasingu czy zmiany harmonogramu spłaty


i wiele więcej. Warto także zweryfikować wiarygodność leasingodawcy, sprawdzając np. czas jego obecności na rynku czy opinie klientów.

Dobry leasing to również doradztwo

Na koniec chcielibyśmy zaznaczyć, że dobry leasing to nie tylko wybór właściwych parametrów finansowych i dogodnych warunków umowy. To także proces, w którym profesjonalne doradztwo odgrywa kluczową rolę. W świecie leasingu, gdzie oferty są złożone i często tworzone pod indywidualne preferencje, wsparcie doświadczonego doradcy może być bezcenne. 

Doradca leasingowy nie tylko pomoże Ci zrozumieć wszystkie niuanse oferty, ale także wskaże, która z nich będzie najlepiej dostosowana do Twojego biznesu. Wybór oferty leasingowej to decyzja, która wykracza poza prostą analizę kosztów i warunków – to zrozumienie, jak leasing wpisuje się w Twoją strategię rozwoju, jak wspiera Twoje cele i jak może się przekształcić w solidne wsparcie dla Twojej firmy. 

Witaj w świecie smart leasingu! 👋 Zapraszamy do poznania naszej oferty

Choć możesz samodzielnie analizować oferty leasingu, tak jest to proces żmudny i bardzo czasochłonny. Prowadząc biznes na pewno masz wiele innych spraw na głowie, dlatego zadanie to lepiej zostaw w rękach profesjonalistów. Skorzystaj z porównywarki leasingowej! Wyślij swoje zgłoszenie, a specjalista odezwie się do Ciebie, pozna Twoje potrzeby w zakresie leasingu i pomoże w wyborze najlepszej oferty. Z takim wsparcie na pewno korzystnie sfinansujesz swoje firmowe inwestycje!