Vleasing.pl

Auto w leasing

Branie dla własnej firmy auta w leasing stało się dzisiaj naprawdę popularne. Leasing nierzadko porównuje się do standardowego wynajmu samochodu, który jak wiadomo, nie do końca jest atrakcyjny z tego powodu, że pojazd nigdy nie stanie się naszą własnością. Co w takim razie sprawia, że firmy tak chętnie wybierają właśnie tę formę finansowania dla floty swoich samochodów?

Auto w leasing na firmę

Zacznijmy może od wspomnianego wcześniej porównania do wynajmu, gdyż tak często określana jest ta forma finansowania. Biorąc auto w leasing, w przeciwieństwie do zwykłego wynajmu, faktycznie możemy później stać się jego właścicielem. Zależnie od wybranej formy (o czym wspomnimy za chwilę) spłacając raty leasingu, można niejako spłacać wartość samochodu i później na zakończenie umowy po prostu wykupić go na własność za symboliczną kwotę. Nawet jeśli jednak wybierzemy opcję, przy której płacąc raty leasingu, nie do końca spłacamy auto, to i tak na koniec możemy je wykupić na własność.

To podstawowa różnica pomiędzy leasingiem a tradycyjnym wynajmem. Zapytacie pewnie teraz, co z kredytem na zakup samochodu? Nie każdy przedsiębiorca może niestety sfinansować auta w ten sposób. Banki mają duże wymagania wobec kredytobiorców, zmuszają do przejścia skomplikowanego procesu weryfikacyjnego, a do tego kredyt nie daje przedsiębiorcy pewnych ważnych bonusów.

Auto w leasing opinie

Po pierwsze biorąc auto w leasing, firma nie rujnuje swoich finansów na przyszłość. Choć leasing jest obciążeniem finansowym, to jednak nie traktuje się go jako kredyt, a więc zdolność kredytowa przedsiębiorcy nie ulega zmianie. W przypadku zwykłych kredytów każdy kolejny zmniejsza tę zdolność i utrudnia uzyskanie kolejnego takiego finansowania w przyszłości.

Przy kredycie tak naprawdę niewiele będziemy mogli zaliczyć do kosztów firmy. W przypadku leasingu odliczymy 50% lub nawet 100% VAT-u. Co ważne, VAT odliczymy jeszcze raz w sytuacji, gdy na zakończenie umowy zdecydujemy się na wykup samochodu. To naprawdę ogromny plus. Inną zaletą jest to, że przez cały okres trwania umowy formalnym właścicielem auta jest leasingodawca. Dzięki temu zyskujemy dostęp na przykład do atrakcyjnych ofert ubezpieczeniowych czy do tańszego serwisu, a więc ponownie na tym zyskujemy.

Naturalnie biorąc auto w leasing, trzeba liczyć się z pewnymi kosztami. W przypadku samochodów nierzadko ich wartość jest zawyżana nawet o 10%, a więc tyle więcej zapłacimy ostatecznie, jeśli na koniec zdecydujemy się na wykup. Z drugiej jednak strony odliczamy VAT oraz amortyzację pojazdu, a kredyt też ma przecież swoje oprocentowanie.

Auto w leasing koszty – finansowy lub operacyjny

auto w leasing dla nowych firm

W polskich realiach zdecydowanie częściej wybierany jest operacyjny model leasingu. Jego zaletą jest przede wszystkim stosunkowo krótki czas trwania, niska rata oraz możliwość częstych zmian samochodów. Z zasady taki leasing nie ma bowiem na celu dojście do własności auta. Umowa podpisywana jest na okres minimum 2 lat i w tym czasie leasingobiorca nie będzie spłacał całej wartości pojazdu, a więc raty są atrakcyjne. Po zakończeniu umowy najczęściej oddaje się pojazd leasingodawcy, a następnie podpisuje kolejną umowę i dostaje zupełnie nowy samochód. Cały czas właścicielem jest leasingodawca, który ponosi z tego powodu koszty amortyzacyjne. Oczywiście podpisując umowę, można wynegocjować warunki ewentualnego wykupienia auta na własność po jej zakończeniu.

Samochód w leasingu finansowym

Finansowy model różni się przede wszystkim tym, że leasingobiorca w okresie umowy jest zobowiązany do spłaty całej wartości samochodu. W efekcie wzięte auto w leasing finansowy będzie dłuższym zobowiązaniem finansowym. Umowa zawierana jest na kilka lat i po jej zakończeniu pojazd automatycznie przechodzi na własność leasingobiorcy, co jest kolejną różnicą wobec modelu operacyjnego. Trzeba jednak pamiętać o tym, że tutaj kosztami amortyzacyjnymi obarczony jest już leasingobiorca.

Różnice dotyczą także formy odliczania VAT-u, a więc cennego bonusu leasingu dla przedsiębiorców. Opcja operacyjna znów wygląda atrakcyjnie, a przynajmniej z perspektywy większości polskich firm. VAT odliczamy bowiem stopniowo, miesięcznie od każdej opłacanej raty. Co ważne, VAT będzie można odliczyć jeszcze raz w sytuacji, gdy po zakończeniu umowy zdecydujemy się na wykupienie pojazdu.

W opcji finansowej VAT odlicza się niejako z góry. Choć raty opłacamy miesięcznie przez cały okres trwania umowy, to VAT od całości będzie trzeba już zapłacić na samym początku.

Wspominając o tym podatku, warto dodać, że w świetle obecnych przepisów odliczenia mogą być na poziomie 50% lub 100%. Wielkość ta zależna jest od formy użytkowania. Pełny VAT mogą odliczyć ci przedsiębiorcy, którzy leasingowane pojazdy wykorzystują wyłącznie do celów służbowych. Jeśli auto będzie użytkowane również prywatnie (a bardzo często jest w Polsce) to odliczeniu podlega już tylko 50% podatku VAT. Pełne odliczenie wiąże się jednak z jeszcze kilkoma wymaganiami:

  • pojazd trzeba zgłosić do Urzędu Skarbowego, wypełniając formularz VAT-26;
  • przebieg samochodu musi podlegać stałemu ewidencjonowaniu;
  • firma musi wprowadzić swój wewnętrzny regulamin normujący zasady użytkowania pojazdu.

Auto w leasing kalkulator

Leasing na auto w Polsce należy do najpopularniejszych transakcji leasingowych. Niemniej jednak nie warto przepłacać, skontaktuj się z naszym specjalistą, znajdzie dla Ciebie najlepszą ofertę na auto w leasing.

Nasz doradca:

  • znajdzie auto spełniające oczekiwania,
  • przygotuje kompletny wniosek leasingowy,
  • dopracuje wszelkie formalności,
  • udzieli informacji na temat: warunków przyznania, finansowania, maksymalnej wnioskowanej kwoty, dokumentów niezbędnych do uruchomienia procedury.
auto w leasing obrazek

Dokumenty do leasingu samochodowego

Jeśli planujesz wziąć do swojej firmy auto w leasing, musisz przede wszystkim pamiętać o tym, że najatrakcyjniejszym rozwiązaniem zawsze będzie postawienie na nowy pojazd. Leasingodawcy najczęściej zgadzają się na finansowanie pojazdów używanych, ale nie zawsze jest to takie proste. Pojazd nie może być za stary, musi mieć rozsądną wartość rynkową, a do tego powinien być w miarę popularny, aby jego ewentualna sprzedaż nie była problem. Dodatkowo przedsiębiorca po wyborze auta będzie musiał zawsze skorzystać z usług rzeczoznawcy, który dokona jego wyceny.

Biorąc nowe auto w leasing, unikamy całej tej procedury. Z zasady starając się o leasing, trzeba będzie przedstawić następujące dokumenty:

  • poprawnie wypełniony wniosek o finansowanie;
  • dokumenty tożsamości wszystkich reprezentantów firmy;
  • numery NIP, REGON, EDG i oczywiście KRS;
  • zaświadczenia o niezaleganiu z płatnościami pobrane z Urzędu Skarbowego i z ZUS-u;
  • niekiedy mogą być potrzebne dokumenty rejestrowe firmy.

Wydaje się sporo, ale wbrew pozorom mnóstwo leasingodawców stosuje procedury uproszczone, nie wymagając wszystkich wymienionych wyżej dokumentów. Nawet jednak gdyby zaszła potrzeba ich przedstawienia, uzyskanie leasingu i tak będzie szybsze, niż wzięcie kredytu na zakup auta.

Auto w leasing dla nowej firmy

Teoretycznie wziąć auto w leasing mogą przede wszystkim firmy trochę już doświadczone, istniejące na rynku od przynajmniej pół roku. W praktyce jednak znaleźć można wiele ofert dedykowanych świeżo upieczonym przedsiębiorcom. Tutaj na pewno będą potrzebne dokumenty rejestrowe biznesu, a i nie uniknie się dość wysokiej opłaty wstępnej. W wielu przypadkach taki leasing nadal może okazać się atrakcyjny.

Jeśli chcesz znaleźć najlepsze możliwe rozwiązanie, zgłoś się do nas już teraz. Prześwietlimy rynek, znajdziemy wiele ciekawych opcji i pomożemy w przygotowaniu wszystkich dokumentów. Oferujemy swoje wsparcie przy znalezieniu leasingu zarówno dla dużych, jak i małych firm, w tym dla przedsiębiorców dopiero zaczynających swoją karierę.

Jako ciekawostkę dodamy, że biorąc auto w leasing, wcale nie musisz mieć prawa jazdy. Leasingodawca będzie jednak praktycznie zawsze wymagał wskazania użytkowników auta i te osoby muszą już posiadać uprawnienia do kierowania.

Problemy finansowe lub zawieszenie działalności – co wtedy z leasingiem?

Jeśli wziąłeś już auto w leasing i pojawią się problemy finansowe, przez które nie możesz regulować kolejnych rat, jest pewne wyjście z tej sytuacji. W naszym prawie funkcjonuje bowiem tzw. trzecia ustawa deregulacyjna, która chroni przedsiębiorcę w takich sytuacjach. Zgodnie z jej zapisami, umowę leasingu można przenieść na inny podmiot, bez konieczności jej zrywania.

Warto wspomnieć także o ewentualnym zawieszeniu działalności. Biorąc auto w leasing, należy mieć świadomość tego, że ewentualnie zawieszenie biznesu nie jest powodem do zerwania umowy leasingu. Będzie ona obowiązywała dalej i przedsiębiorca ma obowiązek uiszczać kolejne raty.

Kiedy umowa leasingu wygasa przed terminem?

Są sytuacje, w których umowa leasingu wygaśnie przed terminem i to nie z winy przedsiębiorcy, który na przykład notorycznie zalega z płatnościami. Tego typu przypadki są tak naprawdę dwa:

  • kradzież pojazdu;
  • nieopłacalne w naprawie uszkodzenie, będące efektem na przykład wypadku, spalenia i działania innych żywiołów.

Jeśli pojazd zostanie skradziony, umowa wygasa automatycznie, a leasingodawca będzie oczywiście ubiegał się o odszkodowanie do ubezpieczyciela. W przypadku uszkodzenia samochodu leasingodawca najpierw dokonuje wyceny naprawy. Jeśli koszty są zbyt wysokie, pojazd oddawany jest do kasacji, a umowa leasingu wygasa. Co jednak jeśli korzystaliśmy z leasingu finansowego i po zakończeniu umowy mieliśmy stać się właścicielami auta?

Tutaj do gry wchodzi tzw. ubezpieczenie GAP, które fakultatywnie można dokupić, podpisując umowę, co każdemu polecamy. Polisa pozwala na uzyskanie odszkodowania w postaci różnicy pomiędzy:

  • sumą rat pozostałych do spłaty a wysokością odszkodowania z AC (opcja finansowa);
  • wartością auta z faktury, a wysokością odszkodowania z AC (opcja fakturowa);
  • określony procent kwoty odszkodowawczej wypłaconej z AC (opcja indeksowana).

Bierz auto w leasing świadomie

auto w leasing swiadomie

Choć skorzystanie z takiej opcji finansowania wydaje się proste, to jednak zawsze trzeba tutaj zachować swoją czujność. Należy przede wszystkim dokładnie przeanalizować warunki umowy, a więc zapisy znajdujące się w OWU. Do tego każdy leasing wiąże się z dodatkowymi opłatami, o których trzeba mieć świadomość. Znalezienie najtańszej możliwej opcji wymaga oczywiście dokładnego prześwietlenia wielu ofert.

Z tego powodu naprawdę warto skorzystać z pomocy specjalistów. Możesz zgłosić się do naszej firmy już dziś i skorzystać z naszego wsparcia. Gwarantujemy, że znajdziemy najlepszą ofertę na rynku, prześwietlimy ją i dokładnie wszystko wyjaśnimy. Zapraszamy już teraz do kontaktu. Z nami naprawdę tanio weźmiesz auto w leasing, niezależnie od potrzeb.