Vleasing.pl

Czy warto kupić auto poleasingowe?

Kupno nowego auta z salonu z pewnością jest rozwiązaniem najbezpieczniejszym. Pojazd taki jest pewny i objęty długą gwarancją producenta. Do tego mamy samochód nowoczesny, doskonale wyposażony, w tym posiadający mnóstwo elementów czynnej oraz biernej ochrony kierowcy i pasażerów. Niestety jednak ceny nowych aut są bardzo wysokie, przez co wiele osób po prostu nie może sobie na nie pozwolić. Istnieje jednak alternatywa w postaci pojazdów poleasingowych, które zwykle wciąż są relatywnie nowe, a przy tym zdecydowanie tańsze od tych z salonu. Czy warto kupić autopoleasingowe? Damy Wam znać!

Samochód poleasingowy – czym jest?

Na początek warto wyjaśnić samo pojęcie dotyczące samochodu poleasingowego. Jest to pojazd, który jako nowy został zakupiony przez firmę korzystającą z finansowania w postaci leasingu. Oznacza to, że leasingodawca, np. salon samochodowy, użyczył swojemu klientowi auta, a ten w zamian opłacał comiesięczne raty o ustalonej wysokości. Gdy umowa dobiegła końca, zwykle użytkownik samochodu ma możliwość jego wykupu lub po prostu zwrócenia do leasingodawcy. Jeśli wybrać drugą opcję, pojazd taki po odpowiednim przygotowaniu trafił do sprzedaży.

Czy warto kupić auto poleasingowe obraz 3-min

Z reguły firmy leasingują samochody przez okres od 2 do 4 lat, dlatego auta w wersji poleasingowej są relatywnie młode. W tym czasie mocno jednak straciły na swojej wartości, przez co można je kupić za dużo niższą cenę, niż w salonie. Istotne jest to, że na rynku znajdziesz takie pojazdu w wielu różnych wersjach. Korzystają z nich zarówno małe firmy, jak i ogromne korporacje. Z tego powodu możesz wybierać sposób samochodów niewielkich, jak i bardzo dużych, niezwykle wygodnych, a nierzadko nawet luksusowych. Często pojawiają się m.in. SUV-y, które w ostatnim czasie cieszą się sporą popularnością.

Jakie są rodzaje sprzedawanych aut poleasingowych?

Jeśli zaczniesz rozglądać się za ofertami sprzedaży samochodów poleasingowych, możesz natrafić na kilka rodzajów takich pojazdów. Najczęściej na rynku pojawiają się auta, które po prostu zostały oddane przez leasingobiorców po zakończeniu umowy. W ich przypadku nierzadko można zdecydować się nie tylko na zakup za gotówkę lub przy wsparciu się kredytem. Często takie samochody są ponownie do wzięcia w leasing, zależnie oczywiście od ich stanu oraz przede wszystkim wieku.

Drugą grupę pojazdów poleasingowych stanowią te odebrane leasingobiorcom w ramach windykacji komorniczej. Zazwyczaj dochodzi do tego w momencie, gdy klient leasingodawcy przestaje spłacać swoje zobowiązania i nie udaje się dojść do porozumienia obu stron, co kończy się rozwiązaniem umowy. W przypadku aut powindykacyjnych możliwości finansowania są dokładnie identyczne jak opisane powyżej.

Ostatnia grupa to samochody, które leasingobiorcy wykupili po zakończeniu umowy, a teraz sami je sprzedają. Zwykle są to auta nieco starsze od powyższych, gdyż wykup zazwyczaj oznacza, że przez jakiś czas po jego dokonaniu są one jeszcze eksploatowane. 

Sprawdź też: ➡️ Ubezpieczenie samochodu w leasingu – co musisz wiedzieć?

Z jakimi korzyściami wiąże się zakup samochodu poleasingowego?

Wiesz już, czym są auta poleasingowe oraz znasz ich rodzaje, ale wciąż pozostaje pytanie, dlaczego warto się nimi zainteresować. Ich zakup wiąże się z licznymi korzyściami dla przyszłego właściciela, z których najważniejsze to:

Czy zakup auta poleasingowego ma wady?

Czy warto kupić auto poleasingowe obraz 1-min

Oczywiście, aby być uczciwym, musimy podkreślić, że zakup samochodu poleasingowego ma także pewne wady. Są one jednak relatywnie mało istotne biorąc pod uwagę fakt, ile pieniędzy możesz zaoszczędzić na takiej transakcji. Decydując się na auto po leasingu, musisz liczyć się z tym, że:

Jak wygląda proces zakupu samochodu leasingowego?

Zakup samochodu leasingowego nie jest skomplikowany, poniżej w punktach przedstawiamy typowy proces.

Gdzie można znaleźć oferty sprzedaży aut poleasingowych?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – w zasadzie wszędzie! Jak już wspominaliśmy, najbezpieczniejszą opcją jest zakup auta poleasingowego bezpośrednio od podmiotu specjalizującego się w udzielaniu takiego finansowania. Jednak samochody te spotkasz także m.in. na stronach internetowych leasingodawców np. automarket.pl, czy pośród ogłoszeń motoryzacyjnych jak np. serwis otomoto.pl.

Sprawdź też: ➡️ Firmy leasingowe

Podsumowanie

Jeśli poszukujesz auta relatywnie nowego, pewnego i za rozsądne pieniądze, wybór samochodu poleasingowego powinien sprostać Twoim oczekiwaniom. Oczywiście pamiętaj, że jak w przypadku każdego zakupu pojazdu, musisz wykazać się czujnością. Dokładnie analizuj napotkane oferty, w tym przede wszystkim weryfikuj historię auta poleasingowego. Dobrą praktyką jest także wybranie się na przedzakupowy przegląd techniczny. Jeśli sprzedawca nie wyraża na to zgody lub robi w związku z tym problemy, lepiej zrezygnować z jego oferty i poszukać czegoś innego.

Sprawdź też naszą ofertę na:

Zachęcamy również do sprawdzenia naszych produktów: