Vleasing.pl

Jak sfinansować zakup maszyn rolniczych?

Wykorzystywane w gospodarstwach rolnych maszyny często warte są miliony złotych co sprawia, że ich zakup za gotówkę rzadko kiedy jest możliwy. Na szczęście jednak rolnicy mogą korzystać z wielu form finansowania takich inwestycji. Rozwiązaniem najbardziej oczywistym wydaje się wzięcie kredytu bankowego. Jednak równie ciekawą opcją jest skorzystanie z oferty firmy specjalizującej się w udzielaniu leasingu. Do tego gospodarstwa rolne mogą starać się o różne dofinansowania, udzielane m.in. przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). W artykule podpowiadamy, które z tych rozwiązań może okazać się najlepsze – sprawdź, jak sfinansować zakup maszyn rolniczych!

Zakup maszyny rolniczej na kredyt inwestycyjny – na czym to polega?

Zdecydowana większość banków ma przygotowane specjalne oferty dla rolników, w ramach których udzielają wsparcia finansowego na zakup maszyn rolniczych. Są to tzw. kredyty inwestycyjne, jakie w przypadku tej branży opiewają na kwoty sięgające nawet prawie miliona złotych. Co więcej, niektóre instytucje bankowe nawet nie ustalają górnych limitów, wnikliwie analizując każdy wniosek kredytowy.

jak sfinansować zakup maszyn rolniczych obraz 2-min
Jeśli chciałbyś skorzystać z tego finansowania, zazwyczaj będziesz musiał posiadać:

Pamiętaj, że bardzo często wzięcie kredytu uwarunkowane jest koniecznością wniesienia wkładu własnego. Zazwyczaj 100-procentowe sfinansowanie zakupu maszyn rolniczych przez bank jest niemożliwe, co stanowi sporą wadę tego rozwiązania.

Z racji zwykle bardzo wysokich kwot, kredyty inwestycyjne udzielane są oczywiście na długi okres czasu. Przed podpisaniem umowy z bankiem będziesz musiał wybrać pomiędzy ratami równymi kapitałowymi lub sumarycznymi. Zaletą pierwszej opcji jest stopniowy spadek odsetek, gdyż te zawsze naliczane są od kapitału, a ten obniżasz każdą płatnością.

Dodać należy jeszcze, że czasem banki oferują możliwość spłaty kredytu inwestycyjnego w całości w dniu jego zapadalności, a więc na zakończenie umowy. Są także przypadki, w których oferty są elastyczne i kredytobiorca ma możliwość negocjowania warunków spłaty zobowiązania finansowego.

Kredyt u sprzedawcy maszyny rolniczej – finansowanie fabryczne

Jeśli planujesz zakup nowych maszyn rolniczych, w salonie sprzedaży zapewne spotkasz się z wewnętrzną ofertą kredytową – jest to tzw. finansowanie fabryczne. Opcja ta jest dość popularna, gdyż nierzadko okazuje się tańsza od kredytu w banku. Salony ze sprzętem rolniczym często oferują takie pożyczki bez oprocentowania. Pobierana jest jedynie opłata na poczet ubezpieczenia kredytu oraz transakcyjna. Tym samym kredytobiorca ostatecznie spłaca niewiele więcej, niż realnie warte były kupione maszyny rolnicze.

Zazwyczaj finansowanie fabryczne jest bardziej elastyczne od kredytu banku. Jeśli kredytobiorca jest rzetelny, może nierzadko nawet dogadać się odnośnie do wydłużenia czasu spłaty czy przesunięcia terminów rat z racji trudnej sytuacji – np. klęski nieurodzaju. Oczywiście pamiętaj o tym, że warunki finansowania fabrycznego będą odmienne dla każdego sprzedawcy, dlatego warto wnikliwie przeanalizować wiele z nich.

Pożyczki udzielane przez firmy związane z branżą rolniczą

Kolejnym rozwiązaniem dla osób planujących zakup maszyn do gospodarstwa jest skorzystanie z tzw. pożyczki rolniczej. Może być ona w formie standardowej, a więc udzielana po prostu przez specjalizującą się w tym instytucję finansową niezwiązaną z branżą bankową. Alternatywą są pożyczki pod Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Są one dostępne dla rolników chcących skorzystać z dofinansowania udzielanego przez ARiMR. W tym przypadku środki wypłacane są dopiero w momencie uzyskania pozytywnej decyzji o przyznaniu wsparcia finansowego.

Zaletą tego rozwiązania jest to, że pożyczki rolnicze zawsze są nieoprocentowane, a do tego można je brać bez wkładu własnego. Zazwyczaj długi jest także okres finansowania, których nierzadko dochodzi nawet do 120 miesięcy. Co ważne, podobnie jak w przypadku kredytu, zobowiązanie można spłacać w niskich ratach lub całe na zakończenie umowy.

wheat

Leasingowanie maszyn rolniczych

Ostatnią opcją, która nierzadko okazuje się rozwiązaniem najlepszym, jest leasing maszyn rolniczych. W tym przypadku zakupu sprzętu finansuje leasingodawca, który przez cały okres obowiązywania umowy jest jego właścicielem. Udostępnia on go leasingobiorcy w zamian za pobieranie comiesięcznej opłaty. Gdy kontrakt dobiega końca, maszynę można oddać lub zdecydować się na jej wykup. Oczywiście tutaj tak samo, jak w poprzednich rodzajach finansowania, warunki, na jakich jest udzielane, mogą być bardzo różne.

Sprawdź też: ➡️ Leasing dla rolnika – jak wygląda i co rolnik może wziąć w leasing?

jak sfinansować zakup maszyn rolniczych obraz 4-min

Z tego powodu zawsze dobrze zapoznaj się z wieloma ofertami, zanim postawisz na jedną z nich – w tym celu najlepiej skontaktuj się z nami! Znajdziemy dla Ciebie korzystną ofertę leasingu, tanią i idealnie dopasowaną do potrzeb oraz sytuacji finansowej.

Jakie są zalety leasingowania maszyn rolniczych i na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty?

Stale rosnąca popularność leasingu maszyn rolniczych to efekt licznych korzyści wynikających z wyboru tego finansowania.
Do najważniejszych należy zaliczyć:

Jeśli chcesz wybrać możliwie najlepszą ofertę leasingu maszyny rolniczej, pamiętaj, aby dobrze przyjrzeć się warunkom stawianym przez leasingodawcę. Kluczowe kwestie, na które musisz zwrócić uwagę, to:

Jakie maszyny rolnicze najczęściej są leasingowane?

jak sfinansować zakup maszyn rolniczych obraz 1

W Polsce, rolnicy najczęściej decydują się na leasing następujących maszyn i urządzeń:

W Polsce, rolnicy często decydują się na leasing maszyn i sprzętu od poniższych producentów, którzy są uznawani za liderów w branży:

Jakie korzyści podatkowe wynikają z leasingu maszyn rolniczych?

Rosnąca popularność leasingu w dużej mierze wynika z korzyści podatkowych, jakie wiążą się z jego wzięciem. Te zależą od jego formy, która może być operacyjna bądź finansowa. Pierwsza przeznaczona jest przede wszystkim dla czynników płatników VAT natomiast druga dla osób rozliczających się na zasadach zryczałtowanego podatku.

Leasing finansowy daje możliwość wliczenia do kosztów uzyskania przychodu całej raty, a więc kapitału wraz z częścią odsetkową. W efekcie to doskonałe rozwiązanie dla rolników, którzy chcą podpisać umowę leasingową na stosunkowo krótki czas bądź planują wnieść wysoki wkład własny.

Jeśli natomiast rolnik jest czynnik płatnikiem VAT, powinien zdecydować się na leasing operacyjny. Tutaj bowiem cały podatek rozlicza się od razu po podpisaniu umowy, natomiast w koszty uzyskania przychodu zaliczane są tylko odsetki rat. Jednak rozwiązanie to będzie opłacalne tylko wtedy, gdy umowa podpisywana jest na dłuższy czas. Do tego gospodarstwo rolne nie powinno mieć strat podatkowych. Na leasing operacyjny często decydują się też rolnicy, którzy po raz pierwszy w taki sposób chcą sfinansować zakup maszyn.

Sprawdź też: ➡️ Ubezpieczenie maszyn rolniczych

Leasing maszyn rolniczych dopasujesz do własnych potrzeb

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej zalecie, równie istotnej jak opisane wcześniej – elastyczność. Poza leasingiem żadne inne finansowanie zakupu maszyn rolniczych nie daje takiej swobody w zakresie dopasowania do potrzeb jego warunków. Zarówno wielkość finansowania, jak i okres jego spłaty łatwo dobrać do własnych możliwości. Jednocześnie leasingodawcy są elastyczni w zakresie formy zapłaty rat. Jeśli gospodarstwo rolne generuje wysokie przychody tylko przez część roku, właśnie wtedy raty mogą być wysokie. Przez pozostałe miesiące będą one dużo niższe, co ułatwi rolnikowi utrzymanie płynności finansowej.

Jednocześnie pamiętaj, że przedmiotem leasingu może być praktycznie każda maszyna rolnicza. Sfinansujesz w ten sposób zarówno zakup ciężkiego sprzętu, jak np. traktory, kombajny czy sieczkarnie, jak i rzeczy drobniejszych w postaci m.in. pługa czy akcesoriów do oprysków środkami ochrony roślin. Rozwiązanie to sprosta Twoim oczekiwaniom, jeśli tylko wybierzesz odpowiednią ofertę.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty

Jeśli więc planujesz leasingować maszyny rolnicze, najlepiej skontaktuj się z nami. Znajdziemy finansowanie, które pozwoli Ci zrealizować planowane inwestycje i nie będzie nadmiernym obciążeniem dla budżetu gospodarstwa rolnego.