Vleasing.pl

Pożyczka dla firmy jednoosobowej – czy to dobre rozwiązanie?

Koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej mogą zaskoczyć każdego. Nawet małe, jednoosobowe firmy często potrzebują dodatkowych pieniędzy na rozwój. Utrzymywanie konkurencyjności w dużej mierze wiąże się z regularnymi inwestycjami. Okazuje się, że nawet małe firmy mają wiele możliwości pozyskiwania finansowania. Jednym z nich są tzw. pożyczki dla firm. Czym jest pożyczka dla firmy jednoosobowej i czy warto z niej skorzystać?

Jeśli chcesz, już teraz możesz wyliczyć koszty pożyczki dla firmy jednoosobowej. Skorzystaj z naszego kalkulatora i zestaw ze sobą wiele ofert. 

Formy finansowania dla firmy jednoosobowej

Warto na początek wspomnieć kilka słów na temat samego finansowania. Jeśli prowadzisz niewielką firmę, masz tak naprawdę kilka ciekawych opcji na pozyskanie dodatkowych pieniędzy. 

Rozwiązania finansowe dla firm jednoosobowych:
pożyczki
Różnego rodzaju dofinansowania

To np. środki na start oferowane przez lokalne urzędy pracy czy rozbudowane fundusze unijne. W przypadku tych drugich ich dostępność zależy od tego, jakie konkretnie branże są w danym momencie dotowane.

Klasyczne kredyty bankowe

W banku możesz uzyskać nawet kredyt na start, a więc na uruchomienie swojej firmy. To także kredyt obrotowy, inwestycyjny czy w rachunku, a więc możliwości jest sporo. Problemem pozostaje to, że procedury bankowe są dość zawiłe, a do tego trzeba się liczyć z wysokimi kosztami kredytu. Więcej informacji o kredytach dla jednoosobowych działalności gospodarczych znajdziesz w naszym wpisie: Kredyt dla firmy jednoosobowej - jakie są możliwości?

Pożyczki dla firmy jednoosobowej

Są to produkty finansowe oferowane przede wszystkim przez instytucje pozabankowe. Ich największą zaletą jest minimum formalności przy składaniu wniosku. Jednak warto podkreślić, że finansowanie w formie pożyczek coraz częściej udzielają również same banki.

Sprawdźmy w takim razie, czym są te pożyczki dla firmy jednoosobowej i jakie korzyści mogą z nich wynikać.

Sprawdź też: Leasing na firmę jednoosobową – czy leasing jest korzystny dla małych firm?

Pożyczki dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Oprócz mniejszej ilości formalności dużą zaletą pożyczek dla przedsiębiorców jest fakt, że są one na dowolny cel. Bank lub instytucja udzielająca finansowania w żaden sposób nie kontroluje celu, na jaki pieniądze są przeznaczone. Co warte podkreślenia, pożyczka może być również udzielona na start prowadzenia działalności, co w przypadku jednoosobowych firm w wielu przypadkach jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem.

Tak jak wspominaliśmy, po takie produkty można się dziś zgłaszać nawet w bankach, licząc na bardzo atrakcyjne warunki finansowania. Co do zasady, o pieniądze może starać się każdy przedsiębiorca, również osoba planująca samozatrudnienie.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać pożyczkę dla firmy jednoosobowej?

Odpowiednia zdolność kredytowa to podstawowe kryterium, które biorą pod uwagę wszystkie instytucje udzielające takiego finansowania, a w szczególności banki. Na pewno zostaną prześwietlone finanse starającego się o pożyczkę, w tym to, czy osoba ta jest już zadłużona i jakie są jej miesięczne zobowiązania.

Jeśli pożyczka nie jest udzielana na start biznesu, bank na pewno sprawdzi sytuację finansową firmy z ostatnich miesięcy. Bardzo istotne jest tutaj to, czy przedsiębiorca nie zalega z żadnymi podatkami oraz składkami do ZUS. Na pewno będzie również zweryfikowane to, czy dana osoba nie figuruje w różnych bazach, jako dłużnik. Problemy w przeszłości nie muszą oznaczać zamknięcia drogi do uzyskania pożyczki w banku, ale na pewno będą sporą przeszkodą. Oczywiście zawsze można wtedy skorzystać z oferty instytucji pozabankowej, ale trzeba się liczyć z większymi kosztami obsługi zadłużenia.

Co jest potrzebne do otrzymania pożyczki na firmę?

W zasadzie formalności nie różnią się aż tak bardzo od tych, które zawsze bank wymaga na wstępie przed udzieleniem kredytu. Podstawą są dokumenty rejestrowe poświadczające, że firma, na którą udzielany jest kredyt, w ogóle istnieje. Potrzebne będą więc zaświadczenia dotyczące uzyskania wpisu NIP i REGON oraz z CEDiG. Dotyczy to oczywiście osób fizycznych.

Inna sytuacja będzie w przypadku spółek osobowych oraz prawa handlowego. Tutaj na pewno będzie trzeba przedstawić tzw. umowę spółki, zaświadczenie NIP i REGON oraz odpowiedni odpis z KRS. Nie jest to dużo, biorąc pod uwagę fakt, jak ile formalności trzeba spełnić w bankach.

Konieczne będzie również zaprezentowanie sytuacji finansowej firmy. Mogą to być np. wyciągi z konta z ostatnich 3 miesięcy albo poprzednio złożona deklaracja PIT. Szczegóły związane z formalnościami można wygodnie sprawdzić, korzystając z naszego kalkulatora. Po uzyskaniu zestawienia wystarczy kliknąć interesującą ofertę, aby poznać informacje związane z wymogami formalnymi.

Pożyczka dla firmy jednoosobowej nie tylko w banku lub instytucji pozabankowej

Musimy przy okazji wspomnieć o tym, że specjalne pożyczki dla firm jednoosobowych udzielają również instytucje państwowe, w tym przede wszystkim urzędy pracy. Zazwyczaj dedykowane są one osobom młodym, które dopiero planują uruchomienie swojej działalności. Ważne, aby była to pierwsza firma albo przerwa w prowadzeniu działalności była odpowiednio długa.

Finansowanie to jest o tyle atrakcyjne, że jest naprawdę z niskim oprocentowaniem, zazwyczaj około 0,44%. Co więcej, spłacać można to przez nawet 7 lat, co naprawdę ułatwia młodemu przedsiębiorcy wejście na rynek. Istotne jest natomiast to, aby osoba starająca się o pożyczkę w urzędzie pracy była zarejestrowana jako bezrobotna.Co ciekawe, w przeciwieństwie do banków można wnioskować nawet o 100% finansowania na uruchomienie działalności. Warunek jest jeden – kwota nie może przekraczać 20-krotności przeciętnego wynagrodzenia w kraju, odpowiednio za poprzedni kwartał.

Teoretycznie pożyczkę można dostać również od osoby prywatnej, jednak nie polecamy tego rozwiązania. Ryzyko związane z takimi umowami jest bowiem wyjątkowo wysokie.

Ile pieniędzy można dostać w ramach pożyczki dla firmy jednosobowej?

Okazuje się, że pod kątem maksymalnych kwot instytucje pozabankowe są hojniejsze, niż same banki. W ich przypadku górne limity mogą być bardzo wysoko. Niektóre firmy oferują przedsiębiorcom kwoty nawet na poziomie paru milionów złotych! Oczywiście mały przedsiębiorca raczej rzadko kiedy będzie potrzebować tak ogromnych pieniędzy.

Co z bankami? 100-150 tysięcy złotych w przypadku małych firm to zazwyczaj górny limit. Co więcej, dużo mniej pieniędzy można dostać wtedy, gdy umowy nie zabezpiecza się żadnym majątkiem. Z jednej strony mało, ale jednak umowa z bankiem jest dużo bezpieczniejsza i pewniejsza.

Czy warto wziąć pożyczkę dla małej firmy?

Wszystko zależy tak naprawdę od konkretnej sytuacji. Naszym zdaniem pożyczki to dobry sposób, na zrobienie szybkich, najpilniejszych dla firmy zakupów. Jeśli np. jest konieczność kupienia kolejnych komputerów czy samochodu, to takie wsparcie na pewno będzie idealnym rozwiązaniem.

Wielu przedsiębiorców ratuje się pożyczkami w trudnym okresie. Gdy nagle ginie płynność finansowa, ale firma ma nadzieję, że za jakiś czas sytuacja się poprawi, warto zdecydować się na taką opcję. Pożyczki są także świetne do rozpoczęcia małej działalności, szczególnie jednoosobowej. Polecamy tutaj jednak na początek spróbować uzyskać finansowanie w urzędzie pracy, gdyż jest najbardziej opłacalne.

W przypadku poważniejszych inwestycji polecamy jednak skupienie się na kredytach. Choć oznaczają więcej formalności, to jednak są bezpieczniejsze, a do tego można odliczyć sobie część kosztów. Pamiętaj, że zarówno oferty pożyczek, jak i kredytów dla małych firm, możesz sobie wygodnie sprawdzić z pomocą naszego kalkulatora. Po prostu wypełnij rzetelnie formularz i poczekaj chwilę na przygotowanie zestawienia. Dzięki niemu na pewno łatwiej Ci będzie podjąć odpowiednią decyzję.

Pożyczka dla małej firmy – wady i zalety

opłacalny leasing dla małej firmy

Minimum formalności, całkiem wysokie kwoty (w przypadku instytucji pozabankowych) oraz bardzo długi okres kredytowania – to niewątpliwie najważniejsze zalety tej formy finansowania działalności gospodarczej. Jeszcze lepiej sytuacja wygląda w przypadku pożyczek udzielanych przez urzędy. Choć kwota maksymalna nie jest bardzo wysoka, to jednak oprocentowanie i okres kredytowania są wyjątkowo atrakcyjne.

Z drugiej strony rozwiązanie to ma też swoje wady. Naszym zdaniem największym problemem jest fakt, że rzadko kiedy pożyczkę można spłacić przed terminem. Jeśli już jest taka możliwość, to zazwyczaj oznacza ponoszenie dodatkowych kosztów. Finansowanie to może być również droższe niż kredyt, a i mogą pojawić się w kwestii czasowego zawieszenia spłaty, np. z powodu kłopotów finansowych.

Decyzja jest jednak bardzo szybka i dlatego pożyczka jest świetna na finansowanie drobnych, nagłych potrzeb małej firmy. Co ważne, można ją wziąć online, bez wychodzenia z domu. Najlepsze oferty porównasz wygodnie, korzystając z naszego narzędzia. Już teraz wypełnij formularz i znajdź najlepszą pożyczkę z pomocą profesjonalnie przygotowanego kalkulatora.

Bierzesz pożyczkę dla firmy jednoosobowej? Koniecznie zwróć na to uwagę!

Gdy szukasz finansowania w postaci pożyczki, a nawet zwykłego kredytu, zawsze dokładnie zweryfikuj koszty. Pamiętaj, aby nigdy się nie sugerować tym, ile wynosi oprocentowanie. To, co powinno Cię interesować, to RRSO. Wartość ta dokładnie pokazuje wszystkie koszty związane z zadłużeniem.

Zawsze również dokładnie czytaj umowę przed jej podpisaniem. Zwróć uwagę na tabelę opłat i prowizji za wszystkie czynności związane z obsługą pożyczki. Sprawdź także, kiedy musisz spłacać raty, w jakiej wysokości i ile jest ich łącznie.

Powinieneś również sprawdzić, czy raty mają charakter stały, czy malejący. Koniecznie upewnij się dodatkowo, jakie masz wyjścia w sytuacji, gdy z racji problemów finansowych nie będziesz mógł uregulować raty terminowo. Czy jest taka możliwość, a jeśli tak, to z jakimi dodatkowymi kosztami się wiąże.

Jesteś zainteresowany pożyczką dla firmy jednoosobowej? Skorzystaj z naszego kalkulatora i otrzymaj ofertę najlepszej pożyczki dla małej firmy.

Sprawdź też: Kredyt dla małej firmy – jaki kredyt wybrać?