Vleasing.pl

Pożyczka leasingowa – alternatywa dla kredytu i leasingu

Zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy, nieustannie poszukują różnych źródeł finansowania swoich potrzeb. Zakup mieszkania, samochodu czy zamówienie nowych maszyn do zakładu przemysłowego – to tylko przykłady inwestycji, które ciężko sfinansować z własnej kieszeni. Nic więc dziwnego, że rynek usług związanych z różnymi formami pożyczania pieniędzy stale się rozwija. To z kolei skutkuje pojawianiem się zupełnie nowych produktów. Zalicza się do nich pożyczkę leasingową, która staje się dziś alternatywą dla kredytu, a czasem nawet i leasingu.

Zastanawiasz się, ile może kosztować Twoja rata leasingu? Sprawdź! 
Leasingujemy wszystko. 

Jak i dlaczego powstały pożyczki leasingowe?

Zacznijmy od genezy tego bardzo ciekawego produktu. W dzisiejszych czasach kredyty bankowe wyraźnie tracą na popularności. Jest to swego rodzaju paradoks, gdyż od dłuższego czasu stopy procentowe w Polsce utrzymują się na rekordowo niskim poziomie. Jednak to efekt trudnej sytuacji gospodarczej, a więc kij ten ma dwa końce. Coraz trudniej dostać kredyt, zarówno gotówkowy, jak i na konkretny cel. Banki mają ogromne wymagania, procedury są zawiłe, a ostatecznie koszt finansowania i tak okazują się wysoki.

Po drugiej stronie mamy leasing, który jest chętnie wybierany przez przedsiębiorców kupujących samochody. Niestety leasing ma pewną wadę – jest rzadko atrakcyjny dla osób, które nie są płatnikami VAT. Nierzadko problem z jego otrzymaniem mają także firmy korzystające z unijnych dotacji.

Tak właśnie zaczęła się historia pożyczki leasingowe. Z powyższych powodów leasingodawcy systematycznie tracili klientów, którzy coraz chętniej sięgali po kredyty. W pewnym momencie pojawił się pomysł stworzenia tzw. pożyczek pomostowych, które jednak upadł. To niepowodzenie doprowadziło jednak do powstania nowego produktu, pożyczki leasingowej.

Okazuje się, że ta opcja finansowania była prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Branża leasingowa szybko zaczęła rosnąć w siłę, przyciągając do siebie coraz więcej klientów. 

Co to jest pożyczka leasingowa?

Pożyczka leasingowa to forma finansowania przedsiębiorstwa, która łączy cechy leasingu i kredytu.

Motorem napędowym dla pożyczki leasingowej były firmy, o których wspominaliśmy wcześniej, korzystające z unijnych dotacji. Przepisy utrudniają takim przedsiębiorcom korzystanie z leasingu, a z roku na rok jest ich coraz więcej. Głównym problemem były zawiłe formalności, skomplikowane procedury, które zniechęcały do składania wniosków leasingowych.

Pożyczka leasingowa rozwiązała ten problem – choć nazwa sugeruje coś innego, to jednak bliżej temu produktowi finansowemu do kredytu niż leasingu. O dużej popularności świadczy fakt, że rynek usług związanych z leasingiem powiększył się w ubiegłym roku o prawie 20%. Według ekspertów ogromny wpływ na to miały właśnie te pożyczki.

Czym różni się pożyczka leasingowa od leasingu?

Czas zająć się konkretami – jakie są różnice pomiędzy leasingiem a pożyczką leasingową? Przede wszystkim w tym pierwszym przypadku dojście do własności finansowanego dobra nie jest takie oczywiste. Przez cały okres trwania umowy jego właścicielem pozostaje leasingodawca. Dopiero na jej zakończenie można ewentualnie wykupić go na własność.

leasing - oferta

W przypadku pożyczki leasingowej własność na dane dobro od razu przechodzi na stronę korzystającą z tego finansowania, czyli przedsiębiorcę. Na tym jednak różnice się nie kończą. Do innych, równie ważnych, należy zaliczyć:

elastyczny czas obowiązywania umowy – od kilku miesięcy do nawet kilku lat,
brak wpłaty wstępnej, co jest typowe w przypadku leasingu,
niezwykle proste procedury starania się o pożyczkę,
duże możliwości indywidualnego ustalania warunków korzystania z finansowania.

Czy pożyczka leasingowa jest podobna do kredytu?

Wspominaliśmy już o tym, że pożyczce leasingowej zdecydowanie bliżej do kredytów bankowych, niż leasingu. Nie było to słowa na wyrost – podobieństw jest bowiem mnóstwo. Pośród najważniejszych należy wymienić:

automatyczne uzyskanie własności do finansowanego dobra po podpisaniu umowy,
opłacanie miesięcznych rat w ustalonej wysokości i zgodnie z harmonogramem,
do raty nie wlicza się podatku VAT, dzięki czemu jest ona niższa, niż przy leasingu,
pożyczka leasingowa, w przeciwieństwie do leasingu, obniża zdolność kredytową, dokładanie tak samo, jak przy korzystanie z produktów bankowych.

Obniżanie zdolności kredytowej wydaje się wadą, ale trzeba do tego podejść z drugiej strony. Firmy mające problem z otrzymaniem leasingu, nie powinny go mieć w przypadku pożyczki leasingowej. Formalności są ograniczone do minimum, a możliwości finansowania ogromne. Do tego zaletą jest natychmiastowe uzyskiwanie własności i elastyczne określanie czasu trwania umowy.

leasing korzyści

Pożyczka leasingowa – dla kogo?

Okazuje się, że grupa osób potencjalne zainteresowanych tym produktem finansowym jest bardzo szeroka. Wyboru należy dokonać, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby oraz sytuację

Szczególnie polecamy pożyczki leasingowe:

firmom, które planują starać się lub już korzystają z różnych dotacji unijnych,
osobom prowadzącym gospodarstwo rolne, niezależnie od tego, czy mają zarejestrowaną działalność gospodarczą,
wszystkim przedsiębiorcom, którzy nie są płatnikami VAT – nie mogą skorzystać z leasingu,
firmom chcącym sfinansować zakup środków trwałych możliwie najniższym kosztem – przy pożyczce leasingowej stawka VAT wynosi tylko 8%.

Oprócz tego produkt ten jest tak naprawdę polecany wszystkim przedsiębiorcom, którzy liczą na niskie raty. Elastyczność tego produktu finansowego sprawia, że łatwo dopasować go do własnych potrzeb.

Co możemy sfinansować za pomocą pożyczki leasingowej?

pożyczka leasingowa obraz

Ta opcja finansowania jest kierowana do wielu osób oraz firm, dlatego nic dziwnego, że można z jej pomocą zrealizować wiele ważnych inwestycji. Ponieważ pomagamy w uzyskiwaniu finansowania dla firm, doskonale wiemy, na co pieniądze te są najczęściej wydawane.

Pożyczki leasingowe służą m.in. do sfinansowania:
samochodów, zarówno osobowych, jak i ciężarowych,
pojazdów rolniczych, budowlanych i innych specjalistycznych,
maszyn przemysłowych,
sprzętu IT,
nieruchomości,
różnego rodzaju naczep i przyczep,
specjalistycznego sprzętu budowlanego,
sprzętu medycznego

Cel inwestycji praktycznie nie ma znaczenia – jeśli interesuje Cię pożyczka leasingowa, zapewne będziesz mógł z niej skorzystać.

Kiedy nie warto korzystać z pożyczki leasingowej?

Choć możliwości są nieograniczone, istnieje parę sytuacji, w których warto zastanowić się, czy skorzystanie z tej opcji finansowania jest opłacalne. Należy wymienić tutaj przede wszystkim dwa podstawowe przypadki.

Po pierwsze odradzamy to finansowanie osobom planującym inwestycję w tzw. środki nietrwałe. Zalicza się do nich np. budowę od podstaw budynku potrzebnego w firmie. To samo tyczy się modernizacji czy poważniejszych remontów obiektów budowlanych.

Pożyczka leasingowa może okazać się nieopłacalna również wtedy, gdy inwestycja dotyczy bardzo niepopularnych środków trwałych. Mamy tutaj na myśli np. specjalistycznie, unikalne maszyny, nierzadko konstruowane na indywidualne zamówienie. Leasingodawcy niechętnie finansują rzeczy, które są niepopularne. Trudno dokładnie ocenić ich wartość, a do tego mogą być poważne problemy z ich ewentualną sprzedażą. Dokładnie tak samo firmy te podchodzą do pożyczki leasingowej.

Gdzie szukać pożyczek leasingowych?

Co do swojej zasady, są to oczywiście produkty pozabankowe. Oferują je prywatne firmy, a konkretniej przedsiębiorstwa specjalizujące się w leasingu. To właśnie tam powinieneś szukać tego rodzaju pożyczki. Możesz być spokojny – obecnie na rynku działa mnóstwo firmy proponujących takie produkty finansowe. Znalezienie oferty nie powinno stanowić problemu, ale uwaga – zawsze weryfikuj wiele takich propozycji.

Nigdy nie decyduj się na pierwszą napotkaną opcję. Konkurencja jest ogromna, a to oznacza, że warunki, na jakich udzielane są pożyczki leasingowe, są bardzo zróżnicowane. Na szczęście przejrzenie rynku w poszukiwaniu dobrej oferty może być bardzo proste. Wystarczy, że skontaktujesz się z naszym specjalistą. Wypełnij dostępny na stronie formularz, a przygotujemy dla Ciebie propozycję najlepszego finansowania. 

Zalety pożyczki leasingowej

Nadszedł czas na podsumowanie wszystkich dotychczas przedstawionych informacji. Wciąż nie jesteś pewien, czy warto zdecydować się na pożyczkę leasingową? Może zmieni to wiedza dotycząca zalet tego finansowania, z których najważniejsze to:

minimum formalności, procedury są o wiele prostsze, niż przy kredycie,
świetna opcja dla firm korzystających z unijnych dotacji,
możliwość wzięcia pożyczki bez wpłaty wstępnej,
zwolnienie z konieczności płacenia podatku VAT od rat,
elastyczny okres spłaty pożyczki,
natychmiastowe uzyskanie własności do finansowanego środka.

Wady pożyczki leasingowej

Uczciwie podchodząc do tematu, nie możemy oczywiście pominąć wad tego produktu finansowego. Pierwsza z nich to teoretycznie obniżenie zdolności kredytowej. Wiele firm leasingowych wpisuje swoich klientów do bazy BIK. Trudno określić to jednak wadą – kredyt również obniża tę zdolność.

Poważniejsza wada może ujawnić się tylko w niektórych, dość rzadkich przypadkach. Jeśli chcesz pożyczkę na zakup rzeczy wyjątkowo kosztownych lub niepopularnych, prowizje i zabezpieczenia mogą być dość wysokie. Ważne jest więc, aby zawsze dokładnie przekalkulował każdą zaproponowaną Ci ofertę.

Sprawdź też: Leasing czy wynajem długoterminowy? Co lepsze?

Podsumowanie informacji o pożyczkach leasingowych

Jeśli wciąż nie jesteś przekonany do tego produktu finansowego, zawsze możesz skontaktować się z naszymi specjalistami – dobierzemy najlepszy produkt finansowy do Twoich potrzeb.

Pamiętaj, że pożyczka leasingowa jest przeznaczona głównie do sfinansowania tzw. środków trwałych. Procedury starania się o nią są bardzo proste, dużo bardziej przejrzyste, niż w przypadku kredytu. 

Polecamy skorzystanie z tego rozwiązania wszystkim firmom, które planują skorzystać lub już otrzymały fundusze z Unii Europejskiej.