Na czym polega wykup z leasingu na osobę prywatną w 2023 roku? Planujesz wykupić samochód firmowy poza firmę? W takim razie koniecznie dowiedz się więcej o nowych przepisach podatkowych. W naszym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat wykupu prywatnego samochodu. Zapraszamy!
Leasing samochodu - na czym on polega?
Jeśli zdecydujesz się na zawarcie umowy leasingu, to będziesz mógł korzystać z przedmiotu leasingu (najczęściej jest nim samochód). Leasingodawca przekaże Ci wybrane auto, ale pamiętaj, że aby móc z niego korzystać, musisz regularnie co miesiąc pamiętać o opłatach ratalnych. Gdy minie czas ustalony na umowie, to przysługuje Ci prawo wykupienia samochodu, a wówczas staniesz się jego pełnoprawnym właścicielem. Inną możliwością jest oddanie samochodu firmie leasingowej.
Sprawdź też: Leasing samochodu
Umowa leasingu - przedsiębiorcy i osoby prywatne
Zazwyczaj przedsiębiorcy decydują się na leasing operacyjny. Jest to zdecydowanie najpopularniejsza i niezwykle korzystna podatkowa forma finansowania pojazdów. Największe firmy zajmujące się transportem właśnie w ten sposób finansują samochody ciężarowe, które są wykorzystywane w codziennej pracy. Leasingodawca udostępnia przedmiot umowy leasingobiorcy na czas jej zawarcia, z kolei leasingobiorca w zamian musi płacić miesięczne opłaty. Gdy umowa dobiegnie końca, istnieje możliwość wykupu pojazdu.
Czym jest natomiast leasing finansowy? W tym przypadku leasingobiorca odpowiada za amortyzację przedmiotu. Chodzi tutaj o to, że to on ponosi koszty serwisów czy ubezpieczeń. Wiąże się to również tym, że gdy zakończy się umowa, własność auta automatycznie przechodzi na leasingobiorcę. A co różni przedsiębiorców i osoby prywatne? Właściwie jedynie to, że osoby, które prowadzą własne firmy, mają możliwość wliczenia kosztów leasingu w koszta uzyskania przychodu, optymalizując tak podatki.
Zobacz nasz artykuł: Leasing operacyjny a finansowy – który jest lepszy?
Na czym polega wykup samochodu osobowego z leasingu?
Po zakończeniu trwania umowy leasingu możesz wykupić przedmiot, jeśli uiścisz kwotę podaną w umowie. Określa ją wartość rezydualna. Jest ona dużo niższa niż obecna cena rynkowa danego auta czy innego przedmiotu leasingowego. Dużo tutaj zależy, jaka była wysokość raty miesięcznej. Wspomniana kwota może być np. tylko symboliczną opłatą taką jak 1% wartości początkowej danego samochodu.
Gdy umowa dobiegnie końca, firma leasingowa poinformuje klienta o tym, że może wykupić spłacony samochód. Gdy zapłacisz opłatę rezydualną, to wówczas będziesz pełnoprawnym właścicielem pojazdu. Dotyczy to jednak tylko leasingu operacyjnego. W dalszej części artykułu dowiesz się, na czym polega wykup samochodu z leasingu na osobę prywatną w 2023 roku.
Zobacz nasz artykuł: Wykup samochodu z leasingu – co musisz o wiedzieć?
Wykup prywatny samochodu - co zmieniło się przez Polski Ład?
W 2022 roku nastąpiły spore zmiany, bo to właśnie od tego roku każda sprzedaż samochodu poleasingowego została objęta obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego. W sytuacji, gdy od wycofania pojazdu z firmy (wykupu prywatnego) nie minęło 6 lat, przychód będzie traktowany jako przychód z działalności gospodarczej. Bardzo ważną informacją jest też to, że w niektórych przypadkach i formach działalności gospodarczej wykup samochodu z leasingu jest niemożliwy.
Wykup samochodu z leasingu na osobę prywatną: co to wykup prywatny samochodu?
Jesteś przedsiębiorcą i zastanawiasz się, co będzie po zakończeniu okresu leasingu? Musisz zatem wiedzieć, że wówczas będziesz miał dwie opcje – wykup pojazdu na firmę lub wykup prywatny. Jeśli zdecydujesz się na pierwsze rozwiązanie, to pojazd stanie się własnością przedsiębiorstwa i będziesz mógł go wykorzystywać do uzyskiwania przychodu firmy. Z kolei gdy wybierzesz wykup prywatny, to auto będzie przeznaczone na cele prywatne. Jednakże od niedawna, bo od 1 stycznia 2022 roku, wykup prywatny stał się bardzo nieopłacalny, a to wszystko z powodu zmian zawartych w Polskim Ładzie.
Co musisz wiedzieć o nowych przepisach dotyczących leasingu w Polskim Ładzie?
O Polskim Ładzie, obowiązującym od 1 stycznia 2022 roku, słyszał chyba każdy z nas. Ten wprowadził mnóstwo zmian w polskim systemie podatkowym. W dużej mierze dotknęły one także leasingu samochodów. Jednak największe kontrowersje dotyczą wykupu samochodu z leasingu na osobę prywatną. Kiedyś było to bardzo popularne, natomiast obecne jest całkowicie nieopłacalne.
Gdy przedsiębiorca zdecyduje się na wykup samochodu i sprzeda go zanim minie 6 lat, to będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego. Dlaczego? Wynika to z tego, że w takiej sytuacji jest to traktowane jako przychód z tytułu działalności gospodarczej.
Ważną informacją jest też to, że od osiągniętego przychodu należy zapłacić składkę zdrowotną ZUS. To, ile ona wynosi, zależy od rozliczenia przedsiębiorstwa – może być to 9% osiągniętego dochodu lub 4,9%. Kolejnym problemem jest to, że przedsiębiorca nie może jej odliczyć. Zatem nawet gdy wykupisz pojazd do majątku prywatnego, zamkniesz działalność, to będziesz musiał zapłacić podatek dochodowy od sprzedaży pojazdu.
Wykup samochodu z leasingu operacyjnego a darowizna
Czy jest sposób na obejście konieczności zapłaty podatku dochodowego? Okazuje się, że tak! Jest nim wykup samochodu z leasingu na osobę prywatną i przekazanie go w formie darowizny bliskiej osoby. Co dalej? Wówczas bliska osoba może sprzedać auto już po zaledwie 6 miesiącach bez konieczności zapłaty podatku dochodowego. Pamiętaj jednak, że możesz go podarować jedynie zerowej grupie podatkowej, czyli np. małżonkowi lub dzieciom. Zatem przedsiębiorca może wykupić samochód z leasingu, a później przekazać go w formie darowizny np. swojemu dziecku. Ono natomiast może sprzedać pojazd jako osoba prywatna, gdy minie 6 miesięcy. Co więcej, darowizna nie będzie opodatkowana, jeśli zdecydujesz się ją przekazać zerowej grupie podatkowej.
Jak wygląda proces darowizny auta po wykupie z leasingu?
Właściwie rzecz biorąc, proces darowizny po wykupie pojazdu z leasingu nie jest zbyt skomplikowany. Co trzeba zrobić? Przekazujemy wszystkie najważniejsze w kilku krokach:
- wykup auto z leasingu i nie wrzucaj go do firmowego majątku;
- przekaż samochód w ramach darowizny bliskiej osobie (z grupy 0);
- niech obdarowana osoba korzysta z auta przez minimum 6 miesięcy;
- po upływie wyżej wymienionego czasu możliwa jest dalsza sprzedaż pojazdu.
Jak możesz zauważyć, ta operacja nie jest wcale trudna. Jest bardzo przejrzysta, choć warto nie zapominać o tym, że na taką transakcję mogą zdecydować się osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze lub właściciele spółek cywilnych.
Na co musisz uważać przy darowiźnie?
Obawiasz się, czy ten proceder wykupienia auta z leasingu, a następnie przekazania go w darowiźnie najbliższej osobie jest legalny? Tak, oczywiście – jest całkowicie legalny i nie wiąże się z żadnymi negatywnymi skutkami podatkowymi.
Powinieneś jednak pamiętać o czymś bardzo ważnym.
Przede wszystkim chodzi o to, że darowizna nie może nosić znamiona darowizny pozorowanej. Zatem pojazd nie powinien być wciąż użytkowany przez darczyńcę. Gdy tak się stanie i dowie się o tym Urząd Skarbowy, to może stwierdzić, że przekazanie auta w darowiźnie miało na celu uniknięcie konsekwencji podatkowych. Poza tym trzeba unikać sytuacji, w której przekażesz auto bliskiej osobie, a ta odwdzięczy się analogicznym gestem i zwróci ci darowizną samochód.
Co z Vat przy darowiźnie?
Jeśli chodzi o darowiznę auta wykupionego z leasingu na cele osobiste, nie mające związku z działalnością gospodarczą (a więc bez wprowadzania pojazdu do majątku firmy), nie podlega ona opodatkowaniu podatkiem VAT.
Jakie podejście ma fiskus do darowizn?
Wiesz już, jak wygląda sprawa darowizny w teorii, ale jak to wszystko wygląda w praktyce? Czy fiskus kwestionuje takie operacje? Niestety trudno odpowiedzieć na te pytania. I choć oczywiście opisywany proceder jest legalny, to nie wiadomo do końca, jak będzie interpretowany, a ta interpretacja może być naprawdę różna. Patrząc na to z jednej strony, nie jest to zabronione, a więc dozwolone, ale z drugiej strony jednak dla niektórych może to oznaczać wyłącznie chęć szybszej sprzedaży pojazdu bez konieczności zapłaty należnych podatków.
Podsumowanie
Podsumowując, darowizna auta po wykupie z leasingu może być ciekawą opcją w obliczu Polskiego Ładu, w którym funkcjonujemy już dłuższy czas. Trudno znaleźć jakieś słabe punkty darowizny, ale musisz pamiętać, że zawsze pozostaje jakaś niepewność odnośnie tego, jak podejdzie do tego fiskus i czy nie uzna tego za próbę obejścia obowiązujących przepisów.
Zachęcamy również do sprawdzenia naszych produktów: