Vleasing.pl

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu

Posiadanie samochodu już dawno przestało być luksusem – nierzadko jest nawet absolutnym obowiązkiem. Największym problemem wiele właścicieli jest niewątpliwie zakup OC i dlatego bardzo często pojawia się pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu? Z tego powodu dzisiaj przybliżymy nieco ten temat i jednocześnie podpowiemy, jak płacić mniej. Zapraszamy więc już teraz do dalszej lektury.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu – Ceny OC

Właściciele aut niewątpliwie muszą liczyć się z wieloma wydatkami. To nie tylko koszty paliwa (które swoją drogą nie jest zbyt tanie), ale także serwisowanie. Im starszy pojazd, tym większe prawdopodobieństwo awarii. Zdarza się nawet tak, że koszt naprawy pojazdu przekracza jego wartość lub mocno się do niej zbliża.

Jednym z większych wydatków są także polisy ubezpieczeniowe. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, każdy właściciel auta musi mieć aktualne OC. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej wykupuje się na rok i po tym okresie należy je odnowić. Dziś takie odnowienie jest automatyczne. Jeśli nie zgłosisz firmie ubezpieczeniowej chęci rezygnacji z polisy, ta zostanie po prostu przedłużona na kolejny okres, a Ty będziesz zobowiązany do uiszczenia opłaty. Jest to o tyle ważne, że należy pamiętać o terminach. Masz pełne prawo do tego, aby zmienić firmę ubezpieczeniową. Wcześniej musisz jednak złożyć dyspozycję wypowiedzenia obecnej umowy. Jeśli tego nie zrobisz, możesz mieć na głowie 2 polisy i podwójne opłaty.

Jeśli chcesz zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC/AC możesz skorzystać z naszego kalkulatora. Oprócz tego, że współpracujemy z wieloma agencjami ubezpieczeniowymi, to nasi specjaliści dodatkowo indywidualnie dopasowują najlepszą ofertę dla Ciebie. Wszystko odbywa się automatycznie i bardzo szybko! Sprawdź i wypełnij formularz.

Cena ubezpieczenia OC rośnie z roku na rok

ceny oc

Ceny polis ubezpieczeniowych nie nastrajają pozytywnie. Mniej więcej w latach 2005 do 2015 na tym rynku faktycznie panował względny sposób. Ceny ubezpieczeń OC były na stałym bardzo niskim poziomie. Po roku 2015 stało się jednak coś zaskakującego – koszty zaczęły rosnąć w lawinowym tempie nawet o kilkadziesiąt procent w bardzo krótkim czasie. W pierwszym kwartale tego roku właściciele aut płacili za swoje OC średnio 675 zł, dużo więcej, niż jeszcze 3-4 lata temu. Skąd takie zmiany?

Wszystko zaczęło się od kryzysu na rynku polis komunikacyjnych. Ubezpieczyciele tak mocno ze sobą konkurowali, że ceny polis generowały coraz niższą rentowność. Straty finansowe były coraz większe, a do tego doszły zmiany przepisów, które zmusiły ubezpieczalnie do wypłacania większych odszkodowań. To z tego powodu zanotowaliśmy taki skokowy wzrost.

Wiesz już, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu średnio w tym roku i teoretycznie w ostatnich miesiącach stawka ta jest na stabilnym poziomie. Już wkrótce może się to jednak zmienić. Szykują się kolejne zmiany, gdyż Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że odszkodowania powinny być wypłacane nie tylko ofiarom wypadków, ale także najbliższym osobom. Ubezpieczalnie nie są instytucjami działającymi charytatywnie, a więc można się spodziewać, że wkrótce przerzucą te koszty na swoich klientów.

Sprawdź też: Ubezpieczenie komunikacyjne

Ceny ubezpieczenia OC – niska cena polisy

Choć koszty polis rosną, o czym wiecie już po przeczytaniu poprzedniej części, to jednak kategorycznie nie popieramy unikania tej opłaty. Polisę OC musi mieć każdy zarejestrowany pojazd. Oznacza to, że nie ma znaczenia, czy auto jest sprawne czy niesprawne. Nawet jeśli w ogóle z niego nie korzystasz i trzymasz na prywatnej posesji, musisz płacić OC tak długo, jak długo pojazd jest zarejestrowany. W polskich realiach wyrejestrowanie zazwyczaj oznacza konieczność złomowania auta, o czym też warto pamiętać.

Jeszcze kilka lat temu naprawdę duży odsetek kierowców kompletnie unikał płacenia obowiązkowej składki. Był to efekt dziurawego systemu kontroli. Weryfikację polisy można było dokonać tak naprawdę jedynie podczas kontroli drogowej. Dziś sytuacja ta zmieniła się diametralnie. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny korzysta z nowoczesnego systemu komputerowego, z którego pomocą nieustannie monitoruje aktualność polis. Obecnie kierowcy są „łapani” nie tylko na kontrolach drogowych. Gdy nie opłacisz składki, możesz otrzymać karę nawet wtedy, gdy ani razu nie wyjedziesz takim autem na drogi.

Jazda bez OC jest nieopłacalna

Kara jest dotkliwa i wynosi kilka tysięcy złotych, ale nie ona jest największym problemem. Pamiętaj, że ubezpieczenie OC jest nie dla Ciebie, a dla innych uczestników ruchu. Jeśli spowodujesz wypadek, z Twojej polisy zostaną pokryte wszystkie szkody, w tym koszty leczenia ofiar! Wyobrażasz sobie, z jakim długiem skończysz, gdy spowodujesz kolizję nie mając aktualnej polisy? Mogą to być setki tysięcy złotych, które będziesz musiał zapłacić sam! Chcesz do końca życia spłacać dług, kiedy za kilkaset złotych rocznie możesz po prostu kupić OC? Czy wiesz, że obecnie najtańsze OC kosztuje 307 zł? Może Ty nie zapłacisz aż tak niskiej kwoty, ale są pewne sposoby, dzięki którym na pewno znacząco obniżysz cenę.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu 2020?

Średnia cena OC na chwilę obecną to 675 zł. Najwyższa średnia jest w przypadku kierowców z Wrocławia, gdyż wynosi dokładnie 1188 zł. Najmniej płacą natomiast mieszkańcy Kielc, średnia to 741 zł. Tam również była kupiona najtańsza polisa, o której już wspominaliśmy, czyli 307 zł. Jak widzisz różnice są ogromne. Wszystko dlatego, że firmy ubezpieczeniowe stosują różne kryteria do oceny ryzyka ubezpieczeniowego.

Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC

Kluczem do płacenia niższych składek jest po prostu odpowiednie wpasowanie się w te wymogi. Kryteriów tych może być wiele, ale na poniższej liście zaprezentujemy te, które mają największy wpływ na koszt polisy:

Wiek posiadacza auta,
Wysokość zniżek za bezszkodową jazdę
Marka oraz model ubezpieczanego samochodu
Pojemność silnika
Posiadanie lub nieposiadanie przez właściciela dzieci
Historia wypadkowa,
Miejsce zamieszkania oraz rejestracji pojazdu,
Wiek auta
Stan cywilny właściciela

Na pewno niektóre z tych kryteriów mocno Was dziwią, na przykład stan cywilny czy posiadanie dzieci. Wszystko to opiera się tak naprawdę na różnych danych statystycznych. Pojemność silnika przeliczana jest na moc i uznaje się – im większa moc tym dynamiczniejsza i bardziej niebezpieczna jazda. Marka oraz model to efekt analizy policyjnych statystyk wypadkowych. Choć może to wyglądać jak dyskryminacja, to jednak możesz być pewny, że mając na przykład BMW na pewno zapłacisz za OC więcej. Stan cywilny to kolejny kontrowersyjny parametr – uznaje się, że osoba samotna mniej szanuje swoje życie i pozwala sobie na więcej na drodze…

Nie będziemy jednak wnikać w moralność oraz uczciwość powyższych kryteriów. Ważne, że już je znasz, gdyż na niektóre masz pewien wpływ. Cenę OC obniżysz, wybierając odpowiedni model auta i stawiając na mniejszy silnik. Dużą nagrodę gwarantuje bezpieczna jazda, do której zachęcamy każdego. Z każdym bezwypadkowym rokiem zyskujesz zniżki, łącznie nawet do 60-70%! Na swój wiek nie masz wpływu (osoby poniżej 26 roku życia płacą najwięcej), ale i tutaj da się coś zrobić. Zawsze możesz zarejestrować współwłaściciela, osobę mającą zniżki – będziesz mógł z nich skorzystać!

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy

Kierowca, który dopiero co kupuje swój pierwszy samochód, musi liczyć się z tym, że zakup pierwszej polisy OC będzie wiązać się z dosyć wysokim wydatkiem.  Niestety, trzeba się z tym pogodzić, że OC dla młodych kierowców zawsze będzie trochę droższe, niemniej jednak jest kilka sposobów na obniżenie składki. Sprawdź, jak obniżyć OC dla młodego kierowcy. 

Wybór auta

Istotnym czynnikiem do wyliczenia składki jest oczywiście sam samochód. Jeśli kupujesz, np. BMW z dużą pojemnością silnika to oczywiście wpłynie to na Twoją wysoką składkę.

Współwłaściciel

Jeśli masz zaufanego właściciela, np. siostrę, brata, ojca, który już od dłuższego czasu posiada prawo jazdy i korzysta ze zniżek to może warto rozważyć aby to wykorzystać i dopisać w dowodzie rejestracyjnym swojego współwłaściciela. Jeśli współwłaściciel posiada zniżki to będą brane pod uwagę przy wyliczaniu składki.

Jak płacić najmniej za ubezpieczenie OC

Znając powyższe kryteria możesz już w pewnym stopniu wpływać na koszt swojej polisy ubezpieczeniowej. Są jednak jeszcze inne sposoby, dzięki którym zaoszczędzisz trochę pieniędzy. Chcesz je poznać, prawda?

ile kosztuje ubezpieczenie samochodu 5
1. Kupuj ubezpieczenie online

Polisy direct zawsze są sporo tańsze, niż zawierane w placówce firmy ubezpieczeniowej.

2. Jeśli możesz, opłacaj składkę z góry

Płatności ratalne są wygodne, ale zawsze mocno zawyżają cenę.

3. Płać kartą kredytową

Jeśli możesz skorzystać z takiej karty (dług na karcie możesz od razu uregulować, aby uniknąć odsetek), za płatność taką kartą ubezpieczanie często oferują kilka procent rabatu.

4. Kupuj w pakiecie

Jeśli potrzebujesz również AC, NNW czy Assistance, zawsze bierz wszystko w pakiecie, to gwarancja niższej ceny.

5. Nie kupuj w ciemno oferty przedłużenia polisy

Zawsze sprawdź, co oferuje konkurencja.

6. Porównaj możliwie najwięcej ofert!

Ostatnia kwestia, a więc porównanie, jest w zasadzie najistotniejsza. Nigdy nie kupisz taniego ubezpieczenia, jeśli nie zapoznasz się dokładnie z ofertą rynku. Przede wszystkim najważniejsze jest to, abyś nie korzystał bez zastanowienia z propozycji przedłużenia, którą dostaniesz od ubezpieczalni. W większości przypadków zaproponowana cena będzie duża niższa niż to, co oferują inne firmy ubezpieczeniowe.

Sprawdź też: Tanie OC – 10 sposobów na tańsze ubezpieczenie komunikacyjne

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek

Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek to pierwszym krokiem powinno być porównanie wielu ofert z rynku. Nie musisz chodzić po ubezpieczalniach, ani też wydzwaniać po różnych firmach. Z pomocą przychodzi bowiem internet. Dzięki kalkulatorom szybko sprawdzisz, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w różnych miejscach. Na początek musisz oczywiście wypełnić specjalny formularz i podać dane niezbędne do wyliczenia. Na tej podstawie skrypt wygeneruje dla Ciebie listę ofert.

OC/AC Kalkulator

Możesz skorzystać z jeszcze jednej, dużo skuteczniejszej opcji. Kalkulatory nigdy nie prześwietlą dla Ciebie całego rynku – zrobimy to my! Po prostu wejdź na naszą stronę i podaj dane niezbędne do wyliczenia składki. Zebraniem ofert zajmie się dla Ciebie doświadczony agent! Prześwietlimy wszystkich dużych ubezpieczycieli i wybierzemy dla Ciebie te polisy, które na pewno sprostają wszystkim Twoim oczekiwaniom. Z nami zaoszczędzisz nawet kilkaset złotych na jednej tylko polisie!

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu na gaz? 

Na koniec poruszymy kwestię, która w polskich realiach jest naprawdę istotna – ubezpieczenie samochodu z instalacją LPG. Według różnych danych statystycznych, w roku 2017 w Polsce zarejestrowanych było ponad 3 miliony pojazdów zasilanych gazem płynnym. Tendencja ta nadal jest wzrostowa, a napędzają ją zawsze każde kolejne, poważne podwyżki cen paliw. Nie ma co się temu dziwić. Kiedy obecnie benzyna bezołowiowa kosztuje średnio około 5 zł za litr, za taką samą ilość LPG trzeba zapłacić zaledwie około 2 zł. To prawda, że auto zasilane gazem pali więcej (średnio jest to +10-20%), ale nie zmienia to faktu, że oszczędności są potężne.

Niestety ubezpieczenie auta zasilanego gazem będzie trochę droższe. Okazuje się, że średnia cena polisy samochodu jeżdżącego na PB wynosi 812 zł. Jeśli w pojeździe jest także instalacja LPG, średnia cena rośnie do 877 zł. Niby niedużo, ale jednak – skąd taka różnica? Firmy ubezpieczeniowe po prostu uważają, że LPG montuje się wtedy, gdy auto będzie intensywniej eksploatowane. Rocznie pokonuje się więcej kilometrów, a to oznacza, że rośnie ryzyko wypadku. Wynika to nie tylko z większej ilości kilometrów, ale także szybszego zużywania się pojazdu. Pamiętaj jednak, że te kilkadziesiąt złotych jest różnicą roczną, co w miesięcznym rozrachunku daje tylko kilka złotych więcej. Jeśli planujesz montaż LPG nie musisz więc obawiać się, że koszty OC całkowicie zrujnują opłacalność tej inwestycji – będą one praktycznie nieodczuwalne.

W Polsce ubezpieczenie samochodu nie jest wcale drogie

Z naszej perspektywy może się wydawać, że koszt ubezpieczenia auta jest niesamowicie wręcz wysoki. Przeliczając to na walutę europejską, średnia cena to około 230 euro. Myślisz, że to dużo? Z perspektywy Europy znajdujemy się w czołówce krajów z najtańszym ubezpieczeniem OC! Dla przykładu Niemcy płacą średnio 300 euro, Francja 500 euro, a Wielka Brytania aż 1100 euro. Do tych cen naprawdę nam daleko, a dzięki naszej pomocy możesz obniżyć cenę składki jeszcze bardziej – zapraszamy do kontaktu!

Sprawdź też: Ubezpieczenie OC Warszawa