Vleasing.pl

Kto może wziąć samochód w leasing?

Leasing to jedna z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych wśród przedsiębiorców. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż często wiąże się ona z wieloma korzyściami na tle podatkowym oraz niewielkimi miesięcznymi kosztami. Kto może skorzystać z opcji leasingu i jakie zalety niesie za sobą najchętniej wybierany leasing operacyjny?

Leasing samochodów osobowych

Kto może wziąć samochód w leasing obraz 3

Auta osobowe to zdecydowanie najczęściej wybierany przedmiot leasingu. Praktycznie każde przedsiębiorstwo potrzebuje samochodu, aby móc sprawnie realizować zadania związane z profilem działalności. Niekiedy potrzebna jest spora flota pojazdów – dotyczy to zwłaszcza rozwiniętych na rynku firm, zatrudniających wielu pracowników. Ze względu na niewielkie kwoty tego rodzaju środka trwałego, z uzyskaniem samochodu w opcji leasingu nie ma problemów większość podmiotów.

Oprócz przedsiębiorców, na leasing samochodu decyduje się również wielu klientów indywidualnych – przeciwieństwie do kredytu, leasing jest znacznie tańszą i wygodniejszą opcją. W obu przypadkach procedury wyglądają w ten sam sposób: samochód użytkowany jest przez klienta w zamian za opłacanie rat leasingowych, zaś wraz z zapłatą ostatniej raty, może on zdecydować się na jego wykupienie.

Oferujemy korzystne warunki finansowania. Oblicz składkę w 5 minut. 

Delivery Truck

Leasing samochodów ciężarowych

Pojazdy ciężarowe nieco trudniej jest już uzyskać w formie leasingu – dotyczy to większej ilości warunków określonych przez firmy leasingowe. Największe szanse na jego uzyskanie mają przedsiębiorstwa z ugruntowaną i wieloletnią pozycją na rynku, których przychody utrzymują się na stałym poziomie. Niewielu leasingodawców jest również w stanie sprostać specyficznym potrzebom przedsiębiorców, jednak choć leasing samochodów ciężarowych nie należy do najprostszych procedur, warto rozeznać się na rynku i omówić proponowane szczegóły umowy z firmami leasingowymi, posiadającymi w swojej ofercie tego typu pojazdy.

Leasing samochodu przeznaczony jest dla wszystkich firm

Leasing to korzystna forma finansowania dla przedsiębiorców, która niesie za sobą wiele zalet. Najczęściej finansowane w ten sposób są auta, maszyny oraz specjalistyczne urządzenia i sprzęty, niezbędne do sprawnego funkcjonowania firmy. 

W przeciwieństwie do kredytu, leasing jest często dostępny również dla młodych oraz małych firm, które dzięki temu rozwiązaniu zyskują szansę rozwoju na rynku.

Chcąc wziąć w leasing samochód, leasingodawcy często umożliwiają skorzystanie z procedury uproszczonej – wtedy, oprócz wniosku, wystarczy jedynie okazać dowód osobisty i podstawowe dane firmy, zaś decyzja o przyznaniu leasingu trwa nie dłużej niż 24 godziny. W przypadku droższych przedmiotów często jednak wymagane są dodatkowe dokumenty, jednak wiele zależy od procedur ustalonych przez poszczególne firmy leasingowe.

Jednoosobowa działalność gospodarcza również może wziąć samochód w leasing

Jednoosobowa firma rzadko kiedy dysponuje dużą ilością wolnych środków, dlatego też zakup auta czy sprzętu za gotówkę często nie wchodzi w grę, zaś raty kredytu są zbyt obciążające. Korzystnym rozwiązaniem w tym przypadku jest zwłaszcza leasing operacyjny, który pozwala przedsiębiorcy na spore oszczędności i możliwość skorzystania z korzyści podatkowych.

Jeżeli chodzi o firmę jednoosobową, samochód często wykorzystywany jest nie tylko w celach służbowych, ale i prywatnych. Z tego względu możliwe będzie odliczenie wyłącznie 50% VAT, co jednak i tak finalnie niesie za sobą pewne oszczędności. Uzyskanie pozytywnej decyzji o przyznaniu leasingu będzie wiele zależało zwłaszcza od branży danej firmy i jej obrotów, a także innych czynników, o których klient może dowiedzieć się więcej od danego leasingodawcy.

Czy każdy może wziąć samochód w leasing?

Zapewne zastanawiasz się zatem, czy każdy przedsiębiorca może wziąć samochód w leasing? Wniosek może złożyć każdy przedsiębiorca, niezależnie od wielkości firmy. Nie w każdym przypadku możliwe będzie jednak zastosowanie procedury uproszczonej, dlatego też w niektórych przypadkach należy uzbroić się w cierpliwość – proces weryfikacji i ocena ryzyka, dokonywana przez leasingodawcę, może trwać nieco dłużej.

Firmy leasingowe, zanim podpiszą umowę z klientem, szczególnie zwracają uwagę na kilka czynników. Zaliczają się do nich zwłaszcza okres istnienia firmy na rynku, który według wielu leasingodawców powinien wynosić nie mniej niż 3 miesiące oraz pozytywna historia w bazach dłużników. Ponadto, często wymagane jest wniesienie przez klienta wkładu własnego, choć nie jest to regułą – jeżeli jednak okazuje się to konieczne, wynosi zazwyczaj 10-20% wartości środka trwałego, który jest przedmiotem leasingu.

Osoba prywatna, która chce wziąć w leasing pojazd, musi natomiast okazać dwa dokumenty ze zdjęciem i udzielić informacji dotyczącej sytuacji finansowej, przedstawiając dodatkowo wymagane przez leasingodawcę dokumenty, w tym między innymi wyciągi z rachunków bankowych z okresu ostatnich kilku miesięcy oraz PIT-u za ostatni rok podatkowy.

Czy opłaca się brać samochód w leasing?

Kto może wziąć samochód w leasing obraz 4

Leasing to nie tylko chętnie wybierana przez przedsiębiorców opcja, ale i forma posiadająca wiele zalet. W porównaniu z kredytem, leasing wypada dużo taniej, ponadto znacznie łatwiej jest go uzyskać. Przedsiębiorcy mają możliwość regularnej wymiany aut na nowsze modele, bez konieczności inwestowania dużej ilości środków finansowych – wraz z końcem umowy wystarczy oddać firmie leasingowej użytkowany do tej pory pojazd, wybierając jednocześnie nowszy model.

Wybierając leasing samochodu, można również liczyć na wiele korzyści na tle podatkowym. Decydując się na leasing finansowy, przedsiębiorca może wliczyć w koszty przychodu firmy część odsetkową rat leasingowych oraz zamortyzować go w czasie, wprowadzając go do ewidencji środków trwałych.

Kto może wziąć samochód w leasing? Podsumowanie

Leasing to korzystna forma finansowania samochodu dla wielu podmiotów, w tym również dla małych i dużych firm. Wniosek o leasing samochodu może wypełnić każdy i teoretycznie, każdy przedsiębiorca może wziąć samochód w leasing. Warto jednak pamiętać, że każdy przypadek traktowany jest przez firmy leasingowe indywidualnie, dlatego też najlepszym wyjściem jest rozmowa z doradcą. W ten sposób można poznać wszelkie warunki umowy oraz przysługujące ulgi, które niekiedy pozwalają wiele zaoszczędzić.

Jeżeli zastanawiasz się nad leasingiem samochodu, koniecznie skorzystaj z pomocy naszego doradcy. 

Sprawdź też nasze inne artykuły: