Vleasing.pl

Leasing kampera i przyczepy kempingowej – czy to możliwe?

Wolność podróżowania w komfortowych warunkach bez konieczności martwienia się o nocleg jest jedną z głównych zalet kamperów oraz przyczep kempingowych. W efekcie z każdym rokiem cieszą się one coraz większą popularnością. Czy wiedziałeś, że statystycznie aż 9 na 10 nabywców nowych pojazdów tego typu prowadzi własną działalność gospodarczą? Z doświadczenia wiemy, że wielu przedsiębiorców planujących taki zakup i szukających najlepszego finansowania zastanawia się, czy istnieje możliwość skorzystania z leasingu kampera lub przyczepy kempingowej. Jak najbardziej rozwiązanie to jest dostępne i w artykule wyjaśniamy podstawowe, związane z tym kwestie. Specjaliści wymieniają w nim najważniejsze zalety leasingowania kampera lub przyczepy kempingowej oraz wyjaśniają, na jakich zasadach udzielane jest to finansowanie – zapraszamy do lektury!

Rosnące zainteresowanie kamperami i przyczepami kempingowymi w Polsce – z czego wynika?

Zanim przejdziemy do leasingu, po krótce opiszemy, jak dziś wygląda rynek pojazdów kempingowych w Polsce. Jeszcze w 2019 roku rejestrowano u nas przeciętnie około tysiąca nowych kamperów. Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszyły się przyczepy kempingowe (również biorąc pod uwagę modele fabrycznie nowe). Popularność tych pojazdów w Polsce od lat utrzymywała się na dość stałym poziomie, a wszystko zaczęło się zmieniać w roku 2020.

Powodem tego był wybuch pandemii – ograniczenie swobody w zakresie spędzania wolnego czasu oraz wyjazdów zagranicznych. Ludzie zaczęli poszukiwać alternatyw, które pozwolą im pomimo restrykcji cieszyć się wolnością i wypoczywać w komfortowych warunkach. W dobie zmniejszania liczby gości w hotelach, pensjonatach oraz innych miejscach noclegowych, caravaning stał się swoistą „oazą wolności”.

Tak zaczął się w Polsce boom na te pojazdy, który wyraźnie uwidocznił się szczególnie w roku 2021. Wtedy to zarejestrowano ponad 2000 tysiące nowych kamperów, czyli aż dwukrotnie więcej niż w 2019 roku. Podobny trend dotyczył przyczep kampingowych i, co ważne, pomimo zakończenia pandemii wciąż jest on widoczny. Zainteresowanie tymi pojazdami zaczęło się już w roku 2020, jednak liczba rejestracji nie była wtedy jeszcze tak wysoka. Wszystko to za sprawą połączenia nagłego wzrostu popytu z ograniczonymi możliwościami produkcji. W okresie pandemii zerwanych zostało wiele łańcuchów dostaw, czego konsekwencją była bardzo niska dostępność wielu komponentów, w tym elektroniki.

Jak w roku 2023 wyglądał rynek kamperów i przyczep kempingowych w Polsce?

Obecnie obserwujemy spadek zainteresowania nowymi pojazdami kempingowymi, natomiast wzrost rejestracji modeli z rynku wtórnego. Głównym powodem tego są wysokie ceny wynikające z opisanego wcześniej boomu na caravaning w Polsce. Zależnie od marki, modelu oraz wyposażenia kosztują one od około 200 tysięcy do nawet ponad 2 milionów złotych. Głównie z tego powodu aż 9 na 10 nabywców nowych kamperów czy przyczep kempingowych to przedsiębiorcy.

Jednak mamy dobrą wiadomość – nawet jeśli chcesz kupić na firmę używany pojazd tego typu, będziesz mógł sfinansować go w leasingu. Przyczepy kempingowe oraz kampery dość wolno tracą na wartości, a do tego są popularne, przez co dość łatwo je sprzedać. W efekcie wielu leasingodawców oferuje ich finansowanie na bardzo preferencyjnych warunkach.

Sprawdź też ➡️ Leasing samochodu używanego

Jakie marki przyczep kempingowych i kamperów najczęściej rejestrowano w Polsce w 2023 roku?

Biorąc pod uwagę trendy na polskim rynku nowych pojazdów kempingowych, w przypadku kamperów w pierwszej połowie roku 2023 najwięcej zarejestrowano aut marki Volkswagen, Benimar (hiszpański producent) oraz Roller Team (produkcja włoska). Ich łączny udział w całym rynku to około 45%. Z kolei jeśli chodzi o przyczepy kempingowe, na podium znalazły się firmy Hobby, Dethleffs oraz Niewiadów – dwie pierwsze marki są niemieckie, natomiast trzecia pochodzi z Polski. Ci trzej producenci mają ponad 55-procentowy udział na naszym rynku.

Dlaczego w Polsce coraz więcej osób kupuje pojazdy kempingowe – najważniejsze zalety

Niewątpliwie boom na pojazdy kempingowe w Polsce, którego początek przypada na 2020 rok, był spowodowany z ograniczeniami wynikającymi z pandemii. Wspominaliśmy już o tym, że posiadając np. kamper można było swobodnie podróżować po kraju czy Europie i wypoczywać, w tym nocować, w praktycznie dowolnym miejscu. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że zdecydowana większość osób kupujących takie pojazdy nowe, to przedsiębiorcy. Powodem nie do końca jest tutaj chęć do podróżowania bez ograniczeń.

W ostatnim czasie zakup kampera czy przyczepy kempingowej stał się doskonałą inwestycją. Przedsiębiorca mający trochę wolnych środków finansowych nabywa taki pojazd zazwyczaj z myślą o jego wynajmowaniu. Ceny takiej usługi wahają się w granicach od kilkuset do nawet ponad 1000 zł za dobę, szczególnie w szczycie sezonu wakacyjnego. Co bardzo istotne, ludzie chętnie wypożyczają kampery oraz przyczepy kempingowe nie tylko w okresie wiosenno-letnim. Również jesienią i zimą zainteresowanie tą usługą jest dość wysokie, gdyż wiele osób planuje wyjazdy do cieplejszych regionów – na południe Europy.

Wysokie i do tego wciąż rosnące ceny wynajmu pojazdów kempingowych sprawiają, że zakup tylko jednego pojazdu z myślą o wynajmie może zwrócić się w zaledwie kilka lat. Co więcej, kampery i przyczepy kempingowe bardzo wolno tracą na wartości, co czyni inwestycję w nie jeszcze bardziej opłacalną.

Czy leasingowanie kampera wiąże się ze skomplikowanymi formalności?

W zdecydowanej większości przypadków leasingowanie kampera czy przyczepy kempingowej odbywa się na dokładnie takich samych zasadach, jak każdego innego pojazdu. 

Oznacza to, że w przypadku wyboru tego finansowania, musisz liczyć się z:

Co do zasady, w leasing można brać zarówno nowe, jak i używane pojazdy leasingowe, choć w przypadku tych drugich są pewne ograniczenia. Zazwyczaj nie mogą one mieć więcej niż 10 do 12 lat w momencie zakończenia umowy leasingowej. Z tego powodu sfinansowanie zakupu pojazdu dość wiekowego raczej będzie niemożliwe. Pamiętaj także, że używany kamper bądź przyczepa kempingowa muszą być wycenione przez rzeczoznawcę – związany z tym koszt musi pokryć leasingobiorca (zwykle jest to kwota około 500 zł). Obowiązek ten wynika z faktu, że rynek tych pojazdów jest dziś bardzo dynamiczny, przez co oszacowanie ich wartości na własną rękę jest trudne i wiąże się z dużym ryzykiem popełnienia błędu.

Sprawdź też ➡️ Na czym polega leasing samochodu?

Leasingowanie kampera lub przyczepy kempingowej – o czym należy pamiętać?

Biorąc pod uwagę charakter użytkowania tych pojazdów, należy pamiętać o tym, że ich leasingowanie wiąże się z pewnymi obowiązkami po stronie leasingobiorcy. Po pierwsze, jeśli chcesz wyjechać kamperem czy z przyczepą kempingową za granicę, musisz zgłosić swoje plany leasingobiorcy oraz uzyskać od niego zgodę. Zwykle nie ma z tym żadnych problemów, choć należy posiadać ubezpieczenie obejmujące kraje, przez które będziesz przejeżdżać. Należy także spełnić wymogi formalne związane z podróżowaniem przez te państwa – np. odpowiednie doposażenie pojazdu.

Druga kwestia dotyczy przedsiębiorców, którzy leasingują pojazdy kempingowe z myślą o ich wynajmowaniu. W tym przypadku również konieczne jest uzyskanie zgody leasingodawcy. Musi on pozwolić na krótko- lub długoterminowe wypożyczenie kampera bądź przyczepy oraz zezwolić, aby kierowała nim osoba trzecia – niezwiązana z umową leasingową.

Czy leasingując kampera lub przyczepę kempingową można odliczyć VAT?

Istotną zaletą leasingu jest to, że wliczony w jego koszty podatek VAT można odliczać w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Musisz jednak mieć świadomość tego, że przepisy wprowadzają w tym zakresie pewne ograniczenia, jeśli przedmiotem tego finansowania jest tzw. pojazd samochodowy. W sytuacji, gdy kamper zostanie tak sklasyfikowany (co jest raczej pewne), VAT można odliczać od kwoty do 150 tysięcy złotych. Do tego będzie to maksymalnie 50% tej daniny, jeśli pojazd użytkujesz do celów prywatnych. 100% dotyczy sytuacji, gdy kamper służy wyłącznie do prowadzenia działalności – głównie kiedy leasingujesz go wyłącznie w celu wynajmowania i prowadzisz związaną z tym działalność.

Nieco bardziej skomplikowana jest kwestia przyczep kempingowych. Teoretycznie nie są one bowiem zaliczane do pojazdów samochodowych m.in. przez brak silnika. W efekcie powyższe limity, a więc 150 tysięcy złotych i 50% podatku VAT nie powinny obowiązywać w tym przypadku. Jednak w praktyce Urzędy Skarbowe różnie to interpretują, dlatego trzeba być na to przygotowanym.

Sprawdź też ➡️ Jak rozliczać leasing samochodu w kosztach firmy?

Najważniejsze zalety wzięcia pojazdu kempingowego w leasing

Czas przejść do podsumowania, w którym to wymienimy podstawowe zalety leasingowania kamperów oraz przyczep kempingowych. Niewątpliwie najważniejszą z nich jest stosunkowo łatwy dostęp do finansowania. Do tego zakupu można dokonać bez konieczności posiadania dużych środków pieniężnych – zwykle wpłata wstępna oscyluje w zakresie od 10 do 20%. Leasing to także niewielkie obciążenie dla budżetu przedsiębiorcy, gdyż umowę można podpisać nawet na 7 lat i tym samym rozłożyć płatność aż na 84 raty.

leasing kampera online obraz 1

Jeśli planujesz leasingować pojazd kempingowe z myślą o ich wynajmowaniu, docenisz jeszcze jedną zaletę tego finansowania – możliwość skorzystania z tzw. harmonogramu sezonowego. Kamper czy przyczepa kempingowa będą generować najwyższe dochody w szczycie sezonu, czyli wiosną oraz latem. Właśnie wtedy możesz płacić wyższe raty, natomiast w sezonie martwym (m.in. zimą) znacząco je obniżyć (nawet do poziomu 1% wartości pojazdu).

Do innych korzyści wynikających z leasingu pojazdu kempingowego, które docenią wszyscy, należy zaliczyć:

Kto może leasingować pojazdy kempingowe i kiedy warto?

Rozwiązanie to dostępne jest dla wszystkich przedsiębiorców, w tym także osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Z doświadczenia wiemy, że najczęściej decydują się na nią właściciele wypożyczalni pojazdów kempingowych. Korzystając z leasingu mogą rozbudowywać swoją flotę bez konieczności posiadania dużych środków finansowych i nadmiernego obciążania budżetu w przyszłości. Co więcej, zazwyczaj bardzo opłacalne jest wykupienie kampera czy przyczepy kempingowej po zakończeniu umowy leasingu. Pojazdy te bardzo wolno tracą na wartości, przez co nawet po latach eksploatacji można wciąż sprzedać je z zyskiem.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, ale leasingować kampera czy przyczepę kempingową również dla użytku własnego. Nierzadko przedsiębiorcy wynajmują te pojazdy, ale jednocześnie od czasu do czasami sami z nich korzystają. Pamiętaj jednak, że w takim przypadku masz prawo odliczyć do 50% podatku VAT.

Sprawdź też ➡️ Koszt leasingu- jak go obliczyć? 

Wypełnij formularz i otrzymaj indywidualną ofertę leasingu kampera lub przyczepy kempingowej!
Wypełnij nasz krótki formularz kontaktowy, a jeden z naszych doświadczonych doradców leasingowych skontaktuje się z Tobą, aby przedstawić spersonalizowaną ofertę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i oczekiwaniom. Nie czekaj – zacznij swoją przygodę z kamperem lub przyczepą kempingową już dziś!