Większość osób nie może wyobrazić sobie normalnego funkcjonowania bez korzystania z kredytów bankowych. W przypadku konieczności skorzystania z tego produktu finansowego, zawsze pojawia się to samo pytanie – gdzie najlepiej wziąć kredyt? Dziś postaramy się udzielić na nie odpowiedzi. Pokażemy nie tylko, czym kierować się przy wyborze, ale jakie procedury wiążą się z taką pożyczką. Zapraszamy do lektury.
Gdzie najlepiej wziąć kredyt gotówkowy
Na logikę może się wydawać, skorzystanie z tego produktu finansowego będzie tym tańsze, im niższa jest kwota pożyczki i krótszy termin jej spłaty. Szybka spłata to oczywiście krótszy czas naliczania odsetek. Ponieważ kwota nie jest wysoka, to i same odsetki będą sporo niższe. Tak podpowiada logika, która jednak w świecie pożyczek nie zawsze się sprawdza.
Nierzadko okazuje się, że szybki i niewielki kredyt jest droższy, niż pożyczka na większą kwotę, którą spłaca się wiele miesięcy. Jedynym rozwiązaniem dla znalezienia najtańszej opcji, jest dokładne porównanie ofert. Tutaj z pomocą przychodzi nasz darmowy kalkulator. Zapraszamy już teraz do wypełnienia formularza na naszej stronie internetowej. To najlepszy sposób na szybkie porównanie wielu ofert dostępnych na rynku i wybranie tej, która jest najtańsza i najlepiej dopasowana do potrzeb.
Już teraz, korzystając z wiedzy naszych specjalistów, możesz obliczyć ratę swojego kredytu gotówkowego. Znajdziemy dla Ciebie najlepszą ofertę na rynku, a do tego pomożemy we wszystkich formalnościach. Zapraszamy do skorzystania z naszego narzędzia.
Wymagania banków przy zaciąganiu kredytów
Zanim przejdziemy do konkretnego prześwietlania ofert, poświęcimy trochę miejsca kwestiom czysto technicznym. W ostatnich latach wzięcie kredytu naprawdę stało się stosunkowo proste. Banki znacząco ograniczyły formalności i skróciły procedury, a do tego kredyty z powodzeniem można dzisiaj brać przez internet, bez wychodzenia z domu. Nie oznacza to jednak, że instytucje te pożyczają pieniądze na przysłowiowe, ładne oczy. Choć oferty kredytów na dowód faktycznie istnieją, to jednak bank zawsze zweryfikuje pewne informacje. Zanim zastanowisz się, gdzie najlepiej wziąć kredyt dowiedz się, jakimi kryteriami kierują się banki.
Jeśli zastanawiasz się gdzie najlepiej wziąć kredyt gotówkowy bez zaświadczeń, sprawdź: Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń o dochodach
Kredyt gotówkowy i zdolność kredytowa
Podstawowym kryterium, według którego instytucje te decydują, czy udzielą pożyczki, jest ocena tzw. zdolności kredytowej. W ogromnym skrócie jest to informacja o tym, czy przyszły kredytobiorca będzie w stanie spłacać nowe zobowiązanie finansowe (raty). Do wyliczenia zdolności kredytowej banki biorą następujące aspekty:
Wykonywany zawód oraz dochód
Każda osoba wnioskująca o kredyt zostanie poproszona o podanie wysokości swoich dochodów oraz wykonywanego zawodu. Może to być forma oświadczenia, w której kredytobiorca sam określa, ile zarabia miesięcznie. Przy większych kredytach banki wymagają zaświadczenia. Dokument ten wystawia pracodawca, określając w nim średnią wysokich zarobków z ostatnich 3 miesięcy.
Rodzaj zatrudnienia
W tym przypadku chodzi o typ umowy, na podstawie której kredytobiorca uzyskuje swoje dochody. Najłatwiej uzyskać kredyt mając umowę o pracę, najlepiej w formie bezterminowej. Podobnie traktuje się osoby posiadające własną działalność. Trudniej uzyskać pożyczkę wtedy, gdy zarabia się na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło.
Rzetelność w spłacaniu innych kredytów
Banki zawsze weryfikują swoich klientów w BIK-u. Jest to specjalna baza danych, w której gromadzone są informacje o wszystkich kredytobiorcach. Osoby spłacające swoje zobowiązania na czas, mają pozytywną historię w BIK i łatwiej uzyskać im kolejne pożyczki. Niespłacone w terminie raty od razu pojawiają się w tej bazie i zmniejszają wiarygodność kredytobiorcy – o pożyczkę jest trudniej.
Wiek kredytobiorcy
Wiek również może mieć w tym przypadku znaczenie. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób starszych. Im więcej ma się lat, tym większa szansa na to, że kredytobiorca nie dożyje terminu spłaty swojego zobowiązania. To smutne, ale banki muszą bardzo rzetelnie oceniać ryzyko podpisania umowy z konkretna osobą.
Pamiętaj, że każdy z tych kryteriów decyduje nie tylko o tym, czy kredyt w ogóle zostanie przyznany. Często bank udzieli pożyczki, ale jeśli będzie ona ryzykowna, zaproponuje wyższe oprocentowanie czy mniej korzystne prowizje.
Co trzeba zrobić, aby uzyskać kredyt gotówkowy?
Z kwestii technicznych, warto poruszyć jeszcze temat związany z formalnościami. Dziś banki często udzielają kredytów dosłownie na dowód osobisty i jest to jedyny dokument, jaki będzie wymagany.
Dotyczy to przede wszystkim ofert kredytów online. Tam wystarczy wprowadzić swoje dane i przygotować oświadczenie o dochodach. Warunkiem koniecznym będzie jednak posiadanie własnego rachunku bankowego. Trzeba dokonać z niego przelewu weryfikacyjnego, który potwierdzi dane osobowe wprowadzone we wniosku kredytowym.
Minimalne formalności przy kredycie gotówkowym
Jeśli zastanawiasz się, gdzie najlepiej wziąć kredyt, aby formalności były ograniczone do minimum, to odpowiedź jest prosta – we własnym banku. Na rachunek ten powinny wpływać Twoje wynagrodzenia. Instytucja ma więc wszystkie potrzebne informacje, czyli dane osobowe oraz wysokość miesięcznego wynagrodzenia. Tutaj zazwyczaj wystarczy wypełnić krótki wniosek, w którym podaje się tylko kwotę kredytu, okres spłaty oraz termin zapłaty rat.
Dokumenty potrzebne do kredytu gotówkowego
W pozostałych przypadkach bank będzie wymagał przedłożenia kilku podstawowych dokumentów. Zalicza się do nich:
Gdy osoba ubiegająca się o kredyt jest w związku małżeńskim, bank czasem może wymagać udzielenia zgody na pożyczenie pieniędzy przez współmałżonka.
Jeśli zastanawiasz się gdzie najlepiej wziąć kredyt to pamiętaj o RRSO
Czas przejść teraz do szczegółów związanych z poszukiwaniem samego produktu finansowego. Z doświadczenia wiemy, że wiele osób nadal popełnia podstawowy błąd w czasie sprawdzania różnych ofert. Jest nim zwracanie uwagi tylko i wyłącznie na oprocentowanie.
Jeszcze nie tak dawno temu banki i instytucje pożyczkowe nadużywały tego określenia. Na pewno pamiętacie jeszcze kredyty z oprocentowaniem 0%, prawda? Dziś też takie można znaleźć, ale reklama informuje już o RRSO wynoszącym 0%.
To efekt zmiany przepisów prawa, które z założenia mają chronić kredytobiorców przed ich niewiedzą. Oprocentowanie nie prezentuje bowiem wszystkich kosztów kredytu. To tylko jedna z wielu opłat i niestety, nie zawsze musi być ona tą główną. Oprocentowanie mówi po prostu o tym, ile konkretna pożyczka kosztuje w skali roku. Pożyczając 1000 zł na 12 miesięcy i z oprocentowaniem 0%, finalnie odda się bankowi 1100 zł. Kiedy jednak zacznie się podliczać wszystkie raty, nagle może się okazać, że łączna suma jest jednak wyższa.
Gdzie najlepiej wziąć kredyt na samochód
Jeśli sprawdzacie, gdzie najlepiej wziąć kredyt na samochód, czy też mieszkanie to zwracajcie uwagę przede wszystkim właśnie na ten parametr. RRSO to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania – wartość, w której skrywają się wszystkie opłaty. Banki pobierają sobie różne prowizje związane z udzieleniem oraz obsługą kredytu.
RRSO prezentuje wszystkie te koszty. Oferta z oprocentowaniem 0% może mieć RRSO na poziomie 10% i to jest łączna opłata. Trzeba przy tym pamiętać, że parametr opisuje koszty roczne. Jeśli kredyt jest brany na przykład na 2 lata, trzeba sobie to odpowiednio przeliczyć.
Biorąc kredyt w banku, raczej nie trzeba obawiać się tego, że RRSO będzie skrajnie wysokie. To instytucje kontrolowane przez Ministerstwo Finansów, które muszą działać zgodnie z przepisami prawa. Jeśli nie wiecie, gdzie najlepiej wziąć kredyt to wybierajcie te oferty, w których parametr ten jest możliwie najniższy. RRSO może być wysokie wtedy, gdy pożyczacie pieniądze w instytucjach poza bankowych, tzw. parabankach. Te firmy mają szersze możliwości ustalania opłat i niestety – koszty pożyczek czasem przyprawiają o zawroty głowy.
Kiedy najlepiej wziąć kredyt gotówkowy
Jeśli chcesz znaleźć odpowiedź na to pytanie, powinieneś koniecznie już teraz zajrzeć na naszą stronę. Znajdziesz tam specjalny kalkulator, z którego pomocą nie tylko ekspresowo znajdziesz dopasowaną do swoich potrzeb ofertę. Przede wszystkim bowiem dokładnie prześwietlisz rynek. Po wypełnieniu formularza otrzymasz zestawienie ofert kredytowych z wszystkich znanych i cenionych banków. Porównasz ze sobą koszty, sprawdzisz RRSO, maksymalną ilość rat i wybierzesz tę ofertę, która w danym momencie po prostu jest najtańsza. Skorzystaj z naszej pomocy już dziś!
Raty równe czy malejące – co wybrać?
W wielu ofertach bankowych klient ma możliwość wyboru rat równych lub malejących. Czym różnią się te opcje? Na pierwszy rzut oka raty malejące wydają się mniej atrakcyjne. W tej opcji początkowo spłaca się bardzo dużo, aby dopiero po pewnym czasie koszty kredytu stopniowo maleją. W opcji równej raty przez cały okres spłaty są takie same.
Polecamy jednak policzyć sobie ostateczny koszt – przy ratach malejących będzie niższy. Wynika to z faktu, że kredytobiorca w krótkim czasie spłaca dużą część kapitału. Dzięki temu później bank nalicza odsetki od dużo niższej kwoty. W ratach równych kapitał jest wyższy, odsetki większe, a więc automatycznie rosną łączne koszty.
Powiązane tematy:
- Chwilówki bez sprawdzania historii kredytowej
- Pożyczka dla zadłużonych
- Kredyt gotówkowy kalkulator
- Pożyczka kalkulator
- Pożyczka na samochód
- Ranking kredytów gotówkowych 2021