Vleasing.pl

Leasing fabryczny – czy się opłaca? Wady i zalety

Oferta skierowana do klientów salonu samochodowego, w kwestii finansowania, obejmuje najczęściej kredyt, wynajem długoterminowy oraz leasing. Warto zatem dowiedzieć się, na czym dokładnie polega leasing fabryczny oraz czy jest to opłacalna opcja dla osoby, która planuje zakup nowego auta.

Czym jest leasing fabryczny?

Jest to rodzaj finansowania proponowany przez instytucję, która współpracuje z konkretnym dealerem samochodowym. Niektóre marki posiadają odpowiednie jednostki, które należą do ich grupy kapitałowej. Oznacza to, że jest to firma leasingowa, która dedykowana jest wyłącznie konkretnej marce. Z tego rozwiązania korzysta wiele osób, które na miejscu mogą uzyskać finansowanie fabryczne. Jednocześnie warto mieć jednak na uwadze, że nie każda marka posiada swój leasing fabryczny.

leasing fabryczny obraz 1

Leasing fabryczny - wady i zalety

Tego rodzaju finansowanie, chociaż posiada wiele wad, posiada i również swoje zalety. Warto mieć na jednak na uwadze, że producentowi pojazdu zależy na przede wszystkim na zysku ze sprzedaży swoich produktów, z tego też względu leasing fabryczny, mimo że jest łatwo dostępny, nie zawsze bywa opłacalny.

Zalety leasingu fabrycznego:

Wady leasingu fabrycznego:

Leasing fabryczny – czy się opłaca?

Przed zawarciem umowy należy przede wszystkim zwrócić uwagę na koszty związane z leasingiem fabrycznym. Zbyt atrakcyjna oferta może wcale nie być aż tak korzystna, gdyż na przykład niskie oprocentowanie może skutkować brakiem rabatu od ceny pojazdu, który byłby znacznie bardziej opłacalny. Warto dokładnie zapoznać się z wszelkimi warunkami zawartymi w umowie, szczególnie jeśli ta forma finansowania ma być jak najbardziej opłacalna. Wielu sprzedawców przedstawia leasing fabryczny w jasnym świetle, mówiąc, że jest to oferta niosąca za sobą wiele korzyści. Dopiero po czasie niekiedy okazuje się, że wśród opłat uwzględnione zostały również koszty dodatkowe, które zawarte zostały dopiero po podpisaniu umowy.

Ze względu na dużą ilość wad,  jakie posiada  leasing fabryczny należy dokładnie przeanalizować, czy korzystniejsze  będzie skorzystanie z tej opcji czy też lepiej zainteresować się ofertą firmy leasingowej. Warto oba rodzaje finansowania porównać pod względem ich wad i zalet, aby podjąć świadomą i korzystną decyzję. Jednocześnie należy pamiętać, że w salonach samochodowych, oprócz leasingu fabrycznego, można uzyskać również finansowanie zewnętrzne. Oznacza to, że oferta pochodzić będzie od niezależnych leasingodawców bankowych, jaki pozabankowych. Ze względu jednak na udział pośrednika, jakim jest dostawca, koszt leasingu może znacząco wzrosnąć.