Vleasing.pl

Okres trwania leasingu – minimalny i maksymalny

Chcesz znaleźć dobre źródło finansowania inwestycji i jesteś ciekawy, na ile lat możesz wziąć leasing? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ minimalny i maksymalny okres leasingu jest zależny od rodzaju umowy i kategorii środka trwałego podlegającego finansowaniu. Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, w którym informujemy, jaki jest minimalny i maksymalny okres leasingu operacyjnego i finansowego w przypadku najczęściej branych przedmiotów w leasingu. Zapraszamy do lektury!

okres trwania leasingu obraz 3-min

Okres finansowania w leasingu - na co ma wpływ?

Większości zainteresowanych zależy na jak najdłuższym okresie finansowania, ponieważ to oznacza niższe comiesięczne raty. Koniecznie jednak trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że podpisując umowę leasingu, nie ma opcji wcześniejszej wymiany auta na nowe. Jeśli będziesz zainteresowany takim krokiem, wymagane będzie zawarcie nowej umowy. 

W przypadku krótkiego okresu finansowania powyższa kwestia nie ma jakiegoś dużego znaczenia. Jednak dłuższy okres finansowania może okazać się ogromnym problemem, jeśli Twoja firma szybko się rozwija, jej potrzeby wzrastają i potrzebny będzie inny, lepszy samochód lub sprzęt. 

Zatem wybierając dłuższy okres finansowania, można obniżyć wysokość comiesięcznych rat, ale także ,,wiążę” to osobę decydującą się na leasing z leasingowanym przedmiotem, jeśli nie podejmiesz decyzji o cesji, dzierżawie lub wcześniejszym wykupie. 

Rzecz jasna dłuższy okres finansowania to także inne zalety. Kwota wykupu leasingowanego przedmiotu jest wyjątkowo niska, zwykle na poziomie symbolicznego 1%. Natomiast jeśli zdecydujesz się na minimalny czas trwania leasingu, a potem będzie chciał wykupić pojazd, kwota wykupu może wynosić nawet 16-19%!

Zobacz nasz artykuł: ➡️ Leasing bez wykupu czy z wysokim wykupem – co wybrać?

Wybierając dłuższy niż standardowy okres finansowania, warto szczególnie zwrócić uwagę na firmę leasingową, z którą zamierzasz związać się umową. W Vleasing możesz liczyć na kompleksową obsługę, korzystne warunki i przejrzyste warunki. Doświadczeni doradcy leasingowi pomogą Ci znaleźć środki trwałe dopasowane do Twoich potrzeb oraz w załatwieniu wszelkich formalności. 

Czy istnieje minimalny czas zawarcia umowy leasingu?

W celu ustalenia odpowiedzi na pytanie, jaki jest minimalny czas zawarcia umowy leasingu, należy zajrzeć do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT), art. 23b ust.1. 

Zgodnie z nią opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowią przychód finansującego i odpowiednio w przypadku, o którym mowa w pkt 1, koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, jeżeli:

Wiadomo więc, że na minimalny okres trwania umowy leasingu ma wpływ normatywny okres amortyzacji  i obowiązujące stawki. Konieczne jest, aby umowy leasingu były zawierane na minimum 40% tego okresu. Warto zapoznać się również załącznikiem nr 1 ustawy o PIT, gdzie dostępny jest wykaz rocznych stawek amortyzacyjnych. 

Dla przykładu: stawka dla samochodów osobowych, pojazdów ciężarowych, motocykl czy autokarów wynosi 20%, zatem pełna amortyzacja nastąpi po 5 latach (60 miesięcy). Z 60 miesięcy wylicza się 40% normatywnego okresu amortyzacji, co daje 24 miesiące. Z tego jasno wynika, że minimalny okres leasingu auta osobowego zgodny z przepisami podatkowymi to 2 lata. 

Przegląd minimalnych okresów dla popularnych przedmiotów leasingu

W powyższym przykładzie wspomnieliśmy o najczęściej leasingowanych przedmiotami. Jeśli jednak jesteś ciekawy, jakie są stawki dla innych, chętnie wybieranych przedmiotów branych w leasing, wraz z minimalnym okresem trwania umowy, podajemy je poniżej:

Ważne: powyższe regulacje dotyczą jedynie leasingu operacyjnego. Decydując się na umowę leasingu finansowego, istnieje większa swoboda w zakresie ustalania czasu trwania leasingu, choć zwykle jest to minimum 6 miesięcy. 

Na ile lat maksymalnie można związać się umową leasingową?

Zdążyliśmy już wspomnieć, że standardowy i jednocześnie maksymalny okres trwania leasingu to 5 lat, czyli 60 miesięcy. Niestety wciąż niewiele firm decyduje się na finansowanie samochodów przez dłuższy czas, więc jeśli jesteś zainteresowany taką opcją, zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami. Dla innych środków trwałych (np. maszyn, czy nieruchomości) u niektórych leasingodawców możliwe jest uzyskanie dłuższego okresu leasingu – do lat 7. 

Leasing na 6-7 lat

Dłuższy okres leasingu (72 lub 84 miesiące) stanowi ciekawą opcję dla wielu przedsiębiorców, a zwłaszcza tych, którzy koniecznie chcą zmniejszyć wysokość miesięcznej raty. To faktycznie jest możliwe, a poza tym w razie czego można skrócić umowę, jeśli zajdzie konieczność wymiany samochodu na nowszy. Jednak takie rozwiązanie nie jest pozbawione wad. 

Decydując się na dłuższy leasing, trzeba zdawać sobie sprawę, że obowiązki będą trwały dłużej. Zapewne wiesz, że korzystanie z leasingu wiąże się z koniecznością wykupienia ubezpieczenia w pełnym zakresie, a także dokonywaniem przeglądów w autoryzowanych serwisach. Kwestia pełnego zakresu ubezpieczenia jak najbardziej ma sens w przypadku samochodów nowych i stosunkowo młodych. Jednak niekoniecznie jest ono potrzebne w takim wariancie w przypadku pojazdów starszych, o niewielkiej wartości. Zatem warto mieć na uwadze, że w przypadku dłuższego leasingu, będziesz zobowiązany do opłacania dość drogiego ubezpieczenia przez wiele lat, niezależnie czy tego chcesz, czy nie.

Na ile lat można wziąć leasing w przypadku samochodu używanego?

Myślisz nad leasingiem samochodu używanego? Wówczas musisz wiedzieć, że będą obowiązywały nieco inne zasady. Najczęściej można spotkać się z zasadą, że w chwili zakończenia umowy leasingu wiek samochodu używanego nie powinien przekraczać 8-10 lat. Tę zasadę stosuje aktualnie większość firm leasingowych. Jak zatem można się domyśleć, to na jak długo będzie można podpisać umowę leasingową, zależy od wieku auta w chwili zawierania umowy.

Czy skrócenie umowy leasingu ma sens?

Podejmując decyzję o skróceniu umowy, należy pamiętać, że zostanie naliczona opłata manipulacyjna przez leasingodawcę. Co więcej, zrezygnuje on jedynie z części odsetek od kwoty spłaconej przed czasem ustalonym w umowie. Najczęściej jest tak, że firmy leasingowe obniżają odsetki o Wibor i nie rezygnują ze swojej marży. Co to oznacza? Skrócenie umowy leasingu rzadko jest opłacalne, zwykle bardziej opłaca się ją kontynuować i ją zakończyć zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami.

Zobacz nasz artykuł: ➡️ Wcześniejsza spłata leasingu – jak działa i kiedy jest możliwa?

Jesteś zdecydowany na leasing na długi okres? Wybierz odpowiedniego leasingodawcę

W tym artykule przedstawiliśmy Ci wszystkie najważniejszego informacje dotyczące dłuższego okresu finansowania. Weź je wszystkie pod uwagę, zanim podejmiesz ostateczną decyzję. Dłuższy okres finansowania pozwala zmniejszyć miesięczne obciążenia, ale nie jest pozbawiony wad. Niezależnie od tego, co postanowisz, pamiętaj, aby wybrać dobrego leasingodawcę, czyli takiego, który nie stosuje żadnych sztuczek powodujących zwiększenie kosztów rocznego ubezpieczenia. Co więcej, zanim podpiszesz umowę, sprawdź dokładnie zasady skrócenia umowy i inne ważne dla siebie kwestie, a w przypadku pytań lub wątpliwości – nie bój się pytać.