Vleasing.pl

Czynsz inicjalny w leasingu, opłata wstępna – co warto wiedzieć?

Biorąc pod uwagę sfinansowanie środka trwałego za pomocą leasingu, na pewno spotkasz się z pojęciem czynszu inicjalnego. Co to oznacza czynsz inicjalny? Jak rozliczyć go w kosztach prowadzenia działalności? Jak odliczyć VAT na podstawie faktury? Wszystko, co musisz wiedzieć o czynszu inicjalnym w leasingu, znajdziesz w tym artykule. Zachęcamy do lektury!

Czynsz inicjalny w leasingu obraz 3

Czynsz inicjalny - co to?

Czynsz inicjalny jest jedną z podstawowych opłat związanych z leasingiem. To tzw. opłata wstępna, którą pobiera leasingodawca od leasingobiorcy. To kwota wkładu własnego, stanowiąca pewnego rodzaju zabezpieczenie firmy leasingowej przed ryzykiem niewywiązania się z umowy. Czynsz inicjalny jest bezzwrotny. 

Decydując się na leasing, pierwszym wydatkiem leasingobiorcy będzie właśnie opłata wstępna, im będzie ona wyższa, tym raty leasingowe będą niższe. Wniesienie wyższego czynszu inicjalnego obniża również wartość wykupu leasingowanego środka trwałego. 

Sprawdź też ➡️  Okres trwania leasingu – minimalny i maksymalny

Warto podkreślić, że wpłacenie czynszu inicjalnego najczęściej jest warunkiem koniecznym do zawarcia umowy leasingu operacyjnego, a jego wysokość może wynieść nawet 45% wartości finansowanego środka trwałego. Kwota czynszu jest uzależniona od rodzaju przedmiotu leasingu. Decydując się na kosztowne środki trwałe takie jak np. leasing nieruchomości, trzeba mieć na uwadze, że firma leasingowa może wymagać wyższego wkładu własnego. Możesz się z tym spotkać również wtedy, gdy nie wykażesz wysokiej zdolności leasingowej. Co istotne, czasem czynsz inicjalny może zostać wyznaczony na 0%, a wówczas nie pobiera się opłaty wstępnej. 

Zobacz nasz artykuł: ➡️  Leasing bez wpłaty własnej – dla kogo jest możliwy?

Kto powinien zdecydować się na wysoką opłatę wstępną?

Wysoką opłatę wstępną poleca się szczególnie firmom, które:

Oczywiście jeśli przedsiębiorca czuje, że mrożenie gotówki w umowę nie jest dla niego lub też nie zależy mu na obniżeniu sumy opłat leasingowych, lepszą opcją może być niższa opłata wstępna.

Więcej dowiesz się z artykułu ➡️  Leasing bez wykupu czy z wysokim wykupem – co wybrać?

Jaka jest opłata wstępna w leasingu?

Trudno udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ opłata wstępna może wynosić od 0 do 45%, a czasem nawet można wpłacić 50% wartości leasingowanego środka trwałego. To, jaka będzie jej wysokość, zależy od naprawdę wielu czynników. Jak widzisz, czasem nawet wynosi 0% wartości danego środka trwałego, choć taka sytuacja najczęściej dotyczy wyłącznie umów leasingu sprzętów o małej wartości czy też nowych samochodów. Na wysokość opłaty wstępnej mają duży wpływ parametry środka trwałego, choć przy jej ustalaniu bierze się pod uwagę również inne czynniki. Warto tutaj podkreślić, że np. przedsiębiorca mający kiepską sytuację finansową, nie ma co liczyć na zerowy czynsz inicjalny.

Na co ma wpływ opłata wstępna w leasingu?

Na co wpływa opłata wstępna w leasingu? Ta ma ogromne znaczenie dla sumy opłat umowy i rat leasingowych. Im wyższy czynsz inicjalny, tym koszty leasingu będą niższe, włącznie z miesięczną opłatą. Co więcej, comiesięczną opłatę można jeszcze bardziej zmniejszyć, decydując się na wysoki wykup w leasingu operacyjnym. 

Należy również wspomnieć o tym, że wysokość opłaty wstępnej wpływa na ryzyko leasingodawcy związane z niewypłacalnością leasingobiorcy. Im będzie ona wyższa, tym lepiej będzie zabezpieczona firma leasingowa, a to z kolei może zadecydować o przyznaniu finansowania. Podkreślamy także, że wkład własny nie wpływa na wartość oprocentowania w umowie leasingowej. 

Sprawdź też ➡️  Koszt leasingu – jak go obliczyć? 

Jakie korzyści podatkowe są związane z opłatą wstępną?

Czy wiesz, że opłatę wstępną możesz jednorazowo zaliczyć jako koszt uzyskania przychodu? To zdecydowanie ważny element w kontekście optymalizacji podatkowej. Umożliwia to obniżenie wartości podatków. Im wyższa będzie opłata początkowa, tym wyższy odpis, choć tutaj obowiązują dodatkowe wytyczne. Najczęściej fakturę za opłatę wstępną otrzymuje się nawet tego samego dnia, w którym zostanie zaksięgowana na koncie leasingodawcy, zatem jeśli chcesz otrzymać fakturę w obrębie danego miesiąca, nie czekaj do ostatniego dnia z wykonaniem przelewu. 

W 2019 roku zmienił się sposób rozliczania opłaty wstępnej w przypadku aut osobowych. Od tego roku obowiązuje limit 150 000 zł. Jeśli pojazd będzie do tej kwoty, całą opłatę wstępną możesz zaliczyć jako koszt uzyskania przychodu. Jeśli samochód będzie droższy, konieczne będzie rozliczenie do wartości 150 000 zł.

Czynsz inicjalny - podsumowanie

Podsumowując, czynsz inicjalny to inaczej opłata wstępna, którą w większości przypadków musi ponieść leasingobiorca, aby zawrzeć umowę leasingu operacyjnego. Zazwyczaj jest ona w wysokości od 0% do 45%. Wnosząc opłatę wstępną, można zmniejszyć podstawę opodatkowania, z kolei księgowanie czynszu inicjalnego następuje jednorazowo w dzień poniesienia tego wydatku. Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze najlepszej oferty leasingowej, możesz skontaktować się z naszymi ekspertami. Gwarantujemy, że dobierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę na rynku.