Vleasing.pl

Leasing dla osoby prywatnej – na czym polega?

Wśród form użyczenia rzeczy ruchomej wyróżnia się m.in. leasing dla osoby prywatnej. Ten zwykle łączony jest z branżą motoryzacyjną, co wynika z faktu, że najbardziej popularny jest leasing samochodu. Tego typu usługa oferowana osobom prywatnym nie jest zbyt popularna, ale mimo to warto wiedzieć o jej istnieniu, bowiem w niektórych przypadkach jest doskonałym rozwiązaniem! Na czym polega leasing dla osoby prywatnej? Jakie są jego korzyści? Sprawdź to!

Leasing dla osób prywatnych - co to?

Leasing to niezwykle popularny sposób finansowania, który nie jest zarezerwowany wyłącznie dla firm, choć oczywiście najczęściej zawierane są umowy leasingowe z firmami. Praktycznie rzecz biorąc, leasing dla osób prywatnych dopiero powoli zyskuje popularność. Co więcej, jeszcze niedawno tylko firmy i osoby mające własną działalność gospodarczą mogły zdecydować się na taki produkt. 

leasing dla osoby prywatnej obraz 1

Jednakże już od 2011 roku, kiedy weszła w życie tzw. ustawa deregulacyjna, leasing dla osób prywatnych dostępny jest również dla indywidualnych klientów. Leasing dla osób prywatnych, inaczej leasing konsumencki to ciekawe rozwiązanie, które łączy w sobie cechy wynajmu i kredytu. Jeśli zdecydujesz się na taki produkt, to firma finansująca zakup pojazdu (leasingodawca) na podstawie umowy cywilnoprawnej może udostępnić Ci pojazd, natomiast Ty będąc leasingobiorcą musisz płacić ratę za użyczony samochód co miesiąc, przez cały okres trwania umowy. Bardzo ważne jest też to, że musisz ponosić koszty utrzymania pojazdu takie jak m.in. przeglądy, wymiana opon, czy ubezpieczenia. 

Leasing dla osoby prywatnej i konsumencki - czy to to samo?

Leasing dla osoby prywatnej można nazwać na wiele sposobów – np. leasingiem osobistym, czy też leasingiem konsumenckim – zatem to jest to samo. Jest to propozycja dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej i np. z pewnych względów nie chcą zdecydować się np. na kredyt samochodowy. W zależności od oferty firmy leasingowej może to być także np. sprzęt komputerowy. Dokładne zasady dotyczące umowy leasingowej można znaleźć w Kodeksie cywilnym, choć warto podkreślić, że kiedyś taka forma użyczenia rzeczy ruchomej dla osoby prywatnej nie była precyzyjnie określona w polskim prawie. Wspomnieliśmy już, iż leasing przede wszystkim kojarzy się z firmami, lecz gdyby nie to, to z pewnością więcej osób fizycznych byłaby zainteresowana takim rozwiązaniem. 

Być może Cię zainteresuje: ➡️ Kto może wziąć samochód w leasing?

Kto jest właścicielem auta w przypadku leasingu dla osób prywatnych?

Zdecydowałeś się na leasing jako formę finansowania zakupu auta? W takim przypadku musisz wiedzieć, że przez czas trwania umowy nie będziesz formalnym właścicielem pojazdu. W dowodzie rejestracyjnym znajdziesz dane firmy, która udostępniła Ci samochód. 

Co się dzieje, gdy wygaśnie umowa? Wówczas przysługuje Ci prawo pierwokupu leasingowanego auta na bardzo atrakcyjnych warunkach. Zwykle cena pojazdu to 1% pierwotnej wartości pojazdu i ustala ją firma leasingowa. Jeśli jednak nie będziesz potrzebował auta, to możesz je oddać z powrotem do leasingodawcy. 

Z jakimi formalnościami wiąże się leasing dla osób prywatnych?

Niektórym osobom wydaje się, że leasing dla osób prywatnych to mnóstwo formalności do załatwienia. Wbrew pozorom wcale tak nie jest, umowa leasingowa nie jest skomplikowana, zaś wszystkie procedury są maksymalnie uproszczone. Najczęściej, aby zawrzeć umowę, potrzebny jest jedynie dowód osobisty.

W niektórych przypadkach konieczne może być również:

Bardzo rzadko dochodzi do sytuacji, w których firmy leasingowe wymagają dodatkowych informacji, bowiem leasing to nie kredyt, zatem nie ma potrzeby sprawdzania zdolności kredytowej. Poza tym pamiętaj, że pojazd należy do firmy leasingowej, zatem gdy coś będzie nie tak, to leasingodawca bez problemu odzyska swoją własność. 

Czy warto zdecydować się na leasing dla osób prywatnych?

Jesteś osobą, która nie prowadzi działalności gospodarczej i zastanawia się, czy ta opcja jest jest warta rozważenia? Weź pod uwagę, że banki bardzo rygorystycznie podchodzą do kwestii udzielania kredytów, a to oznacza, że m.in. dokładnie sprawdzają historię kredytową. Nierzadko odmawiają one kredytu, czy też proponują niższą ofertę. Jest to jeden z powodów, dla którego leasing dla osoby prywatnej zyskuje na popularności. Dla wielu ludzi ta opcja leasingu jest korzystna, ponieważ procedury są uproszczone i wzięcie leasingu nie wpływa na zdolność kredytową. Ale oczywiście, czy tak samo będzie w Twoim przypadku, to już kwestia indywidualna. 

leasing dla osoby prywatnej obraz 2

Zalety leasingu dla osób prywatnych:

A czy leasing dla osób prywatnych ma jakieś wady? Jasne, mało jest rozwiązań idealnych. Oto one:

Leasing dla osoby prywatnej - jakie ustawy go regulują?

Sporym problemem w rozwoju leasingu dla osób prywatnych w Polsce były niejasne przepisy, które obowiązywały przez wiele lat. Jednak już w 2011 roku weszła w życie ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, a ta reguluje właśnie leasing prywatny. Została ona wprowadzona w celu modyfikacji dotychczasowych regulacji dotyczących leasingu. Chciano, aby ustawa mówiła nie tylko o sytuacjach, w których odbiorcą leasingu jest przedsiębiorca, ale także tych, w których korzystającym jest osoba fizyczna bez własnej działalności gospodarczej, a więc konsument.

Przed tą ustawą bardzo niechętnie udzielano leasingu, czego powodem były niejasności i sprzeczności w ustawie o podatkach dochodowych i ustawie o kredycie konsumenckim. Dzięki wspomnianej już ustawie zostało wprowadzonych do leasingu konsumenckiego wiele podmiotów rynku finansowego. Zawarcie umowy leasingu przez osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej nie wiąże się ze skutkami podatkowych. Leasing uniemożliwia odliczenia podatku VAT i zaliczania rat leasingowych do kosztów uzyskania przychodów – w przeciwieństwie do sytuacji, w której leasingobiorca prowadzi firmę. Jest to jednoznaczne z tym, że konsument musi opłacać raty leasingowe wraz z doliczonym podatkiem VAT zgodnie z obowiązującą stawką. Oczywiście wpływa to na wyższe koszty leasingu.

Co się dzieje z pojazdem po wygaśnięciu umowy leasingowej?

Decydując się na umowę leasingową, niekoniecznie musisz zakupić przedmiot leasingu. Możesz po prostu korzystać z tego przedmiotu przez ustalony w umowie czas, a po jego upływie oddać go do leasingodawcy. To następna bardzo duża różnica między tym rodzajem finansowania a kredytem, czy kupnem. Jeśli chcesz co jakiś czas mieć nowy model auta lub po prostu lubisz testować różne marki, to leasing może być najlepszym wyjściem, bowiem nie będziesz skazany na jeden samochód. Oczywiście istnieje także inne rozwiązanie – wykupienie przedmiotu leasingu, gdy umowa dobiegnie końca. Możesz przejąć przedmiot i wówczas w dowodzie rejestracyjnym będą znajdowały się Twoje dane. Ile wynosi kwota wykupu? Ta ustalana jest na samym początku i nie ulega zmianie przez czas trwania leasingu konsumenckiego. 

Być może Cię zainteresuje: ➡️ Wykup samochodu z leasingu – co musisz o wiedzieć?

Jak wygląda kwestia ubezpieczania leasingowanego auta?

Prawie każda firma leasingowa może zaproponować leasing dla osób prywatnych. Koszty OC, AC, NNW zostają wliczone w każdą ratę, dzięki czemu są praktycznie nieodczuwalne. Co więcej, kierowca może rozważyć dodatkowe zwiększenie miesięcznej opłaty o inne usługi takie jak np. naprawy, czy zmiany opon. Można również skorzystać z ubezpieczenia zewnętrznego, jeśli będziemy w stanie znaleźć tańszą ofertę na ubezpieczenie samochodu, niż ta zaproponowana przez firmę leasingową.

Sprawdź  ➡️ Ubezpieczenie samochodu w leasingu – co musisz wiedzieć?

ubezpieczenie samochodu w leasingu obraz 8

Co się dzieje w sytuacji, gdy dojdzie do kradzieży auta bądź szkody całkowitej? Klient indywidualny może dodatkowo zdecydować się na wzbogacenie umowy z leasingodawcą o ubezpieczenie GAP. To ubezpieczenie, które chroni portfel kierowcy na wypadek takich sytuacji. Jak zatem widzisz, następną bardzo ważną zaletą leasingu konsumenckiego są korzystne i co równie ważne bezpieczne umowy ubezpieczeń. 

Ile kosztuje leasing dla osób prywatnych?

ubezpieczenie komunikacyjne obraz 1

Firmy leasingowe pozwalają na elastyczne ustalanie wydatków na finansowanie samochodu. Co to dokładnie oznacza? Nic innego jak to, iż klienci mogą samodzielnie ustalić wysokość opłaty wstępnej, natomiast od niej zależy wysokość rat w okresie trwania umowy leasingowej. Dodajmy, że istnieje też trzecia zmienna, którą jest kwota wykupu. Ta może być różna w zależności od czynszu inicjalnego i rat leasingowych. 

Jak możesz sprawdzić, ile zapłacisz za leasing dla osób prywatnych? Możesz skontaktować się z nami lub też skorzystać z dostępnych w sieci kalkulatorów leasingu. Klienci indywidualni mają do wyboru tak samo dużo samochodów, jak firmy. Oferowane są różne marki, czy modele. Pojazdy różnią się też wyposażeniem i rzecz jasna ceną. Trudno jednoznacznie powiedzieć, ile zapłacisz za leasing prywatny, bowiem zależy to od wartości przedmiotu leasingu. Im droższy samochód wybierzesz, tym większe wydatki Cię czekają. 

Co lepiej - wziąć leasing dla osoby prywatnej, czy kredyt?

Nierzadko okazuje się, że leasing konsumencki jest dużo tańszy w porównaniu z kredytem samochodowym. Z czego to wynika? Odpowiadają za to przyczyny podatkowe. Leasingobiorca będący właścicielem pojazdu może bowiem dokonywać odpisów amortyzacyjnych za samochód, którego używa użytkownik i jednocześnie ma możliwość oferowania atrakcyjniejszej ceny. 

Koniecznie musisz jednak pamiętać, iż leasing a kredyt wiele różni – a te różnice wcale nie dotyczą finansów. Przede wszystkim chodzi tutaj o własność. Jeśli zdecydujesz się na leasing, to właścicielem będzie leasingodawca przez okres trwania umowy, zatem Ty jako użytkownik nie możesz modyfikować auta, wynajmować go lub sprzedawać w tym czasie. 

Trudno jednoznacznie stwierdzić, która opcja finansowania jest lepsza. W sumie jest to zależne od wysokości wkładu własnego, prowizji, marży kosztów ubezpieczenia, czy ewentualnego wykupu auta. Zanim podejmiesz decyzję, to sprawdź porównywarki kredytów samochodowych i sprawdź oferty różnych firm leasingowych, aby móc porównać ceny i warunki.