Vleasing.pl

Co dalej po zakończeniu leasingu samochodu?

Leasing to jedna z najpopularniejszych form finansowania zakupu samochodów do firm. Jednak każda związana z nim umowa kiedyś się skończy i wielu przedsiębiorców zastanawia się, co zrobić dalej. Pojawiają się wątpliwości związane m.in. z tym, kto przejmie auto i co w ogóle się z nim stanie. Wiele osób zastanawia się również, jakie obowiązki spoczywają na leasingobiorcy w związku z końcem umowy finansowania oraz jednocześnie jakie są jego prawa. Jeśli Ty także zadajesz sobie takie pytanie, w artykule znajdziesz na nie precyzyjne odpowiedzi. Sprawdź, co można zrobić po zakończeniu umowy leasingu samochodu!

Co dalej po zakończeniu leasingu samochodu?

Kto uzyskuje własność do auta po zakończeniu leasingu?

Jest to podstawowa kwestia nurtująca wiele osób, które nie miały do tej pory styczności z tą formą finansowania. Czy leasingobiorca staje się właścicielem samochodu po zakończeniu umowy leasingu? Tak, ale tylko w określonym przypadku – gdy korzystał on z leasingu finansowego. W jego przypadku raty są tak skonfigurowane, aby łącznie w całości pokrywały one wartość pojazdu. Co ważne, leasingobiorca automatycznie staje się właścicielem samochodu po zakończeniu umowy, ale tak naprawdę był nim już wcześniej – od samego początku korzystania z finansowania.

Z kolei w przypadku leasingu operacyjnego, po jego zakończeniu właścicielem auta pozostanie leasingodawca, który był nim od początku umowy. Leasingobiorca ma w tym przypadku prawo do wykupu samochodu i jednocześnie może go również po prostu oddać finansującemu. Co należy podkreślić, w leasingu finansowym nie ma możliwości zwrócenia auta leasingodawcy.

Zwróć auto z leasingu i skorzystaj z atrakcyjnej oferty na nowe finansowanie

Wielu przedsiębiorców po zakończeniu umowy leasingowej i oddaniu pojazdu decyduje się na ponowne skorzystanie z tej formy finansowania. Ta strategia jest korzystna z kilku względów. Przede wszystkim pozwala na regularne odnawianie floty samochodowej firmy, eliminując potrzebę ponoszenia wysokich wydatków związanych z zakupem nowych pojazdów. Dodatkowo, nawiązując kolejną umowę z tym samym dostawcą leasingu, przedsiębiorcy mogą liczyć na lepsze warunki finansowe. Oferowane są one zazwyczaj klientom, którzy wcześniej terminowo regulowali swoje zobowiązania. Dzięki temu, proces leasingu staje się nie tylko prostszy, ale i bardziej przystępny finansowo.

Sprawdź też ➡️ Koszt leasingu – jak go obliczyć? 

Jak wygląda wykup samochodu po zakończeniu leasingu operacyjnego?

Leasing operacyjny to forma finansowania, która cieszy się dużą popularnością wśród przedsiębiorców, głównie ze względu na elastyczność i możliwości, jakie oferuje na koniec umowy. Opcja wykupu samochodu po zakończeniu umowy leasingowej jest jedną z możliwości, którą warto rozważyć już na etapie negocjacji warunków umowy.

W momencie zawierania umowy leasingowej, strony ustalają nie tylko wysokość opłaty wstępnej i miesięcznych rat, ale również kwotę wykupu, która może wynosić od 1% do nawet 45% wartości pojazdu. Przez cały okres trwania umowy, leasingobiorca zobowiązany jest do regularnego płacenia rat. Decyzja o wykupie pojazdu jest opcją, którą można zrealizować po upływie co najmniej 40% okresu normatywnej amortyzacji auta, co często pozwala na niższą kwotę wykupu. Ważne jest, aby pamiętać, że do kwoty wykupu należy doliczyć podatek VAT, który w przypadku samochodów wynosi 23%.

Zwykle, firmy leasingowe wymagają, by chęć wykupu pojazdu zgłosić z odpowiednim wyprzedzeniem, jeszcze przed zakończeniem umowy. Warunkiem dokonania transakcji jest również uregulowanie wszystkich zobowiązań wobec leasingodawcy, nie tylko tych związanych z comiesięcznymi ratami.

W ostatnim miesiącu leasingu, zamiast standardowej raty, przedsiębiorca przelewa na konto leasingodawcy kwotę wykupu – to właśnie w tym momencie następuje przeniesienie własności samochodu z leasingodawcy na leasingobiorcę. Po uiszczeniu opłaty końcowej, przedsiębiorca otrzymuje od sprzedającego fakturę VAT, co oznacza, że świadczenie usługi leasingu zakończyło się, a teraz następuje dostawa towarów.

Jeśli wartość początkowa wykupionego pojazdu jest niższa niż 10 000 zł, przedsiębiorca może uwzględnić samochód jako środek trwały lub zaliczyć go do kosztów jako jednorazowy wydatek. W przeciwnym wypadku pojazd należy wprowadzić do ewidencji środków trwałych firmy i stworzyć plan amortyzacji.

Sprawdź też ➡️ Wykup samochodu z leasingu – co musisz o wiedzieć?

Wykup samochodu z leasingu a sposób jego użytkowania - informacje i scenariusze

Decyzja o sposobie użytkowania samochodu wykupionego z leasingu zależy od wybranego scenariusza wykupu – czy będzie to wykup na cele służbowe, czy prywatne. 

Oto co musisz wiedzieć:

Dlaczego wykup prywatny auta z leasingu często jest nieopłacalny?

Wynika to ze wspomnianego wcześniej obowiązku zapłacenia podatku dochodowego od sprzedanego auta, które po wykupienia z leasingu zostało zaliczone do majątku prywatnego przedsiębiorcy, a nie firmowego. Jeszcze do końca 2021 roku było to rozwiązanie dosyć popularne. Wtedy bowiem, jeśli tylko samochód poleasingowy został sprzedany po upływie minimum 6 miesięcy od wykupu, jego właściciel był zwolniony z konieczności uiszczenia podatku dochodowego. Co w takim razie się zmieniło?

Obecnie okres ten wynosi 6 lat. Jeśli do sprzedaży auta dojdzie przed upływem tego czasu, transakcja ta będzie uznana za przychód dla działalności gospodarczej jego właściciela. Oznacza to obowiązek opłacenia podatku. Zmiana ta została wprowadzona wraz z Polskim Ładem.

Należy wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy, która jest ważnym uzupełnieniem powyższych informacji. Polski Ład pojawił się bowiem w roku 2022 i jeśli wykupiłeś auto z leasingu przed końcem roku 2021, przepisy te nie będą Cię obowiązywać. Oznacza to, że jeśli wciąż masz ten samochód, możesz już teraz go sprzedać bez konieczności płacenia podatku dochodowego.

Sprawdź też ➡️ Leasing wykup prywatny samochodu (wykup z leasingu na osobę prywatną) – jak wygląda?

Sprzedaż auta poleasingowego z prywatnego wykupu bez płacenia podatku dochodowego

Istnieje pewne rozwiązanie, dzięki któremu unikniesz obowiązku płacenia tego podatku, decydując się na sprzedaż poleasingowego auta przed upływem 5 lat. Warunkiem jest przekazanie samochodu jako darowizna osobie z najbliższej rodziny, która później będzie jego sprzedawcą. Pamiętaj, że może to zrobić bez konieczności płacenia podatku po upływie minimum 6 miesięcy.

Korzystając z takiego rozwiązania należy jednak pamiętać o podatku od darowizny. Aby tego uniknąć, samochód wykupiony z leasingu należy przekazać osobie zaliczanej do tzw. zerowej grupy podatkowej.

W jej skład wchodzą:

Przekazując darowiznę jednej z powyższych osób, nie będzie ona zobowiązania do zapłaty podatku.

Konsekwencje podatkowe wynikające ze sprzedaży firmowego auta poleasingowego

Jeśli natomiast wykupiłeś auto z leasingu na firmę i postanowisz je sprzedać, musisz liczyć się nie tylko z koniecznością zapłaty podatku dochodowego. Dla takiej transakcji należy bowiem naliczyć również pełny VAT, a więc 23%. Dotyczy to nawet sytuacji, w których w ramach wykupu z leasingu odliczono 50% tej daniny. Pamiętać należy również o tym, że przy transakcjach na kwotę powyżej 15 tysięcy złotych, okres korekty wynosi aż 60 miesięcy.

Sprawdź też ➡️ Jak rozliczać leasing samochodu w kosztach firmy?

Prosty sposób na korzystną sprzedaż auta wykupionego z leasingu

Podsumujmy kluczowe informacje dotyczące wykupu samochodu z leasingu i jego późniejszej sprzedaży, z uwzględnieniem nowych regulacji podatkowych. Jak można zrealizować taką transakcję, aby była jak najbardziej korzystna?

Najpierw, jeśli wartość faktury wykupu nie przekracza 10 tysięcy złotych, nie ewidencjonuj tej transakcji jako kosztu działalności gospodarczej. To minimalizuje zobowiązania podatkowe związane z wykupem. Dlatego ważne jest, aby już na etapie negocjacji umowy leasingowej ustalić możliwie najniższą kwotę wykupu.

Następny krok to przekazanie samochodu w darowiźnie osobie bliskiej z zerowej grupy podatkowej, co pozwala uniknąć dodatkowych opłat podatkowych. Osoba ta, po upływie sześciu miesięcy od daty darowizny, może wystawić pojazd na sprzedaż i sprzedać go po cenie rynkowej. Dzięki temu cała transakcja pozostaje wolna od podatku dochodowego, PIT oraz VAT, co czyni ją wyjątkowo korzystną finansowo.

Ubezpieczenie samochodu po jego wykupie z leasingu

Osoby kupujące używane auta są przyzwyczajone do tego, że w ramach transakcji otrzymuje się zarówno samochód, jak i wszystkie powiązane z nim ubezpieczenia. Następnie nowy właściciel ma 30 dni na podjęcie decyzji, czy zostawia sobie te polisy czy je wypowiada i decyduje się na inne. W leasingu nie jest to takie oczywiście, dlatego koniecznie należy o tym pamiętać!

Jeśli wykupisz auto z leasingu, przejdzie na Ciebie wyłącznie ubezpieczenie OC. Wszystkie inne polisy, w tym zarówno komunikacyjne, jak i m.in. GAP, wygasną z dniem finalizacji transakcji. Jeżeli chciałbyś przejąć na siebie te ubezpieczenia, powinieneś zgłosić to do leasingodawcy na długo przed planowanym wykupem. Zazwyczaj jednak dużo lepszym rozwiązaniem jest po prostu zdecydowanie się na zakup nowych polis na własną rękę.

Sprawdź też ➡️ Co z ubezpieczeniem OC/AC po wykupieniu auta z leasingu?

Masz więcej pytań? Skorzystaj z pomocy specjalistów od leasingu
Jeśli po przeczytaniu tego artykułu nadal masz wątpliwości lub pytania dotyczące zakończenia umowy leasingowej, napisz do nas. Skontaktuj się z naszymi specjalistami od leasingu, którzy są gotowi dostarczyć Ci dopasowane rozwiązania i wsparcie.